Ülkeler sanayileşmek için ne teşvikler uyguluyor?

, , Sende yorum yap

Bir ülke yabanci sermaye yatirimlariyla ilgili olarak iki farkli politika uygulama sansina sahiptir:
1. Aktif politika uygular. Ülke için yararina inandigi yatirimcilari davet eder. Onlarin yatirim yapmasi için özel tesvikler uygular.
2. Pasif politika uygular. Genel bir tesvik politikasi açiklar. Kim gelecek diye beklemeye baslar. Gelen olursa sevinir, gelmeyene üzülür. Ekonomik boyutta olsun olmasin, her türlü yatinmi tesvik eder.
Türkiye’de uygulanan yabanci sermaye politikasi pasif politikadir. Aktif politika bugün sanayilesmis Batili ülkelerin benimsedigi politikadir.
Ingiliz hükümetinin ABD sermayeli Ford firmasinin Ingiltere’de yatirim yapmasini saglamak için gösterilen çaba, aktif yabanci sermaye politikasi uygulamasi konusunda çarpici bir örnektir. Gazetelere yansiyan haberlere göre, ABD sermayeli Ford otomotiv firmasinin sahip oldugu Jaguar marka otomobilerin yeni modeli olan X200’ler, ingiltere’de üretilecek. Jaguar X200 tipi modellerin Ingiltere’de üretilmesi için, Ford firmasina, toplam 80 milyon sterlin (128 milyon dolar) mali yardimda bulunulacagi bildirildi. Ford otomotiv firmasina yapilacak mali yardimin, 48 milyon sterlinlik (76.8 milyon dolar) bölümünün ingiliz hükümetince, diger kisminin da yerel kuruluslar tarafindan saglanacagi belirtildi. Ford, hükümetten önemli bir mali yardim almadigi takdirde, Jaguar X200 modellerini ABD’de üretecegini açiklamisti. Alman sermayeli BMW’nin 5 serisi otomobilleri ile rekabet etmesi beklenen ve 1999 yilinda piyasaya çikmasi planlanan Jaguar X200, mevcut modellerden daha küçük. Ingiltere’de 1300 kisiye yeni istihdam olanagi saglamasi beklenen Jaguar’in üretilecek X 200 modellerinin yaklasik yüzde 45’inin, ABD’de satilmasi planlaniyor.
***
Bu örnek ilk veya tek örnek degil. Ingiliz hükümeti daha önce Toyato’nun Ingiltere’de fabrika kurmasi için benzer tesvik tedbirlerini uyguladi.
ABD’de eyaletler Japon otomotiv ve bilgisayar firmalarinin kendi eyaletlerinde yatirim yapmasi için bedava arazi veriyor, fabrika binasinin yapimina katkida bulunuyor, belli süre vergi muafiyeti taniyor.

 

Sende yorum yap