TÜSİAD’dan sektörlerde durum tespiti

, , Sende yorum yap

TÜSIAD’in dün yapilan “Yüksek Istisare Konseyi” toplantisinin gündeminde, (1) Genel ekonomik durum, 2) Vergi Reformu ile ilgili degisiklik önerileri, 3) Otomotiv sektörü, 4) Giyim sanayii, 5) Turizm sektörü konularina yer ayrilmisti. Konusmacilar, bu konularda toplantiya katilanlara kisa bilgi verdi. Zamanin kisitli olmasi nedeniyle sektörlerin durumunu ve sorunlarini tartismak mümkün olamadi. Fakat bu bir baslangiçtir.
Ümit edilir ki, TÜSIAD, bundan böyle makro ekonomik ko- nular ile iç ve dis politika konularina ayirdigi imkanlarin daha büyük bölümünü TÜSIAD üyelerinin ilgi alanlarinda olup biteni izlemeye ve kamuoyuna duyurmaya ayinr.
TÜSIAD üyeleri, yöneticileri, imkanlari, profesyonel kadro- su ve etkinligi ile Türkiye’nin en güçlü gönüllü örgütü özelligine sahip.
TÜSIAD ulasilan sayginlik, güvenirlik ve uzmanlik çizgisi ile içeride de disarida da sözüne, arastirmalarina, önerileri önem
verilen örgüt haline gelince, ilgi alani dagildi. Iç politikadan dis politikaya, dis ekonomik iliskilerden siyasi iliskilere kadar her konuda faaliyet göstermeye basladi.
Bunlar güzel seyler. Imkanlar çerçevesinde yapilmasi yararli faaliyetler. Ancak TÜSIAD’in bir de ana ilgi alani var. Bu alan üyelerinin faaliyet gösterdigi ortanin üzerindeki ölçekli üretim dallarinda olanlar bitenler.
Ekonomik konjonktürün inise geçtigi dönemlerde, üretim sektörlerinde olan biteni kisa sürede izlemek, kamuoyuna duyurmak çok önemli.
TÜSIAD üyelerinin çogu, Türk ekonomisinde yatirimlari, üretimleri ve istihdamlari ile yükü tasiyan mütesebbisler.
DPT, DIE, Hazine Müstesarligi gibi temel bilgileri derleyen .kuruluslar her konuda bilgi derleyemiyor. Derlenen bilgiler, üç ay, alti ay gecikme ile yayinlanabiliyor. , TÜSIAD, ekonomide, sektör bazinda, üyesi olan büyük firmalardan kisa sürelerle bilgi derleyip, yatirimlardaki, üretimdeki, istihdamdaki degismeleri, firma yapilarindaki sorunlari, örneklemeye dayali biçimde kamuoyuna duyurma sansina sahip.
Bu tür bilgiler ekonomi konusunda dogru kararlar alinmasi- na imkan verir. Sorunlarin köklesmesini önler.
TÜSIAD bunu yaparsa, Odalar Birligi, sanayi odalari, mes- leki kuruluslar ve dernekler de TÜSIAD’i örnek alir. Gerçekçi olalim. Bugün her sektör krizden sözediyor ama, sektör bazinda krizin ne gibi sonuçlar ortaya çikardigi arastirmalarla ortaya konulamadigindan tahminlere dayali degerle-
meler yapiliyor.
TÜSIAD’in Yüksek Istisare Konseyi’nde belli sektörlerde du- rumun kisa raporlarla ortaya konulmasi iyi bir baslangiçtir.
Genel durum tesbitinin ötesinde sektörlerde krizin ortaya çikardigi degisikliklerin yakin zaman serileri ile ortaya konulup izlenmesi, krizden çikis için önemli bir katki olacaktir.
Alo’ya tesekkür
Önceki aksam ve dün sabah TV ekranlarina yansiyan bir haberden etkilendim. Sirnak’da bugüne kadar çocuk parki yokmus. Bir temizlik firmasi Sirnak’da ilk çocuk parkini yaptirmis. Ekrana yansiyan görüntülerde Sirnakli çocuklarin se-
vinci o kadar açik bir sekilde ghörünüyor ki…
Çocuklarin oyun aletlerine saldirisi, ufacik su havuzunda çiryapisini göz yasartici görüntülerdi.
Ancak ilginç olan görüntüleri verirken, haber spikerlerinin bu parki yaptiran kurulusun ismini belirtmemek için gösterdikleri özen dikkat çekiyordu. Spiker devamli olarak “… bir temizlik firmasinin Sirnak’da çocuklar için yaptirdigi ilk parktan” söz ediyor, o “bir temizlik firmasinin” adini vermiyordu.
Acaba bu temizlik firmasi adi TV ekranlarinda belirtilemeye-cek kadar “kötü bir firma” mi idi? Meraklandim. Sonunda parktaki küçük bir levhadaki yazidan bu firmanin “Alo” temizlik malzemelerini üreten firma oldugunu anladim.
Her ne ise… TV’de isminin neden sadece “bir temizlik firmasi” seklinde saklandigini anlayamadigim Alo firmasina ben tesekkür ediyorum. Sirnakli çocuklari sevindirdigi için.
Keske baska firmalar da baska sehirlerdeki çocuklar için benzer tesisler kursa, onlara da tesekkür etsek…

 

Sende yorum yap