Toplu Konut Politikası

, , Sende yorum yap

Türkiye’de bugün konut talebini karsilamak için acaba neler yapilmaktadir? Konut sorunu. Hükümetin programinda ön celik verilen konulardan biridir. Hükümet bu konuyu nasil ele almistir? Bugün ne yapmaktadir?
1) Seçim Öncesi gazetelerde yayinlanan Anavatan Partisi ilanlarinda “Konut Sikintisini Çözecegiz” basligi altinda sunlar yazilmistir: Konut sorunu lafla çözülmez. Bir temel atmak, bir çati kurmak herseyden önce para ister. Vatandasin bu parayi bulmasina, bir yuva sahibi olmasina yardim etmek devletin gö revidir. Ana vatan Partisi. Konut sorununu sorun olmaktan çi karmaya kararlidir. Nasi!?Önce memlekette, konut yapimini sev ke getirecek yasal çerçeve çizilir. Vergiler hem sayica, hem nis betçe azaltilir. Konut yapimina iliskin bütün formaliteler basit lestirilir. Vatandasa güç, cesaret gelir. Her seyin basi para… Bir “Konut Fonu” kurulur. Bütçeye yük olmadan, bu fon’a dev let ve özel kesim bankalarindan kredi saglanir, özel gelir kay naklari yaratilir. Para sorunu çözümlenir.
Toplu konut projelerinin gerçeklestirilmesine girisilir. Vatan das toplu konut projesine girer. Borcunu öderken sikintiya düs memesi için. vade uzun. faiz düsük tutulur. Faiz ödemede güç lük çekenlere Devlet yardimci olur. Vatandas, yolu. suyu. ka nalizasyonu, elektrigi, toplu isitma düzeni olan. saglikli bir ko nutda oturur. Vatandasligin tadini çikarir.”
2) Seçimlerden bir yil sonra 1984 yili Aralik ayina girerken televizyonda konut sorunu üzerinde bir konusma yapan Bas bakan, Imar Affi Kanunu ile 1.5 milyon gecekonduya tapu ve rilecegini belirttikden sonra Toplu Konut Kanununu anlatmis ve “Türkiye’de konut açigi bulunmadigini, mevcut konut tale binin daha iyi konutlarda yasamak özleminden kaynaklandi gini”, su sözlerle ifade etmistir:
“Çok sükür, ülkemizde açikta yatan aile yoktur. Ama alt yapisiz, yani sagliksiz kondularda yasayanlar daha iyi bir ev özlemi çekmiyor mu? Kirada yasayan ailelerin aylik bütçe sinde en büyük külfeti teskil etmiyor mu? diye sorarak sun lari söyledi:
“Gözü tok, vakur, sabirli Türk köylüsü kendi köyü, ken di topragi üstünde daha iyi, daha imkanli, daha çagdas bir konut ihtiyaci duymuyor mu? Köylüsü kentlisiyle, gecekon du sahibi, kiracisi ile toplumumuzun büyük kesimi daha iyi bir evde yasamak istiyor. ”
3) Bir yili asan uygulama döneminde anlasilmistir ki. uygu lanmakta olan Toplu Konut politikasiyla Türkiye’nin konut so rununun çözümü imkansizdir. Toplu Konut Fonu, etkin bir fi nansman kaynagi olamiyacaktir.
4) Toplu Konut uygulamalarinda ilk adimin, toplu konut ya pimina elverisli arazilerin tesbiti. bu arazilerde alt yapinin ta mamlanmasidir. Toplu konut yapimi için arazi tesbiti konusunda henüz ciddi girisimler ortaya çikmamistir.
5) Özel sektörden bir çok büyük kurulusun toplu konut isi ,ne girecegi, müteahhit gruplarin hemen harekete geçecegi umulurken, özel kesimin bu konuda hiç bir ciddi girisimi du yulmamistir.
6) Demek ki, bundan öncekiler gibi son konut politikasi da sorunlara çözüm getiremeyecektir. Ancak burada önemli bir noktayi gözden kaçirmamakta yarar vardir. Basarisizligin suçu tek basina konut politikalarina veya uygulama hatalarina yük lenemez. Temel sorun, enflasyondur. Enflasyon bu boyutlar da seyrettigi sürece, ne yapilirsa yapilsin. Türkiye’de konut so rununa çözüm getirilemeyecektir.

 

Sende yorum yap