Vergi iadesinde patlama

, , Sende yorum yap

Maliye Bakanligi’ndan alinan bilgiler Anka Ekonomi Bülteni’nde yayinlandi. 1998 yilinin tümünde vergi iadesi için bütçeye 290 trilyon liralik ödenek konulmasina karsin, bu yilin ilk yarisinda dagitilan vergi iadeleri 230 trilyon liraya ulasmis.
Demek ki, yilin ikinci yarisinda vergi iadeleri için bütçede en az 300 trilyon liralik bir ek kaynaga ihtiyaç var. Vergi iadelerinde geçen yilin ayni dönemine göre yüzde 188 oranindaki büyüme ile ilgili olarak Maliye’den alinan bilgiler ve bu bilgilere dayali degerlendirmeler ise söyle:
Vergi iadelerinin 25 trilyon liralik bölümünü 2978 sayili yasa uyarinca emeklilere topladiklari fis ve faturalari karsiliginda yapilan vergi iadeleri olustururken, ihracatçilara yapilan KDV iadeleri ise 114.7 trilyon lira olarak gerçeklesti. Büyük bölümü, Hazine bonosu ve devlet tahvillerinden elde edilen faiz gelirlerinin vergilendirilmesinde uygulanan sistemden kaynaklanan diger iadeler ise, 90.6 trilyon lirayi buldu. Emeklilere yapilan vergi iadelerinin yüzde 83.2, ihracatçilara yapilan KDV iadesinin yüzde 12 7.4 oraninda arttigi bu dönemde, diger iadelerdeki büyüme yüzde 468.9’a ulasti.
1998 bütçesinde emeklilere yapilacak vergi iadeleri için 50 trilyon lira, ihracatçilara yapilacak KDV iadeleri için 180 trilyon lira, diger nedenlerle yapilacak iadeler için de 60 trilyon lira olmak üzere toplam 290 trilyon lira ödenek ayrilmisti. Emekliler için ayrilan ödenegin yarisi, ihracatçilar için ayrilanin yüzde 64’ü ilk yarida harcanirken, diger nedenler için yapilan ödeme, ayrilan ödenekten 30 trilyon lira fazla oldu.
Daha önce de bütçede personel ve faiz ödemeleri için ayrilan ödeneklerin yetmeyecegi anlasilmisti. Hükümetin, DTP’nin israri sonucu ekim ayinda da memur maaslarinin en az yüzde 10 oraninda artirilmasi karariyla birlikte personel ödeneklerinin yetersizligi gündeme gelmisti. Ilk alti aylik bütçe uygulama sonuçlari 5.9 trilyon lira olarak öngörülen faiz ödeneginin de ödemeleri karsilamayacagi, bu rakamin yil sonunda 6. l katrilyona ulasacagi anlasilmisti.
Hükümet bir yanda ek bütçe yapilamayacagini açikliyor. Öte yanda bütçenin kalemlerinde teker teker ödeneklerin üzerine çikan harcama rakamlari açiklaniyor.
Bütçenin bu sekilde baglanmasi imkânsiz olduguna göre, herhalde yil sonuna dogru devlet gelirlerindeki artis kaynak gösterilerek, bir ek bütçe yapilacak.

 

Sende yorum yap