THY İÇİN DÜNYADAKİ KRİZ BİR FIRSAT OLABİLİR

, , Sende yorum yap

THY İÇİN DÜNYADAKİ KRİZ BİR FIRSAT OLABİLİR

Dünyada havayolu şirketleri büyük sorunlarla karşı karşıya… ABD’deki 11 Eylül terör eyleminden sonra uçanların sayısındaki azalma, Afganistan ve Irak savaşları, SARS hastalığı korkusu, petrol fiyatlarındaki dalgalanma ve de artan sigorta primleri çok sayıda havayolunun küçülmesine ve faaliyetine son vermesine neden oldu.

Avrupa Birliği havayolları ile ilgili sıkı tedbirler uyguluyor. Zarar eden milli havayollarına devlet yardımı kesilince Belçika’nın Sabena, Portekiz’in TAB ve Yunanistan’ın Olimpik Havayolları’nın uçuş şansı kalmadı.

Belli yıllar zarar etmesine rağmen bizim havayolu şirketimiz THY, içeride ve dışarıda uçuşlarını aksatmadan sürdürüyor. Ve de büyük ölçüde devlet yardımına gerek duymadan dünya pazarında rekabet edebiliyor.

THY başarılı bir havayolu olarak Türkiye’den dışarı ve dışarıdan içeri yolcu taşırken, özel havayolları pazardan çekildi. Özel havayolları, Türkiye’ye turist getirmek bakımından önemli idi. Çünkü, yaz aylarında Türkiye’ye dışarıdan yaklaşık 6-7 milyon turist geliyor. Bunların büyük bölümü yaz tatiline gelen Türkler… Avrupa’nın havayolu işletmeleri ve charter şirketleri de yavaş yavaş piyasadan çekilince, yaz aylarında Türkiye’ye gelecekleri taşımak, Türkiye’den gidecekleri taşımak önemli bir sorun yaratıyor.

Taşıma işinin aksaması, turizm sektörünün zarar etmesine yol açabilir. Bu konuda THY’ye büyük sorumluluk düşüyor.

Demek ki (1) Türkiye’ye gelecekleri ve Türkiye’den gidecekleri taşıma işi var. (2) Başka yabancı havayollarının pazardan çekilmeleri ile dış pazarda pay büyütme fırsatı var.

Bütün bunların yanında çok önemli bir de imkân var… Uçuşlarını azaltan, batan havayollarının uçakları çok ucuz fiyatla satılıyor. Bunları elemanlarıyla birlikte kısa süreli, mevsimlik olarak ucuz fiyatla kiralama imkânı var.

Geçen hafta içinde The New York Times’ta Edward Wiong’un bir araştırması yayınlandı. ABD’de “Mojave Desert” denilen bölgede, sadece bir uçak depolama şirketinin parkında, paketlenerek bekletilen yolcu uçaklarının sayısı veriliyordu. Satılıncaya veya kiralanıncaya kadar havayolu şirketlerinin paketlenerek saklanmak için bu bölgeye gönderdikleri uçak sayısı 230’a ulaşmış. 11 Eylül terör olayından önce kullanılmayan uçakların park edildiği bu alandaki uçak sayısı sadece 60 imiş.

THY’nin basarisi bu ülkenin basarisi olur. THY’nin basarisi turizmi ve Türkiye’nin tanıtımını olumlu etkiler. Krizler bazıları için felaket, bazıları için şans getirir. THY bu fırsatı iyi değerlendirmelidir.

 

 

Sende yorum yap