TÜSİAD YÖNETİMİ İÇ VE DIŞ POLİTİKAYI EKONOMİDEN DAHA ÇOK SEVİYOR

, , Sende yorum yap

TÜSİAD YÖNETİMİ İÇ VE DIŞ POLİTİKAYI EKONOMİDEN DAHA ÇOK SEVİYOR

OLAYLARIN İÇİNDEN / Tevfik Güngör

Tuncay Özilhan başkanlığında, yönetim kurulu üyeleri Arzuhan Yalçindag, Ömer Aras, Pekin Baran, Cem Duna, TÜSIAD üyeleri Selim Demiren, Serif Egeli, Andrew Glass, John McCarty ve Mustafa Sayinataç ile TÜSIAD danismanlari İlter Türkmen ve Soli Özel’den oluşan bir TÜSIAD heyeti geçen hafta gene Washington’da ABD yönetiminin üst düzey temsilcileriyle önemli temaslar yaptı.

TÜSIAD heyeti Washington’da, (1) Ulusal güvenlik eski danışmanı Brent Scoweroft, (2) New York Times’ta devamlı Türkiye aleyhine yazan, William Safire, (3) Türkiye’nin belalısı Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, (4) Hazine Bakanlığı Müsteşarı John Taylor, (5) Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Marc Grossman, (6) ABD Başkanı Irak özel danışmanı Zalmay Khalilzad, (7) ABD Başkanı Avrupa ve Avrasya özel danışmanı Fried, (8) Türkiye’ye büyükelçi olarak gelecek olan ABD Başkan Yardımcısı özel danışmanı, Edelman, (9) Ege, Güney Kafkasya ve Orta Asya direktörü Matt Bryze ile görüstü. Washington’da Cumhuriyetçi ve Musevi örgütleri temsilcileri ve de dışişleri bakanlığı ve ulusal güvenlik konseyi yetkilileriyle toplantılar yaptı.

New York’ta ise BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs eski özel temsilcisi Alvaro De Soto ile görüşen heyet üyeleri The New York Times, The Wall Street Journal, Fortune gibi önde gelen yayın organlarının yazarlarını ve editörlerini ziyaret etti. Bu kadar politik ağırlıklı program içinde TÜSIAD’in esas ilgi alanına giren sadece üç temas vardı: TÜSIAD üyeleri Citibank’i, Morgan Stanley’i ve de Standart&Poor’s’u da ziyaret etti.

TÜSIAD’in ABD programı iki güzel konser ile renklendirilmişti. Flüt sanatçısı Şefika Kutluer, Washington’da “The Kennedy Center”da, New York’ta “The Scandinavia House”da J.S.Bach’in melodileriyle “jazz” yaptı. Şefika Kutluer’in “jazz” düzenlemesi ilk defa dinleyici önünde seslendirildi. TÜSIAD Washington’daki konsere 250, New York’taki konsere 150 kişiyi davet etmişti. Davetlilere güzel bir paket içinde seramik sanatçısı Mehves Demiren’in özel olarak hazırladığı Türk motifli seramik panoları ile Şefika Kutluer’in CD’si hediye edildi.

TÜSIAD’in ABD gezisinin amacı ABD yönetiminin Irak Savası’ndan sonra Türkiye ile ilgili sert politikasını yumuşatmaya yardımcı olmak.

Bir sivil toplum kurulusu olarak TÜSIAD’in bu girişimi alkışlanacak bir girişimdir. Ancak, TÜSIAD yönetiminin giderek ekonomiye daha az, iç ve dış politika meselelerine daha çok zaman ayırmaya başlaması dikkati çekmektedir.

Bunda eleştirilecek ne var denilebilir? Eğer TÜSIAD üyeleri ve yöneticileri iç politikaya ilgi duyuyor ve de bu ilgileri ekonomiye olan ilginin ötesine geçiyor ise TÜSIAD yerine bu faaliyetlerin bir siyasi parti şemsiyesi altında yürütülmesi beklenir.

Ayni şekilde dış politikaya ilgi duyulması halinde, özellikle dış politika konularında faaliyet gösterecek bir sivil toplum örgütü şemsiyesine ihtiyaç vardır.

İç politika konusundaki faaliyetlerde risk, TÜSIAD üyeleri ile yöneticilerinindir. Ama dış politikada ülkenin milli politikası dışına çıkmak, Dışişleri Bakanlığı yanında farklı dış politika ilişkileri kurup yürütmek ülke riskidir.

Kurulusundan hemen sonraki yıllar Kıbrıs nedeniyle ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı ambargo karşısında dış politikada hükümete yardımcı olmak amacıyla TÜSIAD dış temasları başlatmak zorunda kaldı. Daha sonra AET ve nihayet Avrupa Birliği ilişkileri TÜSIAD’in dış temaslara ağırlık vermesine neden oldu.

Avrupa Birliği ilişkileri için Brüksel’de temsilcilik açılmasından sonra, giderek artan ABD ilişkileri nedeniyle Washington’da da bir büro açıldı. Washington’da büro açılması TÜSIAD’in ABD yönetimi ve kuruluşlarıyla daha siki ilişkilere girmesine yol açtı. Dış ilişkileri giderek gelişen TÜSIAD, son olarak Almanya’da da bir büro açma kararını aldı.

Türkiye’de ekonomi iyi durumda olsa TÜSIAD bos vakitleri iç ve dış politikaya ilgi duyarak değerlendiriyor denilebilir. Hâlbuki ekonomi kötü durumda.

Yatırım, üretim, büyüme durmuş… İşsizlik ve fakirlik artıyor. Çukurdan çıkmak için yeni stratejiler, politikalara ihtiyaç var. Banka sistemi islemiyor. Mevcut kuruluşlar büyümüyor, küçülüyor. TÜSIAD’in bu konularda daha fazla ilgi duyması ekonomide önce durum tespitine sonra da çözüm önerileri ortaya konulmasına öncülük etmesi bekleniyor.

TÜSIAD’in Avrupa Birliği ile ilişkilerin geliştirilmesinde hükümetlere büyük desteği oldu. ABD ile ilişkilerde de ayni arayış ve iyi niyetten şüphe edilemez. Ancak “ABD yönetimi TÜSIAD ile görüşüyor ama… Hükümet ile görüşmek istemiyor” seklinde beyanlar hem içeride hem dışarıda yanlış anlamalara yol açar. Bu hükümet Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümeti. Oy verelim vermeyelim bizim hükümetimiz. TÜSIAD’in hükümeti. Türkiye’nin dış politikasını TÜSIAD yürütmeyecek, bu hükümet yürütecek. Kas yapalım derken göz çıkarmaya özen göstermek lazım.

 

Sende yorum yap