Ufkumuzu Dar Tutmayalım

, , Sende yorum yap

T ürkiye ‘de iyimserler ile kötümserler sivri uçlari olusturmaktadir. Bunlar çok kere makul bir noktada bulusama-diklarindan ortaya çikan pahali faturalari hep bu toplum öde-mektedir.
Önemli kamu projeleriyle ilgili son gelismeler üzerine bir uzmanin ortaya koydugu örneklerden üçü, çok kimsenin ilgisini çekebilecek niteliktedir.
-Izmir Belediyesi, Fuar dolayinda, Belediyenin eski otobüs garajlariarsasindabir turistik otel yaptirmak istemektedir.Bu otel için hazirlatilmasi düsünülen proje 100 bin m2 kapali alani içermektedir. Basit anlatimiyla 100 dönüm kapali alanda, bin yatakli birotel yapilacaktir. Bu hacimda bir projenin 1983 yili fiyatlariyla bedeli en az 10 milyar liradir.
Proje çalismalarina katilanlarin daha makul büyüklükte, gerçeklesebilir bir proje tekliflerine karsi Izmir Belediye yetkililerinin tepkisi söyle olmustur : “Ufkumuzu dar tutmayalim. Bugüne kadar ne çekti isek, dar görüsle hareket edenlerin engellemelerinden çektik…” Gönül ister ki, ufku genis tutmak isteyenlerin ellerinde, bu genis ufuklu projelerini finanse edebilecek imkânlar bulunsun. 100 bin m2 kapali alani olacak otel projesi pesinde kosan izmir Belediyesi, kaynak yetersizliginden kendi binasini 15 yildir tamamlayamamistir. Önümüzdeki kisa dönemde de tamamlama sansi zayiftir. Izmir’in yeni bir otele ihtiyaci vardir. Izmire yeni bir otel çok seyler kazandiracaktir. Izmir Belediyesinin bu tesebbüsü yerindedir. Ama herseyden önce, düsünülmesi gereken, Izmir’de bir otel projesinin finansmani için, hangi kaynaklardan ne sürede ve ne ölçüde finansman saglanabilecegidir. Proje buna göre hazirlanabilir ve gerçeklesebilir.
– Istanbul Belediyesi yeni bir Hal Binasi yaptirmak istemektedir. Istanbul Belediyesi yetkilileri, sehrin ihtiyacina uygun bir proje yaptirip bunu gerçeklestirmeye çalisacak yerde, müteahhitleri davet etmekte, onlardan bir proje hazirlayip bu proje üzerinden en kisa sürede insaati tamamlamayi da hedef alan teklif hazirlamalarini talep etmektedir.
Müteahhit firmanin, sehrin gerçek ihtiyacina uygun olmayan, sadece kâr amaci güden, insaat maliyetleri yüksek bir proje hazirlayabilecegi, bu tip projelerin nihai maliyetlerinin beledi-yenin bu konuya ayiracagi limitlerj asabilecegi dikkate alinmamaktadir.
– Ankara’daTBMM ‘nin önünde baslayip Atatürk Orman Çiftligine dogru uzanan bulvarin üzerinde degisik kamu kuruluslarinin modern ve çok katli gökdelenleri yükselmeye baslamistir. Bu gökdelenlerin hepsinin altinda birer galeri, birer büyük konferans salonu, seminer salonlari vardir.Bu salonlarin yi’.da kaç kere kullanildigi bilinmemekte fakat gene de Ankara da modern bir kongre salonunun yoklugu duyulmaktadir. Simdi bir kamu bankasi, ayni yol üzerinde genel müdürlük binasinin projesini hazirlatmaktadir. Proje’de “ne çektiysek dar görüslülerden çektik, ufkumuzu genis tutalim arkadaslar…” zihniyetiyle 28 kat üzerinde 60 bin m2’lik bir insaat öngörülmektedir.
B Bu insaatin 1983 yili fiyatlariyla tahmini bedeli olan 5 milyar liradir. Bankanin ödenmis sermayesi de bu kadardir. Proje büyük bir konferans salonu, seminer odalari ve kokteyl salonlarini da içermektedir.
Bu üç örnek kamu yatirimlariyla ilgili tehlikeli gelismeleri ortaya koymak bakimindan ilgi çekicidir. Planli dönemde, kamunun ve Kamu Iktisadi Tesekküllerinin her türlü bina yapimlari yillik programlar kapsamina alinmis idi. Kamu kuruluslarindan veya KiT’lerden herhangi birinin lojman veya hizmet binasi yap-tirabilmesi, satin alabilmesi için projesini Devlet Planlama Teskilatina vermesi, bu projenin yillik programa girmesi ve yillik programlarda proje için fon ayrilmasi zorunlulugu vardi. Bu tip bir disiplin, gereksiz bina yapimini önledigi gibi, bina alimi için baslayan girisimlere yeterli fonlarin zamaninda ayrilarak, binalarin öngörülen sürede tamamlanmasina da imkan veriyordu. Devlet Planlama Teskilatinin bu konudaki müdahalesinin bertaraf edilmesinden sonra, bina yapiminda ortaya çikan savurganligim önrekleri Ankara’yi süslemektedir. Kuruluslar, esas hizmet hedeflerini aksatarak, esas hizmetlere yöndendirilecek paralari bina yapimina kaydirarak bunlari yapmislardir.

 

Sende yorum yap