Tüme varım – tümden gelim

, , Sende yorum yap

1 Türkiye 1984 yilinda % 5.7 oraninda kalkindi. 1984 Yi . linda durum en iyi sanilan Bati’li ülkelerde kalkinma hi zi % 1. % 2. en kabadayisinda % 5 olarak gerçeklesti. Sade ce bu rakkamlar bile. ekonomideki basarinin isaretidir.
(Kalkinma hizinin % 5.7 oldugunu kim hesaplamis: DIE. Na sil hesaplamis: Tahmin yoluyla.
Istikrar Programi uyguladigini ilan eden. yatirimlari yavas latan, ithalati kisan, enflasyonun sürüp gittigi, talebi bes yildir kontrol altina alan bir Türkiye 1984 yilinda %5.7 kalkinmis ise. zavalli Batili ülkeler neden ayni politikalari örnek almiyor lar: Fiyatlari yükseltsinler, issizligi artirsinlar, yatirimi durdur sunlar, onlar da Türkiye gibi % 5-10 kalkinir. Türkiye’nin is tikbali de parlak: 1984 sartlariyla % 5.7 kalkinan bir ülke, de mek ki biraz yatirim yapmaya baslasa % 10 veya % 20 kal kinma hizina kolaylikla ulasabilecek demektir.)
2. Tarim’da kendi kenidini besleyen sayili ülkelerden biri yiz. 1984 Yilinda 17 milyon ton bugday yetistirdik.
(Türkiye’de bugday tüketimi 12 milyon tondur. TMO’nun normal alim ve depolama kapasitesi 2-2.5 milyon tondur. 12 ile 17 milyon ton arasinda 5 milyon ton fark vardir. 5 Milyon ton bugday yakilmaz, denize dökülmez. Hele bu kadar bug day bollugu olan bir ülke, Amerika’dan alel acele bugday ithal etmez.
Ama. bugday üretimini 12 milyon ton yerine 17 milyon ton olarak kabul ederseniz, DIE’sü de 1984 yilinda tarimda % 3.6 oraninda gelisme oldugunu açikladi.)
3. Sanayi çok iyi gelisiyor. 1984 Yilinda imalat sanayiinin gelisme hizi % 9.6 oldu. Bu hiza sanayilesmis batili ülkeler bi le erisemedi. Sadece Japonya, Kore gibi ülkelerde bu oranda gelisme var. Toplam ihracatda sanayi ürünlerinin payi % 75 oldu. Halbuki 4 yil önce tarimin payi% 75’idi Demek ki, Türki ye artik bir sanayi ülkesi olmustur.
(Bir ülkede yatirimlarin yapilmadigi dört yillik dönemde eko nomik yap tersine dönemez. Bugünkü sanayi yapisi 1960-1970 li yillarda temeli atilan yapidir. Tarim ürünlerinin belli oranlar da da olsa, islenerek ihraci çok iyi bir seydir. Bunun da kade meleri vardir. Fakat bu gelismeyi, sanayilesme olarak saymak imkansizdir.
Türkiye’de sanayiinin, yatirim, üretim ve sorunlari, Türki ye’nin talep yapisi bellidir. Imalat Sanayiinde 1984 yilinda “göreceli-nisbi bir gelisme” oldugu ortadadir. Fakat % 9.6 gi bi, dünya ölçüsünde abartmali bir oran yaniltici degerlemelere yol açabilir.)
4. issizlik sorunu, fazla abartilmaktadir. DIE nün anketleri Türkiye’de kentlerde issiz sayisinin 650 bin civarinda oldugu nu ortaya koymaktadir. Türkiye’de çalismak isteyip de is bu lamiyan yoktur. Issiz sanilan kimseler, tembeller, çalismaya gö nüllü olmayanlar, is veya ücret begenmeyenlerdir. Is ve isçi Bulma Kurumunda kayitli 805 bin issiz sayisi yanilticidir. Bun lar isi olup da, daha iyi is aramak için kaydini yaptiranlarin sa yisidir.
(Is aramak için Ankara’da Bakanliklar, TBMM, Parti Mer kezleri kapilarinda beklesenler, sanayi kuruluslarinin önünde birikenler, isçi ilanlarina yapilan basvurular, Üniversiteleri bi tirdikten sonra ümitsizlik içinde, istenmeyen olaylara karisan lar herhalde bazi kisilerin gözünden kaçmaktadir.)
5. Istanbul Ticaret Odasi’nin fiyat endeksleri yanlticidir. Ocak ayinda fiyatlar hernekadar KDV etkisinde biraz yükseldi ise de, % 8.2 artamaz. Fiyatlar düsmeye yakinda basliyacaktir.
(Istanbul Ticaret Odasi endeksi 1984 yili Agustos ayinda % 0.8 oraninda, Kasim ayinda % 1.6, Aralik ayinda % 1.5 oran larinda artis gösterdiginde dogru hesaplanmistir da, Ocak ayin da neden hatali olmustur? 1,984 Nisan ayindaki % 8.2 lik arti sin nedeni 1983 yilindaki 200 milyar liralik gizli emisyona bag lanmistir. 1985 yilinin ilk ayinda fiyatlari KDV artirmistir. De mek ki, fiyat artislarini yukarilarda tutacak sebepler tükenmi yecektir. Geçen dört yillik dönemdeki gelismeler de bunu ispat lamaktadir.)
6. Türkiye’de herkes hayatindan memnundur.
a. Uludag’da oteller dolu. Herkesin üzerinde Avrupa Kayak takimi. Güle oynuya kayak yapmaktadirlar.
b. istanbul’da bakkalarda Avrupa Peyniri, Havyar, Samon Füme, hertürlü Salata Sosu, Avrupa Oyuncaklar, Avrupa Çu kalata satiliyor.
c. Herkes Mercedes 190 satin aliyor. Avrupa otomobiller bu lunmuyor. Yerli otomobil almak için herkes sirada bekliyor.
(Türkiye’de 48 milyon insan yasiyor. Kaç kisi bunlari yapi yor? Uludag’in yatak kapasitesi 1700 dür. Istanbulda l küçük sise Avrupa Salata sosu 1600 liradir. Mercedes 190 otomobil 9 milyon liradir. Ankara’da devlet memurunun eline ortalama her ay 40-50 bin lira net para geçer. Istanbul’da sanayi isçisi , ve ücretlilerin ortalama aylik net gelirleri 30-40 bin liradir.)
Yukaridaki farkli görüslerin ilki (ayagi yerde ve pesin hüküm süz, iyimserlerin) görüsü, ikincileri ise (gelmeyen felaketin ha bercileri ile. batmayan ekonominin agitçilarinin) iddialaridir. Se çip, seçip, begendigini almak ise her vatandasin hakkidir.

 

Sende yorum yap