TUSİAD “Demokratik sivil toplum örgütü mü?”

, , Sende yorum yap

Dün TÜSIAD’in 29’uncu genel kurul toplantisi için üyeler bir araya geldiler. Bir araya geldiler, söylenenleri dinlediler, söylenenleri yaptilar, söylenenlere oy verdiler ve de seslerini çikarmadan geldikleri gibi gittiler.
TÜSIAD’in 2 Nisan 1971 tarihli kurulus beyannamesinde sunlar yazilidir: “TUSIAD, sanayi ve hizmet alanlarinda çalisan meslek, bilim ve isadamlarinin bilgi, tecrübe ve faaliyetlerini ahenklestirerek degerlendirmek suretiyle, Türkiye’nin demokratik ve planli yollarla kalkinmasina ve Bati uygarlik seviyesine yardimci olmak amaciyla kurulmustur.”
1972 yilinda derneklesen TÜSIAD’in 1998 yili basinda 400 üyesi varken, 1998 yilinda yeni alinan 50 üye ile üye sayisi 450 oldu.
Türkiye’nin, birinci nesil, ikinci nesil ve üçüncü nesil en basarili isadamlari TÜSIAD’a üye. Türkiye’nin ana sanayi kuruluslari, en büyük özel sektör gruplari TÜSIAD’a üye.
Türkiye’nin önde gelen isadamlari TÜSIAD’a üye olmak, TÜSI-AD’i yasatmak için yansiyor.
1998 yilinda 400 üyenin herbiri ortalama 6.500 dolar üyelik aidati ödemis.
Yeni katilmak için 50 üyenin herbiri 10.000 dolar giris parasi ödemis.
Iyi de bu 450 üyeli yilda 4 milyon dolar harcayan kurulusun acaba genel kurulunda neler oluyor?
1. Bizim isadamlarimiz, sabahtan aksama Türkiye’deki demokratik sistemi, partilerin yönetimini elestirir. Isadamlarimizin elestirilerine göre sorun demokratik kurallara uyulmamasidir.
Partilerin basina geçenler, partileri çiftlik yönetir gibi yönetir. Kimin aday olacagini kendileri belirler. Hoslarina gitmeyen, yönetime gelemez.
2. Bizim isadamlarimiz demokratik sistemde serbest tartisma olmamasindan, parti içinde TBMM’de kimsenin kürsüye çikip, serbestçe konusamamasindan yakinir. Partilerin ve parti baskanlarinin, fikir hürriyetini kisitladigini söyler.
3. Bizim isadamlarimiz her gün gazete sayfalarinda, TV ekranlarinda her konuda görüs bildirir.
Amaaaaaaa…. Geliniz görünüz ki, TUSIAD gibi çok çok çok
önemli bir kurulusta, TUSIAD üyesi gibi Türkiye’nin çok çok çok basarili ve deneyimli isadamlari bir araya gelince:
1. Toplanti, önceden hazirlanmis senaryo çerçevesinde açilir, kapanir.
2. Üyelere seçimde kimlere oy verecekleri açiklanir. Ve de belirlenen isimlere tek bir itiraz, tek bir ekleme, tek bir degisiklik söz konusu olamaz.
3. Yilda bir araya gelen 450 TUSIAD üyesinden tek bir üye TÜSIAD’in genel sorunlari veya özel sektörün özel sorunlari konusunda tek bir konusma yapmak geregini duymaz
Toplanti açilir, gerekenler yapilir ve kapanir.
Sayin okuyucularim, Sayin TUSIAD üyeleri ülke bir çalkanti içinde.
(1) Ekonomik sistem çalkalaniyor. Firmalar, bankalar batiyor. Faiz oranlari tepelere siçramis. Sosyal huzursuzluk var.
(2) Demokratik parlamenter sistemde tikanma var.
(3) Üretimde ve ihracatta yavaslama ortaya çikmis.
Bu konularda 450 TUSIAD üyesinin söyleyecegi hiçbir söz, tek bir kelime yok mu?
Bu sorunlar TÜSIAD’in yilda bir defa yapilan genel kurulunda tartisilmayacak ise nerede tartisilacak?
TUSIAD bu konulari ele almak, tartismak için kurulmus bir dernek degil ise, 450 saygin kisi ne diye bu kadar para ödeyerek bu dernege giriyor, ne diye bu kadar para ödeyerek dernek üyeligini sürdürüyor.
Demokratik, parlamenter sistemi gelistirmeye çalisan Türkiye’nin en saygin isadamlarinin TUSIAD yönetimi için önerecekleri adaylar, veya aralarindan yönetime talip olanlar yok mu?
Belki de bu yazi TÜSIAD’in 29’uncu genel kurulu gerçegi ile çok çeliskili bir yazi oldu.
Bir askeri toplanti düzenini asan disiplin içinde, gerçek anlamda görünmeyen bîr emir ve kumanda zincirinin senaryosu dogrultusunda olup biten bir toplantinin ardindan bu tip bir elestiri “nefret ve hatta
siddetle karsilanacak” bir elestiri olarak nitelendirilebilir ama… Ne yaparsaniz ki, birilerinin de kendi içlerinden geleni ortaya dökmeleri hakki olmali degil mi?

 

Sende yorum yap