TÜSİAD İÇ VE DIŞ POLİTİKA İLE UĞRAŞMAKTAN EKONOMİ İLE İLGİLENMEYE VAKİT BULAMIYO

, , Sende yorum yap

TÜSİAD İÇ VE DIŞ POLİTİKA İLE UĞRAŞMAKTAN

EKONOMİ İLE İLGİLENMEYE VAKİT BULAMIYO

OLAYLARIN İÇİNDEN / Tevfik Güngör

TÜSIAD Yüksek İstişare Konseyi sonbahar toplantısı yapıldı. Bu toplantıda ekonomideki son durumun, yatırımın, üretimin tartışılması, Türkiye’nin önde gelen işadamlarının ekonomiye ilişkin görüş ve önerilerinin ortaya konulması beklenirdi.

Ama ne yazık ki toplantı vesilesiyle kamuoyuna sadece iç ve dış politika ile ilgili görüşler ve öneriler aktarıldı.

TÜSIAD Başkanı’nın kamuoyuna verdiği mesaj herhalde kendi şahsi görüşlerini yansıtmıyor. Herhalde yönetim kurulu bu mesajda yer alan görüşlere katılıyor. Ve de üyelerden ses çıkmadığına göre herhalde tüm TÜSIAD üyeleri de bu görüşleri paylaşıyor…

Türkiye’de iç ve dış politikada önemli gelişmeler var ama TÜSIAD’in kuruluş amacı Türkiye’nin ana politikalarını belirlemek, Türkiye’yi yönetmek değil. Bir sivil toplum örgütü olarak öncelikle sanayicilerin ve işadamlarının kendi faaliyet alanlarında, ekonomik alanda olan biteni izleyip, daha iyi imkânlar arayışında olmak.

TÜSIAD Başkanı bir yanda “Türkiye’nin gündemi suni sorunlarla meşgul ediliyor. Oysa ülkenin esas gündemi hâlâ ekonomi” derken ekonomide olan biteni, olumlu gelişmeler yanında olumsuz gelişmeleri, iyimser bekleyişler yanında tehlikeleri dile getirmeye vakit bulamıyor.

Türkiye’de önemli şeyler oluyor. Enflasyon düşüyor. Döviz 1 milyon 370 binlerde sabitlenmiş durumda. Sanayi üretiminde artış var. Piyasada, döviz büfeleri ile bankalarda döviz bol görünüyor. Buna karşılık cari işlemler (döviz gelir-gider) hesabi açık veriyor. Türk Lirası aşırı değerlendi. Tarımda çöküntü ciddi boyutlara ulaştı. Kamu ve özel sektörde yatırımlar durakladı. İşsizlik sorunu devam ediyor. Banka sisteminde yapısal düzenleme tamamlanamadı. İhracatçılar huzursuz…

Acaba bu konularda TÜSIAD’in durum tespiti nedir? Acaba bu konularda TÜSIAD’in bekleyişleri nedir?

TÜSIAD üyeleri olumlu ve olumsuz gelişmelerden nasıl etkileniyor? Üretimleri, istihdamları ve yatırımları ne tür bir gelişme içinde.

TÜSIAD Yüksek İstişare Konseyi’nden bu konularda kamuoyuna bilgi akacak yerde, iç ve dış politika hakkında çelişkili açıklamalar yapılıyor.

Mart ayı başında “Irak’a asker göndermez isek batarız… ABD bizim canimiz, feda olsun kanımız” mesajı verenler, şimdilerde “Sakin haaaa… Irak’a asker göndermeyin” diyor. Hem de zamanlamaya bakiniz… Ankara’da Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında askerlerle hükümetin toplantısında bu konunun tartışıldığı saatlerde.

İki ay önce “Tek parti iktidarı çok iyi oldu… Artık önümüzü görüyoruz…” mesajı verilirken bu defa “Tek parti iktidarının siyasete istikrar getireceğini düşünüyorduk. Yanılmışız…” mesajı veriliyor.

Kıbrıs konusu ele alınıyor, üniversite sorunu ele alınıyor, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması konusu ele alınıyor… Ama ekonomide neler olup bittiği, dernek üyelerinin gelişmelerden memnun olup olmadığı gündeme gelemiyor…

Burada denilebilir ki; “Bunlar ülke sorunlarıdır…” Doğrudur… Bunlar ülke sorunlarıdır, ülkesini seven her insanın bu konularda kişisel görüşü olabilir ama TÜSİAD üyelerini, bir araya getiren toplantıda bunlar ele alınacak konular değildir.

Bunlar siyasi parti toplantısında konuşulabilecek konulardır. Zaten bu durumu CHP Başkanı Deniz Baykal da fark etmiş ki, “…Bir yıl önce bizi yerden yere vuran TÜSIAD’in bugün CHP çizgisine gelmesi sevindiricidir” diyor.

TÜSİAD’in yönetimine soyunanlar iç ve dış politika konularını ekonomiden çok seviyor. Acaba bu merak ve ilgilerini TÜSİAD platformu yerine bir parti şemsiyesi altında değerlendirseler, TÜSİAD Türk sanayiinde ve is aleminde olan biteni izleyen, değerlendiren, görüşler ortaya koyan öneriler geliştiren bir kurum haline dönüşse daha iyi olmaz mi?

 

Sende yorum yap