Üniversiteden Atılma Kabusu mu? Yoksa Eğitimde Kalite Sorunu mu?

, , Sende yorum yap

Tek ders kurbani binlerce üniversite ögrencisi (Açik anlati miyla : bir dersten iki yil süre ile girdikleri 4 sinavda da basari gösteremeyen ögrenciler), Cumhurbaskanina, TBMM Baskanina, Basbakan’a ve YÖK Baskanina telgraf çekerek, .”Gençlik Yilinda Af” istediler. Gerekçe olarak belirtilen. “. .basarisizlik nedeniyle Üniversiteden sokaga atilip issizler or dusu’na katilmak korkusu” dur. Çok muhtemeldir ki, “ulvi düsüncelerle” veya gerçek yaniyla “zorlamalarla”, girdikleri 4 imtihanda da basari göstere miyenlere bazi ek haklar daha ta ninip, üniversiteden mezun olmalari sansi verilecektir.
Acaba, “Üniversite nedir?” …Her giren? mutlaka diploma vermesi gereken bir kurulusmudur?
Halen Türkiye’de 27 Üniversitede toplan 183 Fakülte, 131 Yüksek Okul bulunmaktadir. 1984 Yili Bütçesinde Üniversi telere ayrilan ödenek 500 Milyar liranin üzerindedir.
Biz ne ile ugrasiyoruz, baskalari ne ile ugrasiyor? Aradaki farki ortaya koymak için asagida ABD Egitim Bakaninin bir mülakatindan özetler verilecektir.
Bir tilozoti profesörü olan, 41 yasindaki William Ben net, 6 Subat’dan buyana ABD’de Federal Egitim Bakanliginin basin da bulunmaktadir. 4 Mart 1985 Tarihli U.S. News and World Report isimli Dergide çikan mülakatinda ABD Üniversitelerin de kalite konusu üzerinde durmaktadir.
Wi!liam Bennett özetle sunlari söylemektedir: “ABD’de bu kadar çok sayida üniversite var. Bunlara büyük pa ralar harciyoruz. Fakat acaba harcadigimiz paranin karsiligini alabiliyormuyuz? Üniversitelerin kaliteleri nasil. Kalitenin üni versiteden üniversiteye, hatta ayni üniversite içinde fakülte den fakülteye farkli oldugunu görüyoruz.
Her üründe “kalite kontrolü” diye bir sey vardir. En iyi kali tede mali en ucuz fiyatla üretmeyen kurulus basarisizdir. Ba sarisizliktan bas sorumlu da o mali üretenlerdir. Üniversiteler deki basarisizligin sorumlulugunu “akademik yöneticiler” ta sir. Yapilan incelemelerde ABD’de ögretim üyelerinin sadece % 2 sinin üniversitelerin akedemik yönetiminde sorumluluk üstlendikleri, digerlerinin yönetim disinda kaldiklari anlasil mistir. Ögretim üyelerinin en az % 30 veye % 40 nin akade mikyönetimde aktif olarak sorumluluk almalari ve tüm “ürü nün kalitesinden sorumlu olmalari” sarttir.
Bugün ABD’de lise mezunlarinin % 52 si üniversitelere git mektedir. Bugün ABD’de bir lise mezunun Üniversite egitimini göze almak (hertürlü Federal yardimlar, burslar dik kate alinsa da) ortalama 20 bin dolarlik (yaklasik 10 milyon Tl. si) bir yatirima baslamak demektir. Insan parasini en ve rimli alana, en kaliteli mala yatirmalidir. Üniversitenin kalitesi ni bilmeyen tüketici baslangiçta yanlis yatirimlar yapabilmek tedir. Bir otomobil almak için aylarca düsünen, en iyi model ve kaliteyi arastiranlar, Üniversite seçerken ayni dikkati göstermektedir.
ABD’de bugün Dir çok üniversitenin yillik ücreti 10 bin do lari (yaklasik 5 milyon TL) geçmistir.
Federal Hükümet bu yillik ücretlerin belli kismini degisik se killerde karsilamaktadir. Örnegin yillik bürüt geliri 32 bin dola rin altinda olan ailelerin üniversitedeki çocuklarinin okul üc retlerine Federal Hükümet 4 bin dolar bagis, 4 bin dolar faizsiz kredi ile katkida bulunmaktadir. Kalan kismi karsilayacak de gisik burs imkanlari mevcuttur. Bu sistem okul seçmede, okul ücretinin yüksekligi faktörünü bertaraf etmektedir. Fakat yilda 10 bin dolara ögrenci okutan her Üniversite mutlaka en kali teli egitimi yapan üniversite demek degildir.
Iktisatçi Thorstein Veblen, 1918 yilinda “Üniversite demek, (l kütüphane, (2) en iyi ögretim üyeleri, (3) ögrencilerdir” demistir.
Simdi Üniversiteye girince, ders salonlari, kaferteryalar, spor tesisleri, yurtlari ve bir dolu ögrenciyi görüyorsunuz…
Ortalikda kütüphane yok… Arastirmalariyla, yayinlariyla, ye tistirdikleri gençlerin kisa sürede isim yapmalari ve basarili ol malariyla ögünen ögretim üyeleri ise pek az
Iste bunlar ABD’nin genç Egitim Bakani’nin yakinmalari… Biz ise, üniversitenin kapisindan giren her ögretim üyesini profesör, her ögrenciyi diploma sahibi yapmayi kolaylastira cak ve otomatik hale getirecek arayislar içindeyiz.

 

Sende yorum yap