Vergi, repoyu ve döviz tevdiat hesaplarını etkilememiş

, , Sende yorum yap

Faize vergi gelince, repo gelirlerinden vergi alinmaya baslayinca, paranin repodan ve döviz tevdiat hesaplanndan kaçacagi saniliyordu.
Mart ayi sonuna kadarki dönemde repo ve döviz tevdiat hesaplarindaki hareketi gösteren rakamlar bu konudaki endiselerin yersiz oldugunu, vergiye ragmen bankalardaki Türk Lirasi mevduat hesaplarinin, reponun ve döviz tevdiat hesaplarinin arttigini ortaya koyuyor.
1) Mevduat toplamlarinda 26 Aralik tarihli ile 27 Mart tarihi arasinda 525 trilyon lira artis var. Bu artis önemli bir artis degil ama, yilin ilk üç ayinda mevduat hesaplari genelde hep az artar.
2) Bankalardaki repo islemlerinin bakiyesi 27 Mart tarihinde 2 katrilyon 884 trilyon liraya ulasti.
Repo islemlerinin bakiyesi 1997 yili sonunda 2 katrilyon 623 trilyon lira dolayinda idi. Demek ki üç ayda repodaki artis 261 trilyon lira dolayinda.
3) Yurtiçi kaynakli döviz tevdiat hesaplarinin yil sonu bakiyeleri 28 milyar 651 milyon dolar idi. Mart ayi sonunda bu rakam 28 milyar 825 milyon dolara yükseldi.
Demek ki yurtiçi kaynakli döviz tevdiat hesaplarinda da ilk üç ayda 174 milyon dolarlik bir artis gerçeklesti.
4) Bankalar kamu kâgidi satin almaya devam ediyor. Bankalarin portföyündeki kamu kâgitlari 1997 yili sonundan bu yana 590 trilyon liralik artis gösterdi.
3 Nisan tarihi itibariyle bankalarda 2 katrilyon 365 trilyon liralik kâgit var. Bunun l katrilyon 221 trilyon liralik kismi tahvil, l katrilyon 143 trilyon liralik kismi bono.
5) Yilbasindan bu yana anapara ve faiz olarak 3.5 milyar dolarlik dis borç ödemesi yapildi. Ödemelerin 2.6 milyar dolarlik bölümünü Hazine yapti.
Buna ragmen Merkez Bankasi’nin yil sonunda 19.5 milyar dolar olan brüt rezervi 17 Nisan’da 23.3 milyar dolara yükselmis durumda.
Bütün bu tablo gösteriyor ki, (simdilik) faize vergi, Türk Lirasi’ni ve dövizi sistemden kaçir-mamis, döviz girisi devam ediyor, bankalara Türk Lirasi girisinde aksama yok, Hazine kâgitlarini satiyor.

 

Sende yorum yap