Vehbi Koç’un endişesi

, , Sende yorum yap

SAYIN Vehbi Koç gazete sayfalarinda mümkün oldugu kadar az görünmeye dikkat eder. Çok nadir olarak görüslerini gazete sütunlarina yansitir. Görüslerini önceden yapilmis çalismalara dayali olarak, uzun süre degerlendirdikten sonra açiklar. l Ocak 1983 günü Sayin Vehbi Koç’un gazetelere intikal eden sözleri bu açidan degerlendirmelidir.
SAYIN Vehbi Koç, yeni hükümetçe açiklanan tedbirlere iliskin endiselerini sorular halinde dile getirmektedir:
1. Tasarruflari celbetmek için yüksek faiz verilmesi, acaba istenilen neticeyi verir mi?
2. Sanayide ithal ikamesinden tamamen ve hemen vazgeçmek dogrumudur?
3. Türkiye’nin bugünlerde ithalat kapisini ardina kadar açmasi, ekonomi bakimindan faydalimidir?
4. Hükümet Baskani, “Tekellerin belini kiracagiz” sözüyle neyi kastetmektedir?
5. Ihracat kredilerinin amaç disi kullanilmasi nasil önlenebilecektir?
6. Ortak Pazar’a tam üyelik nasil saglanacaktir? Sanayide hangi kesim Ortak Pazar içindekirekabete dayanabilir?
BU sorular, Sayin Vehbi Koç’un hükümetin açiklanan tedbirleri üzerindeki endiselerinin isaretidir. Sorularin verilis sekline göre, endisenin kaynagi bugüne kadar süren uygulamanin degismesidir. Acaba tecrübeli isadamimiz degisimden mi rahatsizdir? Açiklamalarinin bir baska cümlesi, Sayin Vehbi Koç’un eskiyi de savunmadigini göstermektedir. Sayin Koç “1950’den 1983’e kadar geçirdigimiz 33 sene zarfinda memleketimizin geçirdigi ekonomik ve politik hadiseleri gözönüne alarak Hükümetin dikkatli olmasini dilemekte, herhalde bu memleketin temeli çok saglam atilmis ki bu kadar çalkantilara ragmen ayaktadir.” demektedir.
SAYIN Vehbi Koç’un açiklamalarinda önerilere de yer verilmistir: “-Istikrarli bir ekonomik politika ile kisa zamanda kalkinabiliriz.
-Hammaddeyi biz de Ortak Pazar ülkelerindeki sanayicilerin aldigi fiyata temin ettigimiz takdirde Ortak pazara girmekten hiç endisem yoktur.”
BU iki. önerinin, acaba ne ölçüde uygulanma sansi vardir? Gerçekten Türkiye istikrarli bir ekonomik politika ile kisa zamanda kalkinabilir mi? Istikrarli ekonomik politika, zorlamalara gitmeden ülkenin kaderine razi olmasi demektir. Istikrar ile kalkinma kavramlari biribirine zit kavramlardir. Istikrar durgunluk demektir. Istikrar büyüme arzularini erteleme demektir. 1980 yilindan sonra üç yil süre ile istikrar hedef alinmistir. Bunun sonucu ekonomide yatirimlar durmus, kisi basina gelir düsmeye baslamistir.
IKiNCi öneriye gelince, diger kosullar degismeden, sadece Ortak Pazar üyelerinde rekabet sansi saglamak için sanayiciye dünya fiyatindan hammadde saglamanin imkansizligi ortadadir. Sanayiciye dünya fiyatlarindan hammadde saglayabilmek için, tüketiciye de dünya fiyatlarindan sanayi ürününü kullanma sansini tanimak zorunludur. Bu da Sayin Koç’un sonucunu süphe ile karsiladigi “ithalat kapisinin ardina kadar açilmasi” ile mümkün olabilir.
SAYIN Koç, endiselerine ragmen iyimserligi de birakmamaktadir: “Özal Hükümeti, halli icap eden, birbirinden mühim, birçok ekonomik ve sosyal meselelerle karsi karsiya bulunmaktadir. Büyük bir operasyona girmistir. Bu çetin dönemde muvaffak oldugu takdirde memleket büyük bir fayda görecek ve kisa zamanda kalkinacaktir. Olmadigi takdirde ise milletçe büyük zarar görecegiz.” Bu yargi dogrudur. Dogru oldugu için herkesin görevi” Bakalim Özal basarisiz olacak ve memleketi zarara ugratacak mi?” diye beklemek yerine, yanlis uygulamalarini düzeltmesi için Özal’i zamaninda uyarmak, hükümetin çalismalarinin mutlaka basarili olmasini saglamak her isadaminin sorumlulugudur.

 

Sende yorum yap