Ticaret Serbest, Dolandırıcılık Memnudur!

, , Sende yorum yap

Isçi sirketleri, 1965-1975 döneminde yurt disindaki Türk’lerin büyük ilgisini çekmistir. Gurbetteki Türkler tasarruflariyla Türkivede gerçeklestirilecek projelere ka tilmak için birbiriyle yarisiyorlardi. Isçi sirketle rine katilmak, tasarruflari verimli bir alanda deger lendirmek, ülke kalkinmasina veya mahalli tesebbüsle re destek yaninda, dönüste bir is ümüdi olarak da ka bul edilivordi.
Isçi sirketlerinin bir kismi, bilgisizlik ve kötü yönetimin kurbani oldu. Fakat bazi kötü niyetliler de isçi sirketi maskesi altinda yurt disindaki isçileri “istismar etti ler….” Istismar “kamu oyunun ve özellikle sorumlula rin gözleri önünde sürüp giderken” kimse önleyici bir tedbir olmayi düsünmedi veya düsünemedi… Yurt di sindan gönderilen tasarruflari kendi çikarlarina kulla nanlari cezalandirmaya kimse tesebbüs etmedi.
Acaba, “serbest ticaret” ilkesinde, bu tip girisimler “kamu denetimi disinda mi kalir?” Bir sirkete ortak olan nasil kari paylasacak ise, zarara da katlanmalimidir? Baska ülkelerde bu konuda neler olmaktadir?
Asagida, Sanayici Sakip Sabanci tarafindan anlatilan bir olay aktarilmaktadir:
“Maliyeeski Bakanlarindan Adnan BaserKafaoglu ‘dan bir hikaye dinlemistim. Adnan BaserKafaoglu,esiyle New York’un meshur BesinciCaddesinde yürürken,bir dükkanin önündeki kalabalik dikkatini çekmis. Dük kanin vitrininde büyük harflerle “Bugün 100 dolar ver, l ay sonra 200 dolar al”yazisi varmis. Ve gerçek len de, birçok kisi dükkana girip, bir ay sonra alacagi 200’er dolarin hayali ile 100’er dolar yatiriyörmüs…
Adnan Basar Kafaoglu,ertesi gün, oteline giderken gene ayni caddeden, ayni dükkanin önünden geçer ken, bakmis ki, dükkanin önünde hayat izi yok…Ka pisi kapali. Birgün önce “Bugün 100 dolar ver, l ay sonra 200 dolar al” yazan vitrinde, daha büyük harf lerle, kirmizi boyali bir baska yazi asilmis: “Ticaret serbest, dolandiricilik memnudur. Imza: New York Savcisi.”
Amerika Birlesik Devletleri “serbest ticaretin öncü sü” bir ülkedir. Fakat her “serbesti”nin birsinin var dir. Serbestligin siniri, baskasinin hak ve menfaatlari na zarar vermeme noktasidir. Devlet ise, güçsüzleri korudugu ölçüde güçlüdür. “Ne yapalim, kanmasa idi? Ne yapalim, aldanmasa idi?” diyerek, insanlarin kandirilmasina, haklarinin ve menfaatlarinin yara lanmasina riza gösteren Devlet, toplumda huzursuz luk tohumlarinin yeserip, tahribata baslamasina se bep olur.
— Bir kisi vardir. Niyeti iyidir. Ama hesabini bil memektedir. Baskalarim gerçek disi dünyalara götürür.
— Bir kisi vardir. Niyeti kötüdür. Baskalarini kan dirmak, istismar etmek, dolandirmak için yola çikmistir. ”
Ülkede yasayanlarin hepsinin, her hadiseyi süphe ile karsilamalarini, degerlendirmelerini, buna göre ha reket etmelerini beklemek insafsizlik olur. Devlet kov acagi nizamlarla, bu nizamlari uygulamakla sorumlu memurlariyla, denetim teskilatiyla vatandaslarin “iyi veya kötü niyetle” istismarina mani olma sorumlulu gunu üstlenmistir.
Kisaca, Ticaret serbest, dolandiricilik memnu olmalidir…

 

Sende yorum yap