Üniversitelerden iyi haberler

, , Sende yorum yap

Ankara’da Hacettepe Üniversitesinde Mühendislik Fakültesi’ nin yeni bir bölümü var: Nükleer Enerji Mühendisligi Bölümü. Bu bölüm bundan alti yii önce Prof.Dr. Yalçin Sanalan tarafindan kurulmus. Prof.Dr. Yalçin Sanalan halen bölümün baskanligi sorumlulugunu sürdürüyor.
Nükleer Enerji Mühendisligi Bölümü. Fizik Bölümünün ögretim üyesi ve laboratuvar destegi ile egitim veriyor.
Her yil Nükleer Enerji Mühendisligi bölümüne oniki ögrenci aliniyor. On ögrenci. Üniversite giris sinavinda yüksek basari gösterenler arasindan geliyor. Geçen yil bölüme giren on ögrenci ilk 749 ögrenci arasindan, bu yil giren on ögrenci ilk 499 arasindan seçilmis. Türkiye’deki liseler birincilerinden bir. yabanci uyruklu ögrencilerden de bir kontenjan tanindigindan her yil toplam 12 ögrenci bölümde egitime basliyor.
Türkiye’de nükleer enerji santrallarinin kurulma konusunun gün-deme gelmesi bölümün verdigi egitime ilgiyi artirmis.
Bölüm gerçek anlamda “çagdas” bir nükleer enerji egitimi ver-yor. Egitim Ingilizce sürdürüldügünden, yurt disinda benzer kuruluslarda uygulanan programin ayninin Türkiye’de de uygulanmasi mümkün olabiliyor. Nükleer Enerji ve Fizik Bölümlerinin toplam otuz dolayindaki ögretim üyesi az sayidaki yetenekli ögrencileri yetistiriyor.
Yetisen ögrencilerin tamamina yurt disindaki kuruluslar özellikle ABD’deki kuruluslar master ve dostora burslari veriyor. Bütün bunlar oluyor da, bu bölümden mezun olanlar ne oluyor? Geçen yil Nükleer Enerji Mühendisligi bölümü 7 mezun vermis.
Türkiye’de nükleer enerji konusunda henüz uzman talebi ol madigindan mezunlarin basvurabilecegi tek isveren “Devlet Baba”… Devlet baba, ya üniversitelere ögretim üyesi olarak istihdam sagliyacak, ya da ileride kurulacak nükleer enerji tesisleri projeleri için eleman alacak.
Bu 7 mezun genç Devlet Baha’ya müracaat etmis. Alabilecekleri ücret ayda 130 bin lira… Aradan alti yedi ay geçmis güvenlik sorusturmalari henüz tamamlanamamis. Beklemekten sikilan 5 genç ABD’ye uçmus. Kalan 2’si de bugünlerde gene ABD’ye uçmak üzere.
Hacettepe Üniversitesinde Prof.Dr. Acar Isin’in basinda bulundugu bir Fen Bilimleri Enstitüsü var. Bu enstitüye bagli Teknoloji Merkezi (Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Uygulama ve Arastirma Merkezi) Türk sanayii için teknolojik arastirmalar yapiyor.
“Kendi teknolojimizi kendimiz yaratmaliyiz” diye nutuk atip, Türkiye’de olan bitene göz kapayanlari sasirtacak arastirma-gelistirme çalismalari yürütüyor. Bu arastirma-gelistirme çalismalari sonuçlarini uygulamaya dönüstürüyor. Baska ülkelerde bulunmayan ürünler meydana getirip, pazarliyor. (Örnek, gemiler için sanitary device)), Nato ülkeleri için “özel yangin söndürme tozu”)
Hacettepe Üniversitesinde “Tibbi Biyoloji-Moleküler Biyoloji” ko-nusunda çok iyi yetismis, çagdas arastirmacilar düzeyinde genç elemanlar mevcut. Nutuk atanlarin, “Türkiye’de de cenetik konusuna ilgi duymaliyiz.” diyenlerin, sözünü ettikleri çalismalari yapabilecek elemanlar,sinirli imkanlarla çalismalar yapiyor Sinirli-imkanlar, çünkü cenetik gibi konularda Devlet Baha’nin tesvigi sart. örnegin, Türkiye’nin üyesi oldugu Birlesmis Milletlere bagli UNI-DO teskilati, üye ülkelerden ikisinde cenetik arastirma laboratu-vari kurma yardimi projesi hazirlamis. Türkiye bu projeye talip olmamis. Pakistan yardimi almis. Dünyanin sayili arastirma-gelistirme merkezlerinden birinin kurulmasi için gerekli malzeme, egitim ve para yardimi oraya kaymis.
Tibbi biyoloji, moleküler biyoloji, Türkiye ben zeri ülkeler için gelisen teknolojiyi uygulamaya en kolay dönüstürme imkanini . veriyor.
Örnegin Türkiye’nin gerekli yatirimi yaparak, en ileri bilgisayari üretmesi, uydu yapmasi mümkün degil, fakat emek yogun ve az yatirima dayali cenetik ürünlerine girmesi büyük döviz potansiyeli sagliyor,
Örnek: Interferon denilen ve moleküler biyoloji-tibbi biyoloji dalina giren mashur bilesimi Finlandiya’da üretip, miligrami yüzbin-ler dolara yillarca ABD’ye ihraç etme sansi olmus.
Üniversiteler’de bazi seyler kötüye gidiyor. Bazi ögretim üyeleri üniversitelere ugramiyor. Ama canla basla çalisanlar, bu çalismalar sonucu ortaya çikan çok önemli ürünler de var. Ne yazik ki, bunlar da duyulmuyor. Bilinmiyor.

 

Sende yorum yap