TARIM POLİTİKALARINDA BELİRSİZLİK

, , Sende yorum yap

TARIM POLİTİKALARINDA BELİRSİZLİK

OLAYLARIN IÇINDEN / Tevfik Güngör

Çiftçi için hasat mevsimi çok önemli. Çiftçi hasat mevsiminde “nakit” imkâna kavuşur. Borçlarını öder, alışveriş yapar. Çiftçinin harcamaları ile “piyasa” canlanır.

Türk ekonomisinde “tarım” hâlâ büyük ağırlık taşır. Nüfusun büyük bölümü için tarım “tek gelir kaynağı”, büyük bir bölümü için de “ek gelir Kaynağı”dır.

IMF destekli “istikrar programı” nedeniyle Türkiye’de tarımda yıllardır uygulanan politikalar “rafa kaldırıldı” Ama bunların boşluğu doldurulamadı.

Anadolu’yu büyük ölçüde temsil eden AKP iktidarı “beklenenin aksine” tarım konuları ve çiftçi ile ilgilenmiyor.

Belli ürünlerin hasadı tamamlandı. Belli ürünlerde hasat başlayacak.

DÜNYA’nın tarım uzmanı yazar Ali Ekber Yıldırım devamlı hatırlatıyor; fındık, yağlı tohumlar, pamuk konularında hükümet politikaları belirlenemedi. Önümüzdeki günlerde incir, üzüm, seker pancarı, tütün piyasaya çıkacak.

Çiftçi sahipsiz. Hükümetin tarım politikası ve tarım ürünleri fiyat politikası belirsiz. Çiftçi örgütlü olmadığından sesini duyuramıyor. Çiftçinin sorunları kamuoyuna duyurulamıyor.

Anadolu’yu gezmeyenler, çiftçinin durumunu izlemeyenler, olumsuz gelişmenin boyutunu göremiyor.

Anadolu’da eskiden “toprak yetersizliği” söz konusu idi. Simdi ise topraklar bos. Topraklar sürülmüyor, ekilmiyor. Hayvan varlığı giderek azalıyor.

Yakında tüm çiftçi toprakları terk ederek şehirlere göç edecek. Köyler sadece ve sadece şehre göç edemeyen yaşlılara ve güçsüzlere kalacak.

Bugün Anadolu’ya gidenler bunları gözleri ile görebilir. Ama şehirliler kısır politika çekişmeleri arasında tarımdaki bu ciddi çöküşü anlayamıyor.

 

Sende yorum yap