United States’in kıçına Türk bayrağı takılacak mı, takılmayacak mı?

, , Sende yorum yap

Aziz ve muhterem etkili ve yetkililerimiz, izin verirler ise, dünyanin en büyük gemisi United States’in kiçina Türk bayragi takilacak.
Simdi ben size bu ilginç hikâyeyi basindan anlatayim.
***
United States, bugüne kadar yapilmis dünyanin en büyük ve en hizli teknesi.
Bu tekneyi, 1930 yilinda dünyanin bugüne kadar yapilmis en büyük yati Savarona’yi çizen ünlü çizimci William Gibbs çizmis.
United States 300 metre boyunda, 30 metre eninde. 14 katli bir gemi, 1150 kamarasi var. 1950 yilinda denize indirilmis. Saatte 45 mil (90 km) sürat yapabiliyor.
Bugüne kadar Atlantigi en hizli geçen gemi rekoru kinlamamis. 1952 yilinda Atlantigi 3 gün 10 saat 40 dakikada geçmis.
Sonra yaslanmis, isletmeci sirketin durumu bozulmus. Alacaklilar geminin hurdasi üzerine haciz koydurmus.
Amerika’da haczedilen mal (cinsi ne olur ise olsun) sokakta, halkin huzurunda açik artirma ile satilirmis.
United States gemisini mahkeme üç kere satisa çikarmis. Amerikan kamuoyu geminin hurdaya gitmesine karsi koydugundan satislar ertelenmis. Dördüncü satisa Türkiye’den Savarona’yi onaran Kahraman Sadikoglu da katilmis. Pey akçesini yatirmis.
Hakim artirmaya katilacaklari mahkeme salonundan pesine takip sokaga çikarmis. Mahkeme binasinin önünde toplanan kalabaligin arasinda açik artirmayi baslatmis. Neticede 2.6 milyon dolara gemiyi Kahraman Sadikoglu satin almis.
1 milyon dolar harcama yaparak Tuzla’ya çektirmis. Geminin yenilenmesi için fizibilite raporu ile tüm projelerini 2.5 milyon dolar harcama ile tamamlattirmis.
Bugüne kadar 6 milyon dolar harcamis. 180 milyon dolar daha harcayarak ikibuçuk yilda gemiyi yenileyecek. Yepyeni hale getirecek. Ayni büyüklükte bir geminin projesinin çizilerek yeniden yapilmasi 670 milyon dolar istiyor.
United States’i yenilemenin avantajlari sunlar:
—Gemi çizim bakimindan bugüne kadar yapilmis en iyi çizime sahip oldugunu ispatlamis,
—Demir aksami, kabugu çok iyi durumda.
—Makine aksami kullanilabilecek halde (Bir gemi maliyetinin % 50’si makine, saft ye pervane). United States’de bunlar tamam. Tek yapilacak is, geminin içinin giydirilmesi.
Bu is, Tuzla’da ikibuçuk yilda 6 bin isçiye devamli is imkâni saglayabilecek bir is.
***
Tuzla’da 16 tersanemiz vardi. Bunlarda 4.700 isçi çalisiyordu, issizlikten bugün sadece 6 ile 7’si çalisiyor. 1.600 isçi ekmek parasi alabiliyor.
Geçen hafta is Bankasi ve Emlak Bankasi bir tersaneyi daha haczetti.
United States Tuzla’da yapilmaya baslayinca 16 tersaneye ikibuçuk yil is çikacak.
United States için Sanci Tuncay Usta 4 bin adet lumbazi parlatacak. Marangoz Ramazan Usta 9.700 iskemle yapacak. ***
Bugün bir silepde 28 kisi çalisir. Türk gemilerinde yaklasik 3 bin gemi adami ekmek yer. Tek basina United States’de bin Türk gemi ve servis elemanina is imkâni yaratilacak. ***
Bütün bunlarin olabilmesi için Kahraman Sadikoglu’nun iki seye ihtiyaci var:
1- Asbest konusunda koparilan firtinanin dinmesi.
2- Asbest dedikodusundan korkarak tesvik belgesini imzalamaktan çekinen bürokratlarin insafa gelmesi.
ASBEST NEDIR?
Asbest atese dayanikli, kirilmadan bükülebilen, ipek görünümünde, lifli mineral bir maddedir. Kütahya, Bursa ve Siyas’ta bulunur. Dünyada yilda 3 milyon ton asbest çikarilir. En büyük tüketici Japonya’dir. Hayatinda sobali evde yasayanlar bilir… Her evde sobanin sicakligindan yangin çikmamasi için arkasina bir beyaz asbest levha konulur.
Evlerin çatilarindaki oluklu ve düz “eternit diye bilinen” levhalar asbest levhalardir.
Türkiye’de köy, sehir sulari asbest borularla dagitilir. Tasit araçlarinin fren balatalari asbesttir.
Gemilerde yangin çiktiginda, yanginin yayilmamasi için bölmeler ara-sina asbest levhalar konulur. Her gemide asbest levha vardir.
***
Türkiye’de, Mardin, Erzincan, Bolu/Hendek’da asbestli boru yapip belediyelere ve Devlet Su isleri’ne satan 3 fabrika vardir. Bu fabrikalar yilda 120 bin ton asbestli boru yapar.
Türkiye’de düz ve oluklu (eternit diye bilinen) asbestli levha yapan Bolu/Hendek, Kartal, Izmir, Adana ve Istanbul’da 5 fabrika vardir. Bu fabrikalarda yilda 8 milyon metreküp, 100 bin ton asbestli levha yapilir.
Türkiye’de yilda 20-25 bin ton saf asbest üretilir.
Türkiye’de yaklasik 6 bin kisi hergûn asbest üretmek için asbest ile temas halindedir.
Türkiye’de hergûn onbin dükkâna asbest boru, levha girer çikar. Günde 100 bin kisi asbest levhalari indirir, bindirir.
Binlerce isçi asbest boru tasir, döser, söker, kirar, biçer…
Her yasta milyonlarca Türk insani, sokakta dolasirken, fren yapan tasit araçlarinin balatalarindan toz haline gelen ve havada uçusan asbesti cigerlerine çeker…
***
Asbestli ortamda yasayanlarin yüzbinde onu “Asbestoz” denilen amyant ve asbest tozlarinin solunmasindan kaynaklanan bir akciger hastaligina yakalanirlar. Yakalanma oraninin yüzbinde on gibi düsük olmasina ragmen bu hastalik ciddi bir hastalik kabul edildiginden, devamli olarak asbest ile temas edenler maske kullanir. Maske riski yok eder.
***
Bati ülkelerinde, gemilerde ve benzeri tesislerde bulunan asbestleri takip sökmekte uzmanlasan ve bu isi özel maskelerle yapan özel ekipler olusmustur.
Türkiye’de kamu ve özel sektöre ait tersanelerde, gemi sokum merkezlerinde bugüne kadar asbest takip sokum isini bizim isçilerimiz yapar.
Örnegin Izmir Aliaga gemi sokum tesislerinde yilda en az 40 gemi sökülür. Bunlarin içindeki asbesti normal sokum isçileri çikarir.
United States gemisindekiler sökülmeyeceginden, makine dairesindeki asbestli levhalara dokunulmayacakmis.
Sadece kamara bölmeleri ile tavanlardaki alüminyum paneller arasindaki amyant paneller çikarilacakmis.
Amyant panel denilen sey, içinde yüzde 30 asbest bulunan, kalani alçi ve çimento karisimi olan levhalarmis.
Bu tip sökülecek levha miktari yaklasik 600 ton imis. 600 tonluk levhada yaklasik 180 ton asbest varmis.
United States’deki amyantlarin sokumu için Ingiltere’deki Fibrecheck Marine Ltd. Sirketi’ne proje hazirlatilmis. Dünyada asbestli levha sö-kümünde ihtisas sahibi ingiliz, italyan ve Hollanda firmalari teklif hazirlamislar. Bu firmalar 800 bin ile 1 milyon 200 bin dolar karsiliginda iki ayda kendi ekipleriyle söküp, zararsiz hale getirmeyi taahhüt ediyorlarmis.
***
Fakat Türkiye’de öyle bir kamuoyu olusturulmus ki:
—Sanki United States gemisi disinda hiçbir gemide asbest yok.
—Sanki Türkiye’de her yil içinde asbest levha olan baska hiçbir gemi sökülmüyor.
—Sanki Türkiye’de United States’in içindekiler disinda hiçbir asbest yok…
Bu durumda yapilabilecek tek sey yar… United States’I denizin ortasina götürüp, içindeki asbest ile birlikte sulara gömmek.
KIÇINA TÜRK BAYRAGI TAKILINCA NE OLACAK?
Kahraman Sadikoglu, Oueen Elizabeth Transatlantigi’ni isleten dünyanin ünlü denizcilik kurulusu Cunard ile anlasma yapmis. Yüzde 55 Türk, yüzde 45 Cunard ortaklik kurmus.
United States gemisinin ismi bir “marka”… O nedenle geminin ismini yasatacak. Fakat kiçina Türk bayragi çekecek..
Dogru dürüst küçücük bir yolcu gemisi olmayan Türkiye, dünyanin en büyük yolcu gemisine sahip olacak.
Cunard’in dünya pazarindaki etkinligi nedeniyle gemiyi doldurmak kolaylasacak…
Bunun yapilabilmesi için Kahraman Sadikoglu “tesvik belgesi” bekliyor. Asbest konusundaki yanlis ye yaniltici bilgilerden korkanlar tesvik belgesi vermediklerinden gemi Tuzla’dan bir baska ülkeye çektirilecek. Bir baska ülkede donatilacak. Ve de kiçina Panama bayragi çekilecek…
***
Ben bir iktisatçi olarak hikayeyi anlattim. Hikayem belli rakamlara, belli bilgilere dayaniyor. Eger benim kullandigim rakamlar, dayandigim bilgiler yanlis-hatali ise United States’e “ölüm!..” Ama rakamlar, bilgiler dogru ise, birakiniz bu bebek “yasasin…”

 

Sende yorum yap