Türkiye’nin bir numaralı sorunu

, , Sende yorum yap

Türkiye’nin bir numarali sorunu “Güneydogu Anadolu sorunudur”.
“önce su enflasyonu indirelim, kamu açigini kapatalim, döviz dengesini kuralim, sonra Güneydogu Anadolu sorununa da egiliriz” denilemez.
* * *
Güneydogu Anadolu sorunu, Basbakan Tansu Çiller’in sorunu degildir. Tek basina ordunun, tek basina polisin sorunu degildir.
Bu sorunu tek baslarina ne Tansu Çiller, ne ordu, ne polis çözebilir.
Bu bir ülke sorunudur.
Basta TBMM olmak üzere, hükümet tüm devlet güçleri halk bir bütün olarak bu soruna ilgi göstermek, sorunu bir bütün halinde çözmek zorundadir.
* * *
Güneydogu Anadolu disinda yasayanlar konuyu gerçek boyutlarinda göremiyor, olan biteni gerçek boyutlarinda degerlendiremiyor. TBMM üyeleri, milletvekilleri Ankara’da evlerine çekilmis, evden disari çikmiyor.
Herkes bu sorunu tek basina Basbakan’in çözmesini bekliyor. Basbakan ise isi Genelkurmay Baskanligi’na havale etmis.
Bir yanda teröristler, öte yanda terörist avinda uçaklar, helikopterler, tanklar, zirhli araçlar, Silâhli Kuvvetler.
Öldürülen terörist sayisi arttikça çözüme yaklasilabilecegi saniliyor.
Geçen hafta sonu Istanbul’da gazetecilerle sohbetinde Tansu Çiller sunlari söylemis: “… Genelkurmay bölgede yeni bazi re-, korlara imzasini atiyor. Daha önce 1’e 7 olan etkinlik bugün Ve 22 seviyesine (1 güvenlik görevlisine karsilik kaç teröristin öldügü anlaminda) ulasmis bulunuyor” (3 Ekim 1993 Meydan, Sayfa 7).
* * *
Kamuoyunun farkina varmadigi, hükümetin, TBMM üyelerinin umursamadiklari nokta su:
* * * .
“Güneydogu’da güvenlik güçleri ile teröristler dagda bayirda kendi aralarinda vurusmuyor. Bir bu yandan 22, o yandan ölenlerin sayisina bakarak, “etkenlik” hesabi yapmakla is bitmiyor. Bugün savas, köylerde, sehirlerde oluyor.”
Bir gün köylerde 42 kisiyi teröristler öldürüyor… Ertesi gün sivil halktan 11’i çocuk, 33 kisi katlediliyor…
Teröristler köyleri, sehirleri basiyor. Bunun üzerine güvenlik güçleri terörist pesinde kosarken, hedef göstermeden köylerdeki, sehirlerdeki evleri, kamu binalarini topa tutuyor.
Dogu Beyazit’ta çok sayida bina tanklarin atesi ile tahrip oldu. Üç kisi hayatini kaybetti. Yikilan evlerden biri ANAP Milletvekili, eski saglik bakanlarindan Yasar Eryilmaz’in evi oldugu için olay kamuoyunda yanki gördü. Aksi halde, birçok benzeri gibi kamuoyunun bundan haberi olmayacakti.
Olaganüstü Hâl Bölge Valiligi’nin açiklamasina göre, eylül ayinda Güneydogu Anadolu’da 247 terörist öldürüldü. Buna karsilik 70 güvenlik görevlisi sehit oldu… Tansu Çiller’in hesabiyla “etkinlik orani” bire karsi 22 degil, bire karsi 3.5…
Ya halktan hayatini kaybedenler… Onlarin sayilari güvenlik güçlerinin sehit sayisindan fazla. 126 vatandas hayatini kaybetmis. Betman ve Diyarbakir’da yogunlasan faili meçhul cinayet salgininda bir aylik kayip 33 kisi…
Isin sakaya gelir yâni yok… Teröristler köyleri, sehirleri basip vatandaslari öldürüyor.. Teröristler) yok etmek için uçaklar, helikopterler tepeden bomba yagdiriyor. Tanklar, toplar, zirhli araçlar, güvenlik güçleri ates açiyor. Bütün bunlar Güneydogu Anadolu’da köylerde, sehirlerde, sivil yerlesim bölgelerinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin hudutlari içinde oluyor…
Aylardir bu böyle devam ediyor… Çizgi asagi dogru inecegine yukari dogru tirmaniyor. ‘
Çizgi yukari dogru tirmandikça dengeler degisiyor.
—Eskiden TBMM’dçn, hükümetten, güvenlik güçlerinden çö-züm bekleyen halk yavas yavas u mutsuzluga, kapilip, cephe de— gistiriyor. ‘
—Teröristlerle çarpismalar yerlesim bölgelerine kaydigindan, halk karsilikli ates arasinda kaliyor. Sehirler savas alanina dönüyor.
—Teröristler bilerek, isteyerek daha çok sivili öldürüyor. Güvenlik güçleri istemeden daha çok sivilin kaybina neden oluyor.
* * *
Olaylari sadece ekonomik boyuttan ele alanlar sunlari söylüyorlar:
—Türkiye’nin Güneydogusu’nda ekonomi durdu… Bu bölgede üretim yapilamiyor. Ticaret yapilamiyor. Vergi toplanamiyor.
—Hükümet terör ile mücadelede görevlendirilen personel ve silah için büyük harcamalar yapiyor.
Bunlarin olumsuz etkisi ekonomiyi bozuyor…
* * *
Sayin okuyucularim… Maalesef sorun bu boyutun çok ötesi-ne geçti… Güneydogu olaylarini sadece, ekonomi” penceresinden degerlendirmek imkâni kalmadi.
* * *
Türkiye Cumhuriyeti devletinin, halkiyla bütünleserek bir milli politika olusturup “köklü .çözüm”e yönelmesi sart.
Zaman aleyhimize isliyor.
Bu tip sinir içi terör hareketleri kisa sürede bastirilamaz ise, tirmanmasi dogaldir. Tirmanan terör, “ayrilikçi hareket” halini alir. Ayrilikçi hareketler dünya kamuoyunun ilgisini çeker.
Bir süre sonra:
—Kendi hudutlari içinde, terörist olarak nitelendirilen gruplara karsi silah kullanilmasindaki hakliligi dünya kamuoyuna anlatmak güçlesir.
—Silah ambargolari, ardindan ekonomik ambargolar baslar.
—Insan haklari bahanesiyle siyasi baski artar.
—Hatta ve hatta çarpisan bir tarafin terörist niteligi unutulup, çarpisan taraflari esit sartlarla masaya oturtma arayislari baslar.
—Birlesmis Milletler’in, Baris Gücü’nün bir gün karsimiza dikildigi, ülkemizde dolasmaya basladigi görülür.
* * *
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu tip dertlerle karsilasmadan, bu tip dertler birer birer karsimizda siralanmaya baslamadan kisa sürede çözüme ulasacak politikalara yönelme zorunlulugu vardir.
Zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, bu ülkenin bütünlügünün, Türk halkinin aleyhine islemektedir.
Bunlari açik açik tartismak, bunlari görerek birlik içinde hareket etmek zamani geçmektedir…
Son pismanlik fayda vermez.

 

Sende yorum yap