Tatlı son mu?

, , Sende yorum yap

HISARBANK, Istanbul Bankasi, Odibank’in durumlari açikliga kavustu. Üç banka Ziraat Bankasi’na devredildi. Bu bir tatli son mudur? Tatlidir veya acidir ama herseyden önce bir karardir. Bu konuda aci veya tatli bir karar alinmasi, aylardir süren kararsizliktan herhalde çok yararlidir. Hisarbank ile istanbul Ban-kasi’nin yönetimleri 14 Mart 1983 tarihinde Maliye Bakanligi’na geçmistir. Maliye Bakanligi bankalarin yönetimine el koyarken, bu bankalarin kötü yönetim nedeniyle mali durumlarinin bozuldugunu ilân etmistir. Fakat el koyma tarihinden bu yana geçen 8 ayi askin sürede, Maliye Bakanligi el koydugu bankalarin mali durumlarini düzeltecek ciddi ve kesin bir uygulamaya girememis, tersine, bankalarin mali durumlarinin ve özellikle itibarlarinin zayiflamasi sonucunu verecek hertürlü tesebbüsün içinde olmustur. Bankalarin zaaflari Bakanlik yetkililerince her gün gazete sütunlarinda tartisilmis, hayali alicilarla kamuoyu önünde dramatik pazarliklar yürütülmüstür. Bu arada iki bankaya iki küçük banka daha eklenmistir: Isçi Kredi Bankasi ve Odibank. Hisarbank, istanbul Bankasi ve Odibank’in sorunlari bir paket halinde ele alinmakta, Isçi Kredi Bankasi bu paketten ayrilmaktadir.
MALIYE Bakanligi’nin duruma el koydugundan buyana geçen 8 ayi askin süre içinde bankalarin durumu geçici yönetime ragmen daha da kötüye gitmis, Hazineye çikardiklari fatura daha da büyümüstür. Simdi bu büyük fatura Ziraat Bankasi’na devredilmektedir. Neden Ziraat Bankasi’na? Çünkü Ziraat Bankasi bir kamu bankasidir. Üstelik yeni düzenleme ile Tecirat Bakanligi’nin etki alanindan alinarak Maliye Bakanligi’na baglanmistir. O halde Maliye Bakanligi’nin sorumluluk alanindaki operasyonlari Ziraat Bankasi yürütmelidir. Daha bundan 15 gün önce Resmi Gazete’de yayinlanan Ziraat Bankasi’nin kurulus kararnamesinde bankanin esas amacinin “Türk tariminin finansman ihtiyacini karsilamak oldugu” belirtilmistir. Üç bankanin pahali faturasini üstlenmek zorunda kalacak olan Ziraat Bankasi, acaba bir yanda bankalarin karmasik problemlerini çözmeye çalisirken, öte yanda risklerini karsilarken, açik anlatimiyla ek idari yük ve zararlari finanse etmek sorumlulugu sonucu esas amaci dogrultusundaki faaliyetlerini aksatmayacak midir? Bankanin bugün sevilen bir yönetim kadrosuna sahip olmasi ve toplam tasarruf mevduatindan % 25 dolayinda pay almasi, problemli islerin çözümünün bankaya devredilmesini tesvik etmektedir. Unutulan nokta, ne kadar güçlü olursa olsun her malimüessesenin,agir riskleri üstlenmesinde bir sinirin bulunmasi gerektigidir.
YAZININ basinda da deginildigi gibi hatasiyla sevabiyla alman karar, kararsizliktan her bakimdan daha yararlidir. Kararsiz geçen sekiz ayi asan süre bankalarin risklerini artirmakla kalmamis, bankalara bagli istiraklerinde borçlarini büyütmüstür. Simdi Hisarbank’in ve istanbul Bankasi’nm istirakleri de Ziraat Bankasi’nm sorumluluguna geçmektedir. Ancak durumubelirsiz bir baska tesebbüs Hisarbank ile dogrudan iliskisi olmayan Ç-K urubunun Libya’daki Müteahhitlik hizmetleridir.
HISARBANK’in 14 Mart 1983 tarihinden buyana durumunun belli olmamasi, banka ile hukuki ve idari’ bagi bulunmamasina ragmen, ayni grubun çatisi altinda faaliyet göstermesi nedeniyle K-Ç Müteahhitlik Biriminin Libya’daki taahhütlerinin de fonakiminin aksamasina neden olmustur. Maliye Bakanligi’nin Libya’daki taahhütlerin aksamamasi amaciyla yapmaya çalistigi yardimlar bir türlü sonuç vermemistir.
K-Ç Müteahhitlik Biriminin halen Libya’da 120 milyar dinarlik (yaklasik 100 milyar liralik) insaat islerini yürüttügü, bu islerinde yaklasik 1.500 Türk isçisi çalistirdigi bilinmektedir. Libya taahhütleri için 80 milyon dolarlik, yaklasik 18-20 milyar liralik avans ve kat’i teminat mektubu verilmistir. Müteahhitlik Biriminin faaliyetinin duraklamasi, teminat mektuplarinin derhal nakde çevrilmesi, Libya’daki 1.500 isçinin issiz kalmasi ve herseyin ötesinde Libya’da Türk taahhüt sektörünün bir kere daha karalanmasi sonucunu verecektir. Simdi gündemde olan K-Ç Müteahhitlik Biriminin risk ortaya çikarmayacak biçimde islemesi için bir formülün gelistirilmesidir.

 

Sende yorum yap