Vergi için tepki kanunu

, , Sende yorum yap

Bülent Ecevit’in yardimcisi Devlet Bakani Hüsamettin Özkan’in istegi üzerine sanayici ve imalat sektörü kökenli bir grup DSP milletvekili, Basbakan Ecevit’e verilmek üzere “vergi reformunda degisikliklere gidilmesi istegini ortaya koyan” bir rapor hazirlamislar.
DSP Istanbul Milletvekili Masum Türker baskanliginda 14 milletvekilinin hazirladigi raporda Vergi Kanunu’nda 50 maddenin degistirilmesi teklifi yer aliyormus.
Nereden buldun ve mali milat uygulamasinin ekonomiyi kilitledigi belirtilen degisiklik gerekçesinde “sistemde yumusamaya gidilmesi” öneriliyormus.
Ecevit’in de “özüne dokunulmamak kaydi ile” degisiklige yesil isik yaptigi ögrenilmis.
Sayin okuyucularim, görülen odur ki, söyle veya böyle, Ecevit’in Maliye Bakani Temizel’in reform kanununun bazi maddeleri degistirilecek.
Reform kanunu bir tepki kanunu idi. Türkiye’de vergi disi kalan kesimleri ve paralari vergi kapsamina almayi amaçliyordu.
Tepki kanunlari hazirlanirken, akildan çok hisler etkili olur. Kapsamli degerlemelere firsat kalmaz. Akilci öneriler, uyarilar dikkate alinmaz.
Reform kanununun tüm maddeleri uygulanmadan, bütünü ile Türk vergi sistemine ne gibi bir etki yaptigi anlasilmadan, simdi bir baska tepki kanunu ile degistirilmesi gündeme geldi.
Bugünkü tepkinin nedeni, ekonomideki durgunlugun suçunun reform kanununa yüklenmesi. Ama su bir gerçek ki ekonomik durgunlukta reform kanunununp ayinin ne kadar oldugu, durgunlugun baska nedenlerden kaynaklanip kaynaklanmadigi bilinmiyor. Bilinemiyor.
Ama durgunluk, reform kanunundan sikayetçi olanlarinin tepkilerinin sonuca ulasmasini kolaylastiriyor.
Vergi mevzuati bir bütündür. Nasil ki reform kanunu gibi bir tepki kanunu ile alel acele ve bütünlük düsünülmeden getirilen degisiklikler, sancilar yarattigi ise, gene bir tepki kanunu ile reform kanununda bazi degisikliklere gidilmesi, bütünlüge dikkat edilmeden farkli maddelerle sisteme müdahale edilmesi belli sikayetlere, sizintilara ve sikintilara yol açacaktir.
Konuyu bir tepki kanunu ile belli degisikliklere yönelme yerine akilci biçimde, sistemin bütünlügünü bozmayacak düzenlemeler çerçevesinde ele almakta yarar vardir.
“Kas yapalim derken, göz çikarmamaya dik-kat edilmelidir.”

 

Sende yorum yap