Vatandaş, kafam ve elini değil ayağını kullan

, , Sende yorum yap

Ekonomik Denge îçin Yeni Vergiler Ihdasi ile Ilgili Kanun, 7 Mayis 1994 tarihinde Resmi Gazete’de yayinlandi.
Herhalde, “Ekonomik Kurtulus Savasimizin su kanli ve heyecanli gününde”, ülkenin en önemli konusu “Futbolcularimizin durumu”imis ki, kanunla hiç bir,ilgisi olmayan bir ekleme yapilmis.
Türk halkina ek vergiler için hazirlanan bu kanun ile daha önce gelir vergisine tabi olan “futbolcular” pavyonlarda daha iyi para harcasinlar, daha çok kaçak araba getirsinler diye, vergi disi birakilmis. Hem de 2000 yilina kadar…
Kanuna bakiniz…Kanuna: Sporculara transfer ücreti olarak yapilan ödemeler, 1.5.1994 tarihinden 21.12.2000 tarihine kadar gelir vergisinden müstesnadir…
Benim bir arkadasim var. Istanbul’da bir fakültede 450 son sinif ögrencisine, haftada 2 saat ders veriyor. Buna karsilik devlet “ek ders ücreti” olarak bu arkadasima ayda (evet ayda) yaklasik l milyon lira ödeme yapiyor. Vergi kesintisinden sonra arkadasim ayda yaklasik 10 ders karsiligi 730 bin lira aliyor.
Bizim isyerimizin kaloriferinin kömürünü atan, küllerini temizleyen ve asgari ücretle çalisan isçi ayda yaklasik 2.5 milyon lira brüt ü cretinden 375 bin lira vergi ödüyor.
Dostum Yilmaz Kârakoyunlu’nun yazdigi Sokullu piyesi 1989 yilinda devlet tiyatrosu repertuvarina alindi. Devlet Tiyatrosu Ankara ve Istanbul sahnelerinde 2 yil oynandi. Almanya’da Ruhr Tiyatro Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti. Ödül kazandi. Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanliginin oyun yazarlarina verdigi en üstün ödüle layik görüldü.
Yilmaz Kârakoyunlu’nun bütün bu faaliyetlerden eline 21 milyon lira geçecekti 10 milyon lirasi vergiye gitti. Kaldi eline 11 milyon lira.
***
Asgari ücretli vergi veriyor. Memur, emekli, isçi vergi veriyor. Yazari, çizeri vergi veriyor.
Demek ki, bu memlekette vergiden uzak tutulmasi gereken, en önemli kesim, ayaginla top kosturanlar.
Demek ki, bizi dünya medeniyet çizgisine, bu insanlar götürecek.
***
Milliyet Gazetesi’nin son sayfasindan iki haber naklederek yazimi bitireyim:
– Transfere 200 milyar…Besiktas yönetimi, Türkiye kupasindan sonra yeni sezon hazirliklarina basladi. Yönetim ilk etapda, transfer için 200 milyar liralik bir bütçe olusturdu.
– 40 milyari ver. Hakan’i al…Galatasaray Kulübü Haka_n için Hollanda’nin PSV Eindhoven kulübüyle masaya oturmadan önce futbolcunun transfer bedelini 40 milyar lira
olarak belirledi.
***
Son bir söz: Unutmayiniz…Güneydogu Anadolu’da törerle mücedele için daglarda yatip kalkan, cani pahasina kendine verilen her emri yerine getiren, polis, assubay, subay vergi ödüyor…Demek ki onlarin bir futbolcu kadar bile degeri yok…Böyle rezalet olmaz.

 

Sende yorum yap