Vize yerine “satış vergisi”

, , Sende yorum yap

Istanbul’un önceki valisi Istanbul’a göçü önlemek için vize uygulamasini önermisti. Bu, çok güç ve hatta imkansiz bir sey.
Istanbul’un yeni valisi, vize yerine “hemsehrilik vergisi” önerdi. Bu da Bati’da “kelle vergisi” olarak tanimlanan bir tür vergi. Uygulanmasi güç, tepki doguracak bir sey.
Amerika’yi yeniden kesfe çikmak yerine -ABD’de uygulanan sehir vergisi en pratik çözüm olarak görülüyor.
Sehir vergisi, katma deger vergisi gibi, mal ve hizmet ödemeleri üzerinden alinan nisbi bir vergi. Yapilan harcamanin yüzdesi olarak örnegin ki- rada yüzde 15, benzinde yüzde 25, gidada yüzde sifir, giyimde yüzde 20, ev esyasinda yüzde 25 gi- bi farkli oranlarda uygulaniyor.
Nisbi oldugu için, harcamaya bagli. Kim daha fazla harcar ise daha fazla ödüyor. . Bu sehir vergisi dogrudan belediyelere gidiyor. Böylece belediye sehre daha iyi hizmet götürüyor. . Her eyalet (vilayet) ve belediye göç isteyip istemedigine göre farkli vergi uyguluyor. Göç isteyen sehirler vergiyi sifirlarken, New York gibi, insandan bikan, insan istemeyen sehirler vergiyi yük- sek tutuyor.
Insanlar yasam için bir sehir seçerken bu vergi oranlarini dikkate alarak vergi olmayan sehirlere kayiyor. Özellikle emekliler, issizler, alt gelir grup- larindakiler büyük sehirlerden kaçiyor.
Türkiye’de dünyadan habersiz yasadigimizdan, baska ülkelerde denenmis ve sonuç vermis çözüm formüllerini bilemiyoruz.

 

Sende yorum yap