Turizm çarkı dönmeye başladı mı?

, , Sende yorum yap

Bodrum gelecek turizm mevsimine hazirlaniyor, Ingiliz iki gencin islettigi Piano Bar kis tatilini öne almis, isletmeciler bu yil çok is yaptiklarini çok yorulduklarini, hâlâ islerin yogunlugunun devam ettigini, fakat 1988 mevsiminin açilisinin öne alindigini duyunca, kis tatiline baslamayi kararlastirdiklarini söylüyorlar.
ingilizlerle is yapan seyahat acentalari 1988. mevsimini l Mart’-da açacaklarmis. Bunun için isbirligi yaptiklari eglence yerleri, lokanta ve otellerin l Mart’da hazir olmalarini istemisler.
Nedendir bilinmez, Bordum’u “ingilizler mekan seçmis”. Her yastan ingiliz turist geliyor, ingiliz turistleri getirmede ihtisas sahibi olan seyahat acentalari var.
Bu seyahat acentalari günlügü onbuçuk ingiliz Lirasindan yatak kiraliyorlar.
Bodrum’da sayilari süratle artan oteller yaninda, Bodrum tipi evler de yabancilara hizmet veriyor, ilginç olan sehir içindeki küçük otellerin bile (tasima suyla çalissa da) birer yüzme havuzu insa etmeleri. Yeni yapilan “site” tipi yerlesim yerlerinin hemen hepsinde de havuz insa ediliyor.
Bodrum’da lokantalar, sokaklar Ingiliz turistlerle dolu. Seyahat acentalari çevreye turlar düzenliyor, Pamukkale’ye kadar turistleri götürüp getiriyor.
önemli bir nokta, Bodrum’un hava alanina uzakligi.
Yabanci bir turizm uzmaninin açiklamasina göre, hava alanina uzaklik, “parali” turistin gelmesini engelleyen temel faktörmüs. Parali turist istanbul’a uçak ile gelip, izmir’e aktarma olmayi, oradan dört saat otobüse binip Bodrum’a gelmeyi göze alamazmis. Onun için Bodrum’a gelen turistler simdilik orta ve alt gelir grubundaki yabancilarmis. Bodrum’a yakin bir uluslararasi hava alani insaasi halinde Bodrum’a gelen turistlerin “kalitesinin degisecegi” belirtiliyor.
Ingilizler Bodrum’u “nasil mekan seçti”. Ingilizlere Bodrum’u kim tanitti?
Bodrum’u Ingilizler seçiyor. Marmaris’i Almanlar… Ve böylece giderek Türkiye dis turistlere daha çok açiliyor.
Club Mediteren firmasi mülkiyeti kamu kuruluslarina ait tatil köylerinde faaliyete basladiginda, kamu oyunda tereddütler belirmis, tenkitler yapilmisti.
Fakat bu örnek Türkiye’de tatil köyü isletmeciligini, yabanci turisti agirlamayi, eglendirmeyi ögretti.
Benzer tatil köyleri kurulurken Club’ler örnek alindi. Dernek daha küçük ünitelerde kalite yükseldi.
Dag tas bina doldu diye simdi daha baska yakinmalar var. Ancak kiyilarda seyahat edenler, daha binlerce tatil köyünün kurulmasina imkan verecek alanin bulundugunu görüyorlar.
Tek tehlike, plansiz programsiz tabiatin tahribati. Kurulan isletmelerin çevreyi kirletmesi.
Bunun disinda “çarkin artik dönmeye basladigi” görülüyor. Çark bir defa döndükten sonra da artik kimse durduramiyor.
Görüldügü kadari ile Türkiye artik “turizm isini ögrendi”. Daha. ögrenecegi çok sey, daha yapilacak çok sey olmasina ragmen “çark dönmeye basladi”.
Bu yil gelenler, gelecek yillar daha çok yabancinin gelmesine davetiye çikaracak. Türkiye kendini tanitamiyor, tanitmasi için ne yapmali diye üzülmeler bitecek.
Önemli olan yabancilarin istanbul, izmir gibi büyük sehirler disinda Anadoluya yayilmasi. Bu yayilma Anadoluya hareket getiriyor.

 

Sende yorum yap