TÜSİAD KÖTÜMSER HÜKÜMET İYİMSER

, , Sende yorum yap

TÜSİAD KÖTÜMSER HÜKÜMET İYİMSER

TÜSIAD Baskani, seçimlerden buyana ilk karamsar açiklamayi yapti. Halbuki bugüne kadar TÜSIAD yönetimi, AKP’ye ve de AKP hükümetine açik çek vermis görünümü içindeydi.
TÜSIAD Baskani, AKP’nin popülist politikalarindan yakiniyor. Mali disiplini dikkate almadigini söylüyor. Irak anlasmazliginda, ABD yaninda yer alacak yerde, Irak hükümeti yaninda yer alir bir görünümün ortaya çikmasindan sikayet ediyor. Kibris konusunda Birlesmis Milletler planinin kabul edilmemesini elestiriyor.
Hükümet, böyle bir ters çikisi, beklemedigi için olsa gerek, Basbakan Gül’ün TÜSIAD Baskani’ni telefon ile arayarak, elestirilerinin haksizligi konusunda uyarida bulundugu anlasiliyor.
Istanbul’da bunlar olurken, Ankara’da Basbakan Yardimcisi Sener, AKP hükümetinin 2003 yili özellestirme programinin esaslari hakkinda açiklamalarda bulundu. Bu açiklamalara göre, 17 yilda yapilan 8 milyar dolarlik özellestirmeye karsi, 2003 yilinda özellestirmeden 4 milyar dolar gelir bekleniyor.
Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi, 2003 yilinda Petkim, SEKA, Türk Hava Yollari, Türkiye Zirai Donatim Kurumu gibi büyük kuruluslarin satilabilecegi görüsünde. Ayrica Halk Bankasi’nin, otoyollarin, köprülerin de 2003 yilinda özellestirme programina alinacagi belirtiliyor.
Hükümetin niyeti iyi de, acaba piyasa bu büyüklükte özellestirme uygulamasina hazir mi? Sadece iç konjonktür degil, dis konjonktür de çok olumsuz gelisiyor. 4 milyar dolarlik satis önemli bir satis. Kaldi ki, kriz içindeki bir ekonomide satisa çikarilan kamu isletmelerine büyük ölçüde fon baglamanin, riskleri var. (1) Bunlari alacak olan, satis bedelini karsilayacak. (2) Isletmeleri verimli hale getirmek için, yeni yatirimlar yapacak. (3) Isletme sermayesi bulacak. Bu kadar para bagladiktan sonra da, bu isletmelerin mal ve hizmetini satmaya çalisacak. Eger iç ve dis talepte gerekli gelisme yoksa, bunlara baglanacak paranin karsiligini almak mümkün olamayacak. Özellestirmede bu çok önemli. Eger isletmeleri satin alanlar, arsasi için, binasi için satin almiyorsa, bu tür hesaplar yapilacak ve hesaplarin dogru çikmamasi halinde, isletmeler satilamayacak.
Bu büyüklükteki bir özellestirmenin, bir de sosyal yani var. Istihdam sorununun ciddiyet tasidigi bir dönemde, özellestirme sonucu, çok sayida insanin isini kaybetmesi, ciddi sarsintilara yol açacak.
Bütün bunlar, hükümetin özellestirme kararinin yanlis oldugunu göstermez. Hükümet, özellestirme konusunda olumlu bir yola girmistir. Ancak, bütün mesele yanlis zamanlama ve yanlis fiyatlamalarla isletmelerin degerinin altinda elden çikarilmasi veya yanlis kisilerin eline geçmesine yol açilmasidir. Çünkü, nihai amaç, bu isletmelerin bir an önce elden çikarilmasi degil, bunlari devletten daha iyi daha verimli isletecek kisilerin bunlara sahip olmasidir. Bu arada da devletin, isletmelerin gerçek degerini alabilmesidir.

 

 

Sende yorum yap