Taylor/Kaizen

, , Sende yorum yap

“Toplam Kalite Modeli” konusunda çok sey söyleniyor, yaziliyor.
Ben bunun ne demek oldugunu bir türlü anlayamamistim. Geçenlerde güzel bir yazi okudum, ögrendiklerimi size de aktaracagim.
***
Japonlar’in “Kaizen” diye adlandirdiktan’ ‘Toplam Kalite Modeli”, daha önce Amerikalilar’m “Taylor Modeli” diye adlandirdiklari modelin rakibi imis.
Taylor Modeli’nIn esasi: “Üret, daha bol üret, kontrol et, bozuklari ayikla, sonra sat…” imis.
Kaizen Modeii’nde ise esas: “Hiç bir asamada hata yapma, sadece kaliteli üret…” oluyormus.
Taylor Modeii’nde isçi ne yaptigini bilmeden, sadece kendine verilen isi yapmaktan sorumlu imis.
Kaizen Modeli ise grup çalismasina dayaniyormus. isçinin yaratici gücünün tasarimdan üretimin son kademesine kadar kullanilmasi esasmis. Isçinin tek basina göremeyecegi seyleri grup tartismalariyla ortaya çikarma, sorunlari çözme arayisi varmis.
***
Bu genel anlatimdan sonra, temel noktalarda Taylor ve Kaizen modellerinin farklari söyle anlatiliyor: HEDEF Taylor:
* Sirketin hedefi, belirlenen kâri elde etmektir. Kaizen:
* Hedef, kârliligi garanti altina alacak ve artiracak sistemleri kurmak ve süreçleri gelistirmektir.
KÂR Taylor:
* Kârin hangi faaliyetlerle ve nasil saglanacagini yönetici belirler.
Kaizen
* Faaliyetlerin nasil düzenlenecegini ve kârin nasil saglanabilecegini çalisanlar önerir, o isleri yapanlar gelistirir. Yöneticilerin görevi çalisanlari tesvik etmek ve onlara olanak saglamaktir. HEDEF/SONUÇ
Taylor:
* Yönetim, faaliyetleri planlandigi gibi, sonucu almayi saglayacak sistemleri de kurar.
Kaizen:
* Temel amaç, sirketin hedeflerine ulasmasidir. Yönetici ve çalisanlar, bu hedefi ortaya koyarlar ve hedeflerin gerektirdigi plani yaparlar.
INSAN FAKTÖRÜ
Taylor:
* Yönetimde temel ilke, “ise göre adam”dir. Yapilacak isler, ayrintili olarak belirlenir.
Kaizen:
* Herseyi insan gerçeklestirir. Makineler, sadece insanlarin yar-dimcisidir. insanlar, makineleri gelistirerek, islerini daha yüksek verimde yaparlar.
MAKlNE/TEKNOLOJI Taylor:
* Klasik yöntemde üretimi makineler yapar, insanin temel görevi ise, bu makineleri çalisir durumda tutmaktan ibarettir. Makineden yeterli yerim alinmiyorsa, bunun sorumlulugu o makineyi isletendedir.
Yeni teknoloji daha az elemani öngörür. Teknolojisi yenilenen bir sirketin, her yenilemede üstün nitelikli eleman istihdam etmesi, çok sayida niteliksiz elemani da kadro disina çikarmasi, olagan uygulamadir. Kaizen:
* Teknolojiyi gelistirebilen bir sirket, aslinda yüksek rekabet gücüne de sahiptir. Gelisen teknolojinin sagladigi ek olanaklar, hem üretimi, hem de istihdami artirir.
YÖNETICININ GÖREVi
Taylor:
* Icraci amirlerin asil görevi, insanlari bu standartlara uyacak sekilde çalistirmaktir. Sirket içinde en büyük bölümlerin amilleri, en önemli yöneticileridir. Çünkü, en zor sorun insanlari yüksek verimle çalistirmaktir.
Kaizen:
* Üstlerin temel görevi, liderlik etmektir; yani yol göstermek, egitmek, koordine etmek ve yardimci olmaktir. MOTIVASYON
Taylor:
* Motivasyonun temel ögesi paradir. Sirket, kimleri motive etmek istiyorsa, onlara daha yüksek oranli zam yapar. Kaizen:
Temel motivasyon, sirket iklimi ve basarma onurudur. Bu iklimi yaratmak ve çalisanlari daha da basarili olmaya tesvik etmek, yönetimin görevi ve sorumlulugudur. ETKiNLiK/BASARI Taylor:
* Sistemin etkinligi denetim mekanizmasinin etkinligine baglidir. Gerek kalitede, gerekse diger standartlara uygunlukta bir sorun varsa, yapilacak is, denetimi artirmaktir. Gereginde denetim sistemi de denetime tabi tutulur.
Kaizen:
* Basariyi en fazla etkileyen faktör sistemdir. Yönetimin tesvi-gi, önderligi sayesinde çalisanlar sistemi gelistirirler.
p>

 

Sende yorum yap