Vergiyi “Hazine” ödüyor

, , Sende yorum yap

Merkez Bankasi Baskani Gazi Erçel’in Yeni Yüz-yil’dan Abdurrahman Yildirim ile yaptigi söylesi para piyasalarindaki son gelismelere isik tutuyor.
1) Yilin basinda Merkez Bankasi ile Hazine arasinda baslatilan isbirligi, atilan imzalara ragmen islemez hale gelmis. Baskan diyor ki: “Koordinasyon olmadan bir karar ortaya çikinca ortalik karisiyor. Sonra olardan düzeltmeye çalisiyorsunuz. Ama kre-dibilite güme gidiyor.”
Anlasildigi kadar ile bankalararasi mevduat ve repo islemlerine vergi getirilirken Merkez Bankasi’nin görüsü alinmamis.
2) Merkez Bankasi Baskani diyor ki: “islemlere vergi yüklediginizde kaynak maliyetini yukari çekiyorsunuz. Hazine yüzde 70 faiz ile borçlanacakken yüzde 85 ile borçlanir oluyor. Bankalar araci kurum. Ne yaparsaniz sonuçta parayi kullanana maliyeti yansitacak.
Türkiye’de bu sistemi besleyen tek kullanici Hazine. Vergiyi sonunda Hazine ödüyor.
3) Merkez Bankasi Baskani diyor ki: Enflasyonu asagi çekmenin en önemli faktörlerinden biri faizleri asagi çekmek. Merkez Bankasi da bu dogrultuda faizleri asagi çekmeye çabaliyor. Merkez Bankasi “para politikasinin 3 bacagi var: (1) Faizleri asagi çek-
mek, (2) Beklenen enflasyona göre kur ayarlamak (3) Ekonomide likiditeyi artirmamak.
Faizler asagi düstü. Dövizler yurtdisina çikti. Rezerv 26.7 milyar dolardan 25.4 milyar dolara geriledi. Likitide sikisikligi ortaya çikti. Faizler bunun üzerine yukari tirmanmaya basladi. Faiz yukari tirmaninca, yurtdisina çikan dövizler geri döndü. Üç günde Merkez Bankasi yarim milyar dolar döviz satin almak zorunda kaldi.
4) Merkez Bankasi Baskani diyor ki: Bankalar kârli çalismiyor. Bu nedenle üzerlerine gidildiginde sinirleniyorlar, maliyet artisini faize yansitiyorlar.
Bankalarin üzerine ek mali yük ve faiz getirmemek gerekiyor. Bu tür davranislar piyasanin derinlesmesini engelliyor. Kamu borçlanma maliyetini artiriyor.
Merkez Bankas Baskani’nin görüsleri, degerlendirmeleri dogru ama, acaba bu dogrular uygulamaya nasil dönüsecek? Uygulama ile dogrunun çeliskisini kim ve nasil önleyecek?

 

Sende yorum yap