Turizm gelirleri / giderleri nasıl hesaplanıyor?

, , Sende yorum yap

(Çelebi böyle olur, bizde istatistik dedigin…)
Turizm patladi: Turizm gelirleri 1.5 milyar dolara ulasti… Ama bu yil aksilikler çikti… Olsun, gene de 1986 turizm geliri l milyar dolari bulur… Koskoca Yunanistan’in turizm geliri 2 milyar dolar civarinda dolasirken, Türkiye’nin 1.5 milyar dolar turizm geliri saglamasi, turizm politikasinin basarisini gösterir… Bravo, Turizm Bakanina… Bütün bu yorumlarin.tek dayanagi var: turizm gelirleri hakkinda Hükümetin yaptigi açiklamalar..
Eskiden turizm gelirleri 300 milyon dolar civarinda dolasirken, eger l milyar dolarin üzerinde siçramis ise, bu gerçekten basaridir. Bu siçrama acaba nasil oldu?
Eskiden turizm geliri olarak açiklanan rakkamlar, (turistlerin bankalarda bozdurduklari paralar ile, turistik isletmelerin toplayip, bankalara sattiklari paralar) toplanarak bulunurdu.
Türkiye’de döviz üzerindeki tahditler kaldirildiktan, kisi ve ku-ruluslara döviz bulundurma imkani tanindiktan sonra Hükümetin ilgili bölümleri (turizm gelirlerinin hesaplama sekli üzerine bir yorum) gelistirdiler. “Madem ki, Türkiye’ye gelen her turist, dövizini istedigi kisi ve kurulusda Türk Lirasina çevirtebilecek veya döviz ile ödeme yapabilecek, bu durumda turizm gelirlerini bankalarin verdikleri bilgilere dayali olarak hesaplama sansi ortadan kalkmis oluyor. Biz bir arastirma yapalim. Türkiye’de bir turistin yapacagi ortalama harcamayi tahmin edelim. Sonra bu rakkami, Türkiye’ye gelen turist sayisiyla çarpar, Türkiye’nin turizm gelirlerini ortaya çikaririz.
Bunun üzerine Turizm ve Tanitma Bakanliginca bazi sinir kapilarinda Türkiye’ye gelen turistlerin harcama egilimlerini tesbit amaciyla bir anket yapilmis. Türkiye’ye gelen turistlere “Türkiye’de kaç dolar harciyacaksiniz?” diye sorulmus. 1984 yili için ortalama 397 dolar rakkami tesbit edilmis. Ayni arastirma 1985’de yapilmis. Bu kere rakkam 567 dolara yükselmis.
Madem ki, 1984 yilinda Türkiye’ye gelen her turist ortalama 397 dolar harciyor, 1984 yilinda Türkiye’ye 2.117 turist geldigine göre, iki rakkami biri biriyle çarpinca, Türkiye’nin 1984 yilinda turizm gelirinin 840 milyon dolara siçradigi, ve de Turizm Bakanliginin basarili politikasi sayesinde turizmin patladigi tesbit edilmis
olur. Buraya kadar “mantikli görülen” islemin “püf noktasi” baska
ülkeler ile yapilan karsilastirmada “mide bulandirmaktadir”. Çünkü, Türkiye’yi çok sevip de ortalama 397 dolar harcayan turistler, Yunanistan’da 237 dolar, Italya’da 175 dolar harcamaktadirlar., isviçre’ye gidenler ya da “cimri” ya çok “fakir” veya Isviçre’de para harciyacak yer bulamadiklarindan” 268 dolar ile yetinmektedirler.
Açik anlatimiyla dünyanin en zengin turistleri Türkiye’ye gel-mekte, Türkiye’ye gelen turistler, diger hiçbir Avrupa ülkesinde yapmadiklari “hovardaligi gösterip”, vur patlasin çal oynasin yiyip, içmekte,bavullarimi doldurup gitmektedirler. Hem de gerilirinde dolarlari birakarak.
Avrupa Ülkelerinde Kisi Basi Turist Harcamasi
(1984 Yili Rakkamlari)
Kisi Basina Turist Sayisi Turizm
Harcama ($) Bin Kisi) Geliri
(Milyon $)
Ispanya 181 42.932 7.760
isviçre 268 11.850 3.171
Italya 175 49.151 8.595
Portekiz 233 4.119 9.595
Yugoslavya 53 19.717 1.054
Yunanistan 237 5.523 1.309
türkiye 397 2.117 840
“Türkiye’ye gelen yabancilarin bu hovardaligina karsilik Türk vatandaslarinin çok tutumlu olduklari dikkati çekmektedir. Turizm Bakanliginin saptamalarina göre, yurt disina turistik amaçla gidenvatandas-larimizin çogu “gecekondu mahallerinde yasayanlardir” Çünkü, ba-kanlik bir Türk vatandasinin turist olarak yurt disina çiktiginda 1984 yilinda ortalama 134 dolar, 1985 yilinda ise 179 dolar (yaklasik 125 bin Türk Lirasi) harcadigini tesbit etmis bulunmaktadir.
Türkiye’nin turizm gideri hesaplanirken, yurt disina çikan vatandas sayisi 179 dolar ile çarpilinca, 1985 yilinda turizm giderlerinin ne kadar oldugu ortaya çikmaktadir.
Daha sonra bu rakkamlar devletin degisik kuruluslarina bakanlikça duyurulmakta ve devletin resmi hesaplari bu rakkamlar esas alinarak düzenlenmektedir. Örnegin Merkez Bankasi ödemeler Dengesini bu rakkamlar a göre hesaplamakta, Devlet istatistik Enstitüsü Milli.Gelir Hesaplannda bu rakkamlari kullanmaktadir.
Açiklama: Bu bir mizah yazisi degildir. Turizm gelir-gider hesaplarinin metodolojsini ortaya koyan bilimsel bir yazidir. Yazida yer alan rakkam ve bilgilerin kaynagi Turizm ve Tanitma Bakanligidir.

 

Sende yorum yap