Türk bankalarının dış piyasalardan borçlanması

, , Sende yorum yap

Türk bankalari, geçen yilki krizden sonra dis piyasalardan “küçük miktarlarda da olsa” borçlanmaya basladilar. Bu küçük miktarlardaki kredi kullanimlari, normal bankacilik islemleri çerçevesinde gerçeklesiyordu.
Is Bankasi’nin Londra piyasasindan 150 milyon dolarlik borçlanma girisiminin beklenenin üzerinde ilgi görmesi hem Türk bankalarina hem de hükümete cesaret verdi.
Is Bankasi’mn 150 milyon dolarlik talebinin 200 milyon dolarlik teklifle cevaplanmasi ve düsük faiz farki ile gerçeklesmesi memnunluk yaratti.
Anlasildigi kadari ile simdi de Emlakbank benzer biçimde dis kredi kullanma çabasinda.
Dis bankacilik çevreleri, gerek Is Bankasi’mn, gerek Emlakbank’in “acil döviz ihtiyaci” içinde olmamalarina karsin, tikanan sistemi isletme arayisinda dis piyasalara çiktiklari görüsünde.
Bu iki bankayi, Halkbank ve Ziraat’in takip etmesi bekleniyor.
Bu tesebbüsleri ve basarili sonuçlari alkislamak gerekir. Çünkü krizden sonra Türk hükümetinin yüzüne kapatilan kapilari, bankalarimiz aralamis oluyorlar. Bankalarin girisimlerinin basarili sonuçlarinin Türkiye’nin kredi notunun yükseltilmesinde ve de dis kredi musluklarinin açilmasinda olumlu etkileri görülecek.
9 Haziran 1995 tarihi itibariyle Merkez Bankasi’mn döviz rezervleri 12.7 milyar dolar. (Geçen yil ayni tarihte 3.7 milyar dolar idi.)
Merkez Bankasi’mn döviz yükümlülükleri ile döviz varliklari arasindaki fark (açik pozisyonu) 979 milyon dolar çizgisine inmis. 1994 yili sonunda yüzde 73.8 olan kur riski orani yüzde 94’de yükselmis durumda. Eski güzel günlerde bu oranin en fazla tirmandigi rakam yüzde 90 idi.
Açik anlatimiyla Merkez Bankasi kasasinda döviz var ama, bu dis piyasadan borçlanma geregini ortadan kaldirmiyor.
Türkiye’nin dis borç ana para taksitlerini ödeyebilmek için her yil en az 4 milyar dolar, ödemeler bilançosunu rahat bir sekilde döndürebilmek için ise normal olarak 6-8 milyar dolar dis kredi kullanmasi gerekiyor.
Türk ekonomisindeki düzelme egilimleri ve bankalarin girisimlerine yurtdisi piyasalardan aldiklari olumlu karsiliklarin, Türkiye’nin kredi notunun yükseltilmesini etkilemesi ve de çok büyük aksilikler çikmaz ise, yilin ikinci yansinda kredi musluklarinin açilmaya baslanmasi beklenebilir.

 

Sende yorum yap