“Teneke” ise “teneke…”

, , Sende yorum yap

Bana ne yavuuu?
Adam bogusurken arkadasi gürültüyü duymus ” -N ‘oluyor?” diye sormus. Adam “-Gel yardim et… Kadini becermeye kalktilar. Irz ahlak düsmani herifi tepelemeye çalisiyorum.” diye cevaplamis. Arkadasi “-Bana ne yavuuuu?” diye yanitlamis… Adam can havli ile eklemis “-Kurtarmak istedigim senin anan… Senin anani becermeye kalktilar… “Arkadasi yine omuzunu silkmis “-Sana ne ya-vuu…”
***
Bu sütunda 14 Haziran 1996 tarihinde “Teneke” basligi ile bir yazim yayinlanmisti.
Ben bugüne kadar yazdigim yazilardan hiç pisman olmadim ama, su “Teneke” yazisi konusunda kendi kendime rahatsizlik duymaya basladim… Acaba “bana ne?” deyip bu konuya hiç deginmese mi idim ki?
***
DYP Baskani ve esi Türkiye’nin önde gelen kurulusunu itham etti. Bu kurulusun bir büyük yayin grubu ile iliskisinin çikar için kullanildigini iddia etti.
Derken koskoca DYP Genel Baskan yardimcisi TV ekranlarina çikti büyük grubun, basin grubunun isimlerini verdi. Parti adina ithamlari, iddialari tekrarladi. Bu ithamlar, iddialar ertesi gün gazetelerde yayinlandi.
Bana göre itham ve iddialar hem büyük sanayi grubu, hem Türk sanayii hem büyük yayin grubu hem Türk basini için yaralayici idi.
Büyük sanayi grubundan, sanayi kuruluslarindan, edalardan, TUSIAD’tan itham altindaki basin grubundan, bu grubun yayin organlarindan ve genel olarak basin kuruluslarindan tepki bekliyordum. Yer yerinden oynayacak saniyordum… ***
DYP içinde Hüsamettin Cindoruk huzursuzlugu çiktiginda ve Hüsamettin Cindoruk DYP’nin ilk kuruculariyla bir araya gelip, partiye sahip çikmak istediginde Eskisehir’den seçilen DYP Milletvekili Yasar Dedelek “-Bu parti Muharip Gaziler Dernegi degildir” deyince Muharip Gaziler Demegi üyeleri “yeri gögü yikti.” “-Bize kimse hakaret edemez, bizi kimse küçük göremez” dediler. Yasar Dedelek özür diledi. “-Sürç-ü lisan eyledim. Af ola” dedi. Is böyle kapandi.
***
Bu defa itham ve iddialara muhatap olanlardan ses çikmadi…
Demek ki, benim sade vatandas olarak tepki göstermem, “haklinin, hakkini korumak, arayisinda oturup Teneke baslikli yaziyi yazmam” çok anlamsiz bir seymis.
Hikâyedeki gibi, itham ve iddialara muhatap olan, fakat su veya bu nedenle seslerini çikarmayan, tepki göstermeyenlerin bagirtilarini duyuyor gibiyim:
“-Sana ne yavuuuuuuu!..”

 

Sende yorum yap