Tedbir kâr etmiyor

, , Sende yorum yap

Hükümet enflasyonu asagiya çekmek konusundaki kararliligini sürdürüyor. Söyle veya böyle ekonomiyi daraltici politikalar uygulaniyor. Söyle veya böyle Merkez Bankasi parayi sikiyor.
Bütün bunlarin üzerine bir de deprem felaketi bindi. Ekonomide durgunluktan herkes yakiniyor.
Bütün bunlardan sonra enflasyonun asagiya inmesi beklenir. Fakat bakiyoruz eylül ayinda toptan esya fiyatlari yüzde 5.9, tüketici fiyatlari yüzde 6.0 oraninda artmis. Enflasyon gene tirmanisa geçme egilimine girmis.
Ya bizim tedbirlerimiz yetersiz, ya da bizim enflasyona tedbir kâr etmiyor.
Bir gerçek var: Bizim enflasyonumuz kemiklesti. Yirmi yillik bir enflasyonu asagiya çekmeye çabaliyoruz.
Halbuki baska ülkeler, bir yil içinde, iki yil içinde yukariya firlayacak, enflasyonu asagiya indiriyor. Bir yil önce yüzde 70’lere çikan fiyatlari biryil sonra yüzde 10’lara çekebiliyor. Yüzde 10’lardaki enflasyonu yüzde 2’nin altina düsürüyor.
Bu gerçegi unutmasak bile, kemiklesmis olsa bile, bizim enflasyonun da tedbirler karsisinda duyarlilik göstermesi beklenir. Ekonomide enflasyonu düsürmek için frene basmanin da bir ölçüsü vardir. Iste bu yil büyüme hizi negatife gidiyor. Iste bu yil piyasada reel olarak yüzde 10 dolayinda bir daralma var. Iste bu yil Merkez Bankasi parayi kontrol ediyor.
Ama bütün bunlara karsi fiyatlar da almis basini gidiyor.
Sayin okuyucularim, dikkat buyurunuz. Ayda yüzde 6 oraninda fiyat artisi, Türkiye’de enflasyonun en canli oldugu dönemlerde rastlanan bir fiyat artisidir.
Is âleminin “piyasa geberik” diye inledigi, vatandaslarin “deprem” soku ile harcamayi kestigi, milletin evine kapandigi bir ayda fiyatlarin yüzde 6 oraninda artis göstermesini izah etmek çok güçtür.
Bu durum sorunun önemini, Türkiye’de enflasyonla mücadelenin kolay olmadigini, önümüzdeki günlerde enflasyon ile mücadele politikalan sürdürülecek ise, frene daha çok, daha acitici biçimde basilmasi gerekecegini ortaya koyuyor.

 

Sende yorum yap