TÜFE artı 20 şimdi oldu TÜFE artı 23.9

, , Sende yorum yap

Ayin basinda Hazine, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) arti yillik yüzde 20 faiz ile halka kagit satarak borçlanmisti.
Simdi geldik ayin sonuna. Hazine’nin gene paraya ihtiyaci var. 28 Agustos’ta kagit satisi yapacak. Açiklamalara göre bu borçlanmada Hazine yillik reel basit faiz ile yüzde 22, birikimli yillik yüzde 23.9 faiz uygulayacak. Ne oldu da böyle oldu?
Enflasyon düserken faizler neden yukariya tirmaniyor. Neden Hazine aybasinda sattigi kagitlarin degerini düsürecek bir is yapiyor?
Neden yillik faizi yüzde 20’den yüzde 23.9’a çikariyor. Olan su: Bir ay içinde Maliye, vergide yaptigi inis çikislarla faiz piyasasini karistirdi. Gereksiz girisimlerle faiz yukari itildi. Simdi Ma-liye’nin hatasini Hazine ödüyor. Hem de çok pahali bir fatura ödüyor.
28 Agustos’da satilacak tahviller üç ayda bir yüzde 5.5 faiz ödemeli olacak.
Ayrica gene 28 Agustos tarihinde ABD Dolari’na endeksli, üç ayda bir yüzde 3 faizli tahvil satisi yapilacak.
Tasarruf sahipleri, basvurularini Merkez Bankasi ve Ziraat Bankasi subelerine yarina kadar yapabilecekler, satis ise 28 Agustos’ta gerçeklestirilecek. Teklif verme süresince basvurmadigi halde 28 Agustos’ta senet almak isteyen sahis ve kurumlarin basvurulan kabul edilecek. TÜFE’li tahviller en düsük 50 milyon liralik, dolar cinsi tahviller ise 5 bin dolarlik kupürler halinde satilacak. . ‘
Anka Ekonomi Bülteni’ni hazirlayan iktisatçi arkadaslarim 28 Agustos tarihinde satisa sunulacak tahvillerin faiz hesabinin nasil yapilacagi konusunda bir açiklama hazirlamislar. Bu açiklama, sistemin isleyisini ortaya koyuyor. Sayin okuyucularima aktariyorum:
TÜFE’ye endeksli tahvillerde faiz hesaplanirken, geride kalan son üç ayin tüketici fiyat endeksindeki artis esas alinacak. Üçer aylik dönemlerde tüketici fiyatlarindaki artisin sürekli olarak yüzde 10 düzeyinde gerçeklestigi varsayimina göre tasarruf sahibinin eline geçecek faiz ve anapara söyle olacak:
• 100 milyon liralik tahvil alan bir tasarruf sahibi için ilk üç ayin sonunda yüzde 10’luk enflasyonla birlikte anapara 110 milyona çikmis sayilacak. Bu tutarin yüzde 5,5’i olan 6 milyon 50 bin lira ilk üç aylik ödemeyi olusturacak.
• 110 milyon lira, ikinci üç ayin sonunda, yüzde 10’luk enflasyonla 121 milyona ulasacak, bu tutarin yüzde 5.5’ini olusturan 6 milyon 655 bin lira da bu dönemin faizi olarak ödenecek.
.• Bu kez 121 milyona yüzde 10 «nflasyon farki uygulanacak ve anapara 133.1 milyona çikacak. Yüzde 5.5 üzerinden 7 milyon 320 bin liralik faiz ödemesi yapilacak.
• Son çeyrekte 133.1 milyonun yüzde 10 büyümesiyle anapara 146.4 milyona ulasacak ve bu düzeyin yüzde 5.5’i olan 8 milyon 52 bin lira faiz olarak belirlenecek.
• Tasarruf sahibi, bir yilin sonunda 100 milyon lirasi kendi yatirdigi para, 46.4 milyon lirasi enflasyon farki ve 28 milyon 77 bin lirasi da
“faiz olmak üzere toplam 174 milyon 477 bin lira alacak.
Döviz üzerinden gerçeklestirilecek borçlanmada üç ayda bir ödenecek yüzde 3 faiz ise basit faiz olacak. Örnegin 100 bin dolarlik bir tahvil için her üç ayda bir 3 bin dolar olmak üzere vade sonuna kadar 12 bin dolar faiz ödenecek.

 

Sende yorum yap