Tonu 250 Dolar Olan Pancara 780 Dolar mı Ödüyoruz?

, , Sende yorum yap

Hazine Müsteşarı Sayın Yener Dinçmen'in İstanbul’da Bankalar Birliği’nin düzenlediği bir toplantıya katılan sinirli sayıdaki ekonomi muhabiriyle sohbetinde çiftçiye yapılan destekleme ödemeleri ile ilgili olarak sunulan söylediği gazetelere yansıdı:

"Dünyadaki seker pancarı fiyatı 250 dolar düzeyinde. Pancarda ton başına 500 dolar zararımız var. Yani çiftçiye 'Pancarın tarlada kalsın gübre olsun, biz ton başına 250 dolar ödeyelim' desek ton başına 500 dolar kurtarırız".

Bu çok önemli bir iddia idi.

Bu iddia üzerinde çiftçi dostu Sadullah Usumi, Cumhuriyet'te farklı rakamlar yayınladı.

Sadullar Usumi diyor ki: "-Bir yanlış var. Dünyada tonu 250 dolar olan pancar değil, şekerdir.

Türkiye'de pancarın tonuna devlet 60 dolar fiyat biçmiştir.

Su anda gecikmeli olarak tonuna 44 dolar ödemektedir. Türkiye'de pahalı satılan sekerdir. Fabrikalar maliyeti 500 dolar olan şekerin tonunu perakende fiyatla 780 dolara satmaktadır."

Çiftçi Dostu Sadullah Usumi'nin bu konudaki açıklamaları ilginç. Sadullah Usumi diyor ki;

Tonuna 780 dolar ödenen veya dünyadaki satış fiyatı 250 dolar olan ürün, pancar değil, seker…

Seker ile pancarı birbirine karıştırmış olamaz. Çünkü "Tarlada bir aksak ton başına 250 dolar kazanırız" dediğine göre söz konusu olan pancar… Çünkü, seker tarlada bırakılamaz.

Peki… Türkiye'de bir ton pancarın maliyeti nedir?

Bu yil bir ton pancarın seker şirketine maliyeti her şeyi ile birlikte 44 dolar.

Şekerin maliyeti de 780 dolar değil. Bu yıl bir ton şekerin maliyeti 500 dolar civarında… 780 dolar, şekerin piyasalarımızda perakende satış fiyatı…

Sadullah Usumi, devletin ilan ettiği destekleme fiyatlarının zamanında ödenmemesi sonucu çiftçinin kayıplarını söyle anlatıyor:

Devletin kasasından çıkan paralar çiftçinin cebine girmiyor. Paralar, destekler, çeşitli olanaklar çiftçi yerine tüccar ve sanayicinin kasalarına akıyor…

Hükümet, seker pancarı alım fiyatı 13.8.1998'de 16 bin 500 lira olarak açıklamıştı. Ö tarihlerde dolar 275 bin liraydı…

Üretici, eylül ve ekim aylarından itibaren pancarlarını fabrikalara teslim etmeye başladı. Ama o tarihten bu yana, daha öne aldığı 35 ile 40 trilyon lira avansın dışında bir tek kuruş ürün bedeli ödenmedi…

Halen, üreticinin devletten 250 trilyon liraya yakın alacağı var. Paralar daha geçen hafta içinde ödenmeye başlandı. Buna rağmen ödenen para 40 veya 50 trilyon lira civarında. Devletin üreticiye hâlâ 200 trilyon liraya yakın borcu var. Bu paraların ne zaman ödeneceği de belli değil…

Dolar su anda 370 bin liraya yaklaştı. Pancar ödemeleri bitene kadar belki de 400 bin lirayı bulacak…

Eğer ödemeler zamanında yapılmış olsaydı, ilan edilen 16 bin 500 lira alım fiyatının karşılığında üreticinin eline geçecek para ton başına 60 dolar olacaktı.

Simdi ise, üreticinin bir ton pancar karşılığında eline geçecek para 44' dolara düştü… Böylece, çiftçinin cebine girecek para tam dörtte bir azaldı. 16 bin 500 lira alım fiyatının değeri de 12 bin liranın altına düştü.

Üstelik seker şirketi pancarları topladı. Fabrikalarda seker haline getirdi. Piyasaya sürdü, 6 aydan beri şekerle satılıyor. Paralar devletin kasalarına giriyor…

Ama bankalara ve esnafa gırtlağa kadar borç içinde olan üreticiye bir tek kuruşluk ödeme yok… Ayrıca, üretici bankalara borçlarını zamanında ödeyemediği için faizler sürekli artıyor…

Daha da kötüsü, üreticinin yeni ürün ekimi için cebinde mazot ve gübre alacak beş kurusu yok. Devletten trilyonlarca lira alacağı olduğu halde yüksek faizli yeni krediler pesinde koşuyor.

Sadullah Usumi'nin yazdıkları ile Hazine Müsteşar’ımızın söyledikleri arasındaki fark çok çok büyük… Bu konunun açıklığa kavuşması zorunlu herhalde Hazine Müsteşarlığı.

 

Sende yorum yap