TURİZMCİLER, 6 AYDA 38.9 MİLYON DOLAR REKLAM HARCAMASI YAPTI

, , Sende yorum yap

TURİZMCİLER, 6 AYDA 38.9 MİLYON DOLAR REKLAM HARCAMASI YAPTI

OLAYLARIN İÇİNDEN / Tevfik Güngör

Son aylarda gazete sayfalarında giderek daha fazla turizm reklamı görülmeye başlandı. Ocak-haziran döneminde geçen yıl 31,6 milyar dolar reklam harcaması yapan seyahat acenteleri ve oteller, bu yıl ayni dönemde 38,9 milyar dolar harcadı.

İlginç olan, reklam harcamalarının haziran ayında hızlanması. Geçen yılın haziran ayında 12,9 milyar dolar olan harcamalar bu yılın haziran ayında 22,3 milyar dolara tırmandı.

Eski yıllarda turizm reklamları sadece en çok satan bir iki gazetede yayınlanırken, bu yıl her gazetede reklama rastlanır oldu.

Bu değişimde mutlaka bu yılın özelliği var. Bu yıl yabancı turist akımında aksaklıklar ortaya çıktı. Buna karşılık yerli turistler beklenmedik bir şekilde tatil yörelerine akın etmeye başladı. Yabancı turist açığını yerli turist ile kapatmak bir fırsat olarak görüldü.

Yerli turistin yabancıya göre bir de avantajı belirdi. Yabancılara çok ucuz fiyatla ve “her şey dahil” sistemi ile satış yapılırken, yerli turistlere daha yüksek fiyat uygulama imkânı doğdu.

İste yerli turist sayısında önceki yıllara göre beklenmeyen bu artış ve de yabancı turist sayısında beklenmeyen gelişme, turistik isletmelerin iç piyasada reklam harcamalarını artırmalarına yol açtı.

Turistik isletmeler, reklamlar ile iç pazardan daha fazla pay kapma çabası içindeler. Bu çabanın temmuz ayında da devam ettiği görülüyor.

Haziran ayında gazetelere 11,3 milyon dolarlık turizm reklamı verildi. Çok ilginçtir ki, daha önce denenmeyen bir kanal olan TV kanalları da haziran ayında büyük ölçüde kullanıldı. TV kanallarındaki reklamlara 10 milyar dolar ödeme yapıldı.

Haziran ayında turizm reklam harcamaları

(Milyon dolar)

Gazeteler 11.332

TV’ler 10.000

Dergiler 1.041

Toplam 22.374

Kaynak: Bileşim Medya

 

Sende yorum yap