TÜSİAD BAŞKANI ÖNCEKİ SÖYLEMLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

, , Sende yorum yap

TÜSİAD BAŞKANI ÖNCEKİ SÖYLEMLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

Dün yapilan TÜSIAD Genel Kurul Toplantisi’nda TÜSIAD Baskani Tuncay Özilhan, Irak savasi ile ilgili olarak yaptigi ve tartismalara yol açan konusmalarina açiklik getirdi.
Özilhan sunlari söyledi:
“Savas, getirecegi yikimin ölçüsü önceden asla kestirilemeyecek bir afettir. Sorunlarin barisçi yoldan çözümü birinci önceliktir. Ancak dünya dengeleri içinde tek basimiza bu çözümü üretemeyecegimiz bir noktaya geldigimizde müttefiklerin yaninda yer almaliyiz… Kibris için Annan plani mükemmel degil ama müzakere edilebilir.”
Tuncay Özilhan’a göre “Içinde bulundugumuz ortam, ekonomiyle ilgili sorunlarimizin çözümünde ne yazik ki genis bir manevra alani birakmiyor. Kriz sonu yürürlüge konulan reformlar henüz tamamlanmadi. Tesis edilen denge kirilgan. Hükümet bu kirilgan dengenin üzerinde oturuyor. Hükümetten bekledigimiz, bizlerle gerekli istisareleri ihmal etmeden reformlari sürdürmesidir.
Özilhan’in 2003 için bekleyisleri sunlar:
1. Enflasyonun kalici olarak tek haneli rakamlara düsürülebilmesi için enflasyon hedeflemesine geçmek,
2. Mali disipline uymak,
3. Mali sistem reformunu tamamlayarak bankalara duyulan güveni artirmak,
4. Uygulanmakta olan serbest kur politikasini sürdürmek,
5. Bu arada hükümetin orta ve uzun vadeli hedeflerini belirlemek, açikliga kavusturmak.
TÜSIAD’in ve baskaninin ülkenin temel sorunlarina makro açidan yaklasimi çok yararlidir. Ancak unutulan TÜSIAD’in Türk Sanayiciler ve Isadamlari’nin dernegi oldugudur. Dernegin ana görevi Türkiye’de büyük sanayi kesiminde olan biten hakkinda bilgi derleyip kamuoyuna duyurmaktir. Büyük sanayideki gelismeler nelerdir? Sorunlar nelerdir? Krizin etkisi sona erdi mi? Isçi çikariliyor mu? Bu konularda TÜSIAD’in bilgi toplama, degerlendirme ve kamuoyuna duyurma sorumlulugu vardir. Bu bilgiler ekonomi politikalarini olusturacaklara ve uygulayacaklara yol gösterir.
Çok degerli arastirmalar yaptiran TÜSIAD’in bu konulara da ilgi göstermesi bu konularda bilgi toplayarak bu bilgileri degerlendirmesi çok yararli olacaktir.

 

Sende yorum yap