Turkcell’in halka açılımı için yola çıkıldı

, , Sende yorum yap

Geçen hafta sonu, Turkcell’i yurtdisinda ve yurtiçinde halka açacak yabanci yatirim bankasinin seçimi vardi. Londra’deki seçime katilan 9 yabanci yatirim bankasinin ikisinin teklifi ; begenildi.
Simdi bu iki yabanci yatirim bankasi Türkiye’den belirlenecek yatirim bankalariyla (araci kuruluslarla) isbirligi içinde .Turkcell’in halka açilimi için ön hazirliklari yapacak ve yurtdisi ile yurtiçinde halka arzi gerçeklestirecek.
(1) Turkcell için biçilen piyasa fiyati 25 milyar dolar dolayinda. Simdilerde Türkiye’de piyasa fiyati en yüksek firmalar 12.6 milyar dolar ile is Bankasi, 7.3 milyar dolar ile Yapi Kredi ve 7.0 milyar dolar ile Tüpras. Demek ki Turkcell piyasa fiyati en yüksek firmamizin 2 kati deger tasiyor. Piyasa fiyati en yüksek 3 firmamizin toplam degeri kadar bir fiyati var.
25 milyar dolarlik piyasa fiyati yurtdisinda da önemli bir büyüklügü ifade ediyor.
(2) Turkcell, 25 milyar dolarlik piyasa fiyati ile IMKB’de islem görmeye basladiginda, IMKB’nin “gelismekte olan borsalar siralamasindaki” önemi artacak.
(3) Bugüne kadar Türk sirketleri dis borsalara “kote” oldu ama, gerek piyasa fiyatlan ve gerekse islem hacimleri bakimindan Türk kagitlari dis borsalarda büyük ölçüde islem görmüyor. Turkcell’in dis borsalarda alinip satilmasi ile bir Türk firmasinin dis borsalarda adinin geçmesi imkani ortaya çikacak.
(4) Turkcell’in sermayesinin yüzde 40 dolayindaki kismi Finlandiya’nin telefon sirketi Sonera’ya ait. Sonera, Önce kamu sirketi idi. Sonra özellesti. Sonera’nin yüksek orandaki ortakligi Turkcell’in faaliyetlerini, gücü, hesaplarinin ciddiyeti konusunda yabanci yatirimcilara güven veriyor.
(5) Turkcell’in abone sayisinin fazlaligi yaninda yaptigi yatirimlar ve haberlesme aginin yayginligi da degerini artiriyor. Turkcell’in haberlesme agi için 2.5 milyar dolar yatirim yaptigi belirtiliyor. Bu yatirimlar özkaynakdan ve kredi ile saglanmis durumda.
(6) Cep telefonunda agin genisligi çok önemli. Agin genisligi ile abone sayisi birbirine bagli. Agin genisligi ise yatirim gerektiriyor. Ortaklarin halka açilma ile taze para girisi saglamalari, yeni yatirimlara ve atilimlara imkan hazirlayacak. Bu da sirketin degerini artiriyor.
(7) Turkcell’in halka açilmasi yabanci yatirim bankalarini ilgilendiriyor. Çünkü bu prestijli ve kârli bir is. Bu nedenle isi kapmaya yaristilar. Yabanci yatirimcilari ve fonlari ilgilendiriyor. Çünkü günümüzde telekomünikasyon cazip bir
– yatirim alani. . ,
(8) Telekomünikasyon bilgisayar ve internet piyasasi simdilerde yatirimcilar için çok cazip bir alan. Klasik yatirim konulari yaninda bu yatirim alanina hücum var. Bu yatirim alanlarinda fi-yatAazanç oranlari ve sirketlerin piyasa fiyatlari bugünkü sartlar çerçevesinde degil, gelecegi ait belirsizlikler dikkate alinarak degerlendiriliyor. Bir bakima spekülatif yatirim yapiliyor.
Diger spekülatif firmalar ile mukayese edildiginde Turkcell’in avantaji alti yillik deneyimi ile basarisi müsteri portföyü ve potansiyeli. Bu bakimdan mukayeseli üstünlügü var.
Ilgililer Turkcell’in 2000 yili Haziran ayindan önce halka arz hazirliklarinin tamamlanabilecegini belirtiyor.

 

Sende yorum yap