Tüketici kredilerine fren genel talebi etkiler

, , Sende yorum yap

Ithalattaki artisin yanlis degerlendirilmesi, vergi arbnmi için bir firsat yaratti. Getirilen pratik çözüm önerileri (1) KDV’lerin artirilmasi, (2) bankalarin tüketici kredileri için banka ve sigorta muamele vergisinin artirilmasi (3) belli ithal mallarinda ithalde alinan KDV’nin yükseltilmesidir.
Bütün bunlar “Mercedes otomobil ithalati patladi. Vergiyi artirarak, halkin lüks otomobillere para harcamasini önlemek gerekir söylemi ile kamuoyuna sunuluyor. Isin ilginç tarafi, Mercedes otomobil ithalatini sinirlamaya çabalayan kamu görevlilerinin hepsinin altin- da birer Mercedes otomobil olmasi Hatta koruma amaci ile bile Mercedes otomobil kullanilmasi.
Bu tip seylerin “suyu-u; vu-kuu’ndan beterdir” halkta bir huzursuzluk yaratti. Halk, tüketici kredilerinin sinirlandirilacagi veya lüks tüketime ek vergi gelecegi beklentisine sokuldu. Böyle beklenti içine giren halk, daha fazla kredi kullanacak daha fazla mal alacak.
Eger vergi tedbirleri uygulamaya konulur ise bu sefer de piyasada önemli bir duraklama yasanacak.
Yerli üretim de bu tedbirlerden etkilenecek. Tüketici kredisi paha-lilasinca, KDV artirilinca yerli üretici de otomobil, buzdolabi sata-mayacak.
Bu gibi konularda tartisilmasi gereken bir baska nokta da, hükümetlerin sorumluluk sinindir. Hükümetler acaba halkin daha iyi yasam arayisindan rahatsiz mi olmaktadir? Halk parasini harcamaya baslayinca, hükümetlerin hemen sinirlama getirerek halkin harcamasini kismak, belli bir çizgi disina çikmasini önlemek sorumlulugu mu vardir?
Baska ülkelerde insanlann üretmesi, üretimden sagladiktan gelirleri harcamasi, harcayan insanin daha çok üretip, daha çok harcamasi ekonominin ana motifini teskil eder. Bizde talep biraz uyandiginda, insanlar daha iyi yasam arayisinda biraz kipirdadiginda hükümet hemen sopayi eline aliyor.

 

Sende yorum yap