Vergi lobileri

, , Sende yorum yap

Maliye Bakani Vural Arikan, “Insanlar keseleriyle ilgilidir, Lobiler vergilerde düzenlemeyi engelliyor” demis. Sonra da ilave etmis. “Ben bunu bildigim için götürdügüm tekliflerde pazarlik payini daima birakiyorum. Vergilerde yapilan düzenlemelerle ilgili olarak onlar, size bize ölümü gösterdiniz, sitmayi kabul edelim dediler. Ben ise çikarilan yasanin hakli gerekçelerini izaha çalistim. Esasen vergilerle ilgili olarak herkes lobi yapmaktadir. Bir kanun tasarisi hazirliyorsun. Bakiyorsun, kamu oyunda fikir olusturmaya baslamislar bile… Motorlu Tasit Vergisi buna misaldir.” Maliye Bakani bir sevincini de bu vesileyle ifade etmek firsatini buluyor: “Dis ticaretten alinan vergiler 1984 bütçesinde 280 milyar lira olarak öngörülmüstü. Bugüne kadarki tahsilat rakkamla-rindan anlasildigina göre yil sonuna kadar 400 milyar lirayi asacaktir. Böylelikle bütçemiz için ek bir kaynak yaratilmis olmaktadir.”
Türkiye’nin çok ciddi bir sorunu vardir. Bütçe açik vermektedir. Çünkü bugünkü vergi sistemi ve bu sisteme dayali olarak gerçeklestirilen vergi tahsilati, devletin asgari düzeyde tutmaya çalistigi harcamalari bile karsilayamamaktadir.
Maliye Bakanliginin yapmasi gereken iki sey, önce mevcut kanunlara göre azami vergi tahsilatini gerçeklestirmek, hemen sonra da vergi gelirlerini artiracak mevzuat degisikliklerini gerçeklestirmektir.
Vergi gelirleri ve vergi disi gelirler konusundaki iyimser bekleyisler maalesef gerçeklesememektedir. Gümrüklerdeki mallari bir ay içinde satacagiz, buradan su kadar milyar lira saglayacagiz diye beyanatlar verilmekte, fakat yillardir bu mallari satmak mümkün olamamaktadir. Gümrükteki mallari satmak için Meclisten özel kanunlarlaödeneklerçikarilmakta, herhalde bu ödenekler de harcanmakta, takat satisdan bir gelir saglanamadigi için, so-nuçda Hazine gelire kavusma hayaliyle masrafdan çikmis olmaktadir.
Gümrük gelirlerinde herhalde Bakanin açikladigi kadar bir artma vardir. Fakat acaba öbür vergi gelirlerinin durumu nedir? Herhalde hiç de parlak degildir. Maliye Bakanligi bu konuda ne gibi etkili girisimlerde bulunmaktadir. Acaba, vergi mükellefleri kanunen ödemek zorunda olduklari vergileri ödememek için lobiler mi olusturmaktadir.
Çünkü, Maliye Bakani, bu lobiler yüzenden, devletin mükeli-leflerle pazarlik halinde oldugunu açiklamistir.Halbuki,”Hü-Kümet Etmenin” temel kosulu “vergi koyabilmek” tir. Eger, vergi koymakta hükümetin ciddi sorunlari var ise, bu çok önemli bir olaydir.
Dünyada herhalde hiç bir ülkede, hiç bir kimse hükümete bas-vurarark, “aman bir kanun çikarin da benden vergi alin” diyerek gönüllü sekilde basvurmaz. Hükümet, ihtiyaca göre adil bir vergi düzeni tesis eder. Aksi halde, güçlüleri vergilendirecek hiç bir kanun çikmaz. Sadece güçsüzler vergi verir.
Su anda Maliye Bakanligi’nin sorumlulugunu tasiyan Vural Arikan, bütün bunlari teorik ve pratik olarak bilen ender aydinlardan biridir. Yillardir olaylarin içinde yasamis kisidir. Ayrica bilinen mücadeleci kisiligi ile olaylarin pesinden kosmamasi tersine üzerine gitmesi beklenen bir Bakandir. Vural Arikan, gelismeleri bu kadar dogal karsiladigina, gelismelerden endise duymadigina göre, herhalde bir bildigi vardir. Fakat gönül isterki, Maliye Bakaninin endise duymamasini, rahat etmesini saglayan olumlu gelismelerden kamu oyu da haberdar olabilsin. Herhalde kamu oyu, Vural Arikan’in haberdar oldugu iyi gelismeleri bilemediginden, gelismeleri endise ile izlemekte, Maliyemizin hali ne olacak, bütçe açigi nasil kapanacak diye üzülmektedir. Halbuki, üzülecek bir sey varsa, öncelikle Maliye Bakaninin üzülmesi gerekir. O durumdan memnun olduguna göre isler normal demektir. Yalniz anlasilamayan bir nokta vardir. Isler normal ise, Hazine neden ‘Merkez Bankasi’ndan avans almakta, süper faizli tahvil ile borçlanmakta, Merkez Bankasi hazineye para yetistirme ugruna isi gücü birakmis banknot basmaktadir acaba?

 

Sende yorum yap