Tomografi

, , Sende yorum yap

Intermed Saglik Kontrol Merkezi’nde tomografi ile bel kemigimin durumunu tesbit ettirdim.
Belli bir yasdan sonra, özellikle masa basinda çalisan erkeklerin kalplerinden ve bellerinden sikayetleri basliyor.
Bel kaymasi, vücudun tembelligine bagli bir olay. Son yillarda bel kaymasindan sikayeti olanlarin sayisi süratle artiyor. Hele, bu yilki gibi uzun ve kararsiz bahar havasi, bel kaymasi dertlerini bu yutuyor.
Daha önce Intermed’de kalbimin durumunu “ileri teknolojinin ürünü aletlerle” nasil incelettirdigimi anlatmistim.
Bugün bel kemigimin durumunu nasil incelediklerini anlataca gim.
Tüm vücut Bilgisayarli Tomografi
Amerikali’nin “Çat Scar” adini taktiklari Tümvücut Bilgisayarli Tomografi aleti, insanin üzerine uzanip yattigi bir hareketli sedye ile, bu sedyenin içine girip çiktigi kocaman bir yuvarlak röntgen aleti. Buna bagli bir sürü de bilgisayar sistemi var.
Sedyeye uzaniyorsunuz. Vücudunuzun neresinin taranmasi isteniyor ise, “Tomografi” aleti kesitler almaya basliyor. Doktorun istegine göre kesitler bir milimlik veya yarim santimlik aralarla ali-niyor. Kompüter vücudun tamaminin, veya bir organin veya bir kemigin kesitini okuyor. Sonra resim haline getiriyor. Yogunluk lan tesbit ediyor.
Tomografi ile kalp disindaki organlarin (kalbin de disindaki do-kuya bakilabiliyormus) kemiklerin, karacigerin, dalagin, prostad’in, gözün, kulagin durumu tesbit edilebiliyor. Pahali Bir Alet
Intermed’deki Tümvücut Bilgisayarli Tomografi aleti Philips marka ve ileri bir modelmis. Fiyati yaklasik l milyar Türk Lirasi dola-yinda imis. Tabii bu aletin isleyebilmesi için özel havalandirmali 200-300 metrekarelik bir de hizmet alani gerekiyor.
Benim be! kemigimin yarisinin tomografisi 40 dakika sürdü. Bir alet tam kapasite ile kullanilsa günde 20 ila 25hastaya hizmet verebiliyor.
Ücret ne yogunlukta ve uzunlukta bir tesbit istendigine bagli olarak, 150 bin ile 600 bin lira arasinda degisiyor. Ya Kalp Ne Olacak?
Tüm vücut Bilgisayarli Tomografi aletinin kalp kontrollarinda ise yaramadigini yukarida anlatmistim. Intermed’de kalp kontrolü için de bir tomografi var. Onun ismi ise: Spect. Türkçesi Nükleer Tomografi veya Tomografili Gamma Kamera.
Bu aletde de gene hastanin uzanacagi sedye gibi bir masa var. Bir metre çapinda yuvarlak bir röntgen cihazi, hem kendi etrafinda, hem de sedye seklindeki yatagin altindan, üstünden daire çizerek dönüp duruyor. Organlardan kesitler aliyor. (Tomografi demek, kesit demekmis).
Nükleer Tompgrafi’nin özelligi yasayan dokuyu, fonksiyonel halinde, renkli olarak göstermesi. Örnegin kalbi çalisirken, böbregi süzme yaparken, kan akarken bu alet fonksiyonlari kagida dökebiliyor.
Her organin farkli sekilde madde tutma özelligi varmis. Bunun için hangi organin tomografisi çekilmek isteniyor ise. o organin tutabilecegi bir “nükleer madde” vücuda veriliyor.
Meselâ, kalbin durumunu tesbit için vücuda talyum veriliyor. (Basbakan Turgut Özal’a ABD’tie talyum verilerek bu alet ile kal bi kontrol edilmis.)
Bu alet ile kalpden troid’e (guatr’a) kadar degisik kontrollar yapiliyor.
Bu tip kontrollerin da fiyati 200 ila 800 bin lira arasinda degisiyor.
Görüntüleme Sistemleri
Teshis’de, kontrol’da kullanilan bu yeni aletler görüntüleme sis temi olarak adlandiriliyor. Eskiden tek görüntüleme araci irönt-gen idi. Simdi sisteme, ultra sonografi,nükleer tip. bilgisayarli to mografi dahil olmus.
Laboratuvar da bu sistemin tamamlayicisi.
Bir de Angio denen teshis ye kontrol sistemi var. Angio. damara madde zerk ederek röntgen çekme sistemine verilen isim. Burada yapilan madde zerki nedeniyle hastanin 24 saate kadar yatakta istirahati veya ani cerrahi müdahale sözkonusu olabildiginden. Angio, genellikle yatakli ve tam teçhizatli tedavi kurumlarinda yapiliyormus.
Intermed The Cleveland Clinic Foundation
ABD’deki ünlü the Cleveland Clinic, vakif statüsünde bir kurulus. Hem teshis hem tedavi kurumu. Cleveland Clinic yöneticilerinin yeni politikalari dünyanin degisik ülkelerinde teshis merkezlerinin kurulmasina yardimci olmak, hastalarin teshis için ABD’ye kadar gelmeleri zorunlulugunu önlemek, sadece tedavi için gelenlerle mesgul olmak.
The Cleveland Clinic Foundation’un eski doktorlarindan Dr. Gürbüz Barlas bu kurulusun Türkiye temsilcisi. Dr. Gürbüz Bar-las’in devamli ilgi ve destegi ile The Cleveland Clinic, Türkiye’de bir teshis merkezinin kurulmasina karar vermis. Intermed. Saglik Kontrol Merkezi ile bu konuda isbirligi kurulmus. Intermed’e The Cleveland Clinic’in belirledigi en ileri teknolojiye sahip teshis aletleri aliniyor. Türk doktorlar ve teknisyenler Amerika’da egitiliyot. The Cleveland Clinic mensuplari devamli olarak Türkiye’ye gelip, teshis merkezinin faaliyetlerinin gelistirilmesine ve Amerikan standartlarinda kalmasina yardimci oluyor. Türkiye’de yapilan tes-bitler. fax ile Amerikaya ulastirilip Cleveland Clinic’in kontrolü saglaniyor.
Yabanci Doktor Gözü
The Cleveland Clinic’den gelen doktorlar Intermed tarafindan düzenlenen yaz konferanslari çerçevesinde 23 Haziran 1988 Per-sembe günü istanbul Etap Marmara Otelinde dokuz ayri konuda Türk doktorlarina konferans verdiler.
Benim Türk doktorlar ve teknisyenler tarafindan alinan Tomografi’mi. konferans için Türkiye ye gelen Cleveland Clinic doktorlarindan Meredith A. Weinstein kontrol etti.
Saglik önemli bir konu. Böyle önemli konularda “damdan dü-senin halini damdan düsen anlar”. Bir damdan düsen olarak tecrübelerimi aktarmaktan zevk duyuyorum.
Intermed’in yöneticisi, bashekimi Dr. Hasan Insel. güler yüzlü, insanlara yardim etmeye çirpinan bir tip adami. Güler yüz kapidan giriste basliyor. Kayit bölümü sorumlusu Ufuk Ocakoglu tatli dilli, güler yüzlü, civil civil bir hanim.
Anadolu deyimidir O “Allah doktora muhtaç etmesin ama. ek-sikliligini de göstermesin…”

 

Sende yorum yap