Tansu Çiller

, , Sende yorum yap

Ben “saf ve bakir bir Anadolu çocugu” olarak bazi seyleri anlayamiyorum…
Dogrusunu söylemek gerekir ise, “Buna da çok, çok üzülüyorum!..”
Acaba ben neden “bazi seyleri anlayamiyorum?..”
***
Örnegin…Örnegin…
Ben su günlerde sap ile samanin biribirine nasil karistigini anlayamiyorum…
– Dogru Yol Partisi yetkili organlari, tüzüklerine göre bir parti baskani mi seçecekler, yoksa basbakan mi atayacaklar?
– Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi’na göre, Dogru Yol Partisi’-ne baskan seçilecek kisi dogrudan basbakan mi olacak? Cumhurbaskani, parti yetkili organlarinin seçtigi kisiyi mutlaka basbakan olarak atamaya mecbur mu? Cumhurbaskani’nin basbakan seçme yetki vs sorumlulugu Anayasa’dan çikarildi mi?
– Su günlerde bir çok kisi nasil oluyor da dogrudan “basbakanliga aday oluyor?”. Basbakan seçilme mücadelesine giriyor?
– Siyasi bir partinin baskanligi bosalmis ise, oraya seçim yapilirken, adayda hangi sartlar aranir? Liderlik, partiyi derleyip toparlama, güçlendirme yetenegi mi, yoksa basbakanliga siçrama yetenegi mi?
– Basbakanligi hedef alarak parti baskanligina aday olacak kisiler, seçimden sonra hangi ise zaman ayiracaklar? Partiyi mi derleyip toparlayacaklar? Liderliklerini mi pekistirecekler? Yoksa basbakan olarak ülke sorunlarina egilip, partiyi tümüyle unutacaklar mi?
***
Her ne ise…
Ben bunlari anlayamiyorum ama…Bir adayi da desteklemeliyim…Ortada, “neye, hangi makama aday olduklari belli olmayan… ama gönüllerinde sadece basbakanlik yatan…” çok sayida aday var…
Bu adaylar arasinda benim adayim; Tansu Çiller!..
Neden mi?
-Çünkü ben “saf ve bakir bir Anadolu çocuguyum…benim degerlendirmelerimde akildan çok hislerim agir basar…
-Herseyden önce Tansu Hanim “Fistik”…Ben 1974 yilinda tanidigim “Fistik Tansu” hanima hayranim…Sempatik, cici, tatli konusan, giyimi ile kusami ile, insan iliskileri ile…Velhasil her-seyi ile “fistik…”
– Tansu Hanim varlikli. Doymus bir kisi. Ben zengini severim.
– Tansu Hanim yas avantajina sahip…Türkiye gibi genç nüfus yapisindaki bir ülkede, sorumluluklara talip kisilerin, ortalama yas grubunu anlayacak çizgilerden uzak olmamasi gerekir.
– Tansu hanimin iyi bir tahsili var. Yurtdisinda egitim görmüs. Yabanci dil biliyor. Kitap okuyor…Yabancilarla konusuyor…Konustugu kisilerin sempatisini toplayabiliyor.
– Tansu hanimin dis dünyada olup bitenden haberi var…
– Politika vitrinine görünümüyle, kisiligiyle yarasir. Sadece içeriye karsi degil, dis dünyaya karsi da Türkiye’nin vitrinini süsler. Türkiye’ye ilgiyi artirir.
Iste bunun içindir ki…Ben adaylardan “Fistik Tansu” hanimi destekliyorum…
***
Amaaaa…
Ben “saf ve bakir bir Anadolu çocuguyum…” Can’i yürekten “Fistik Tansu Hanim”i destekliyorum da, gene de anlayamadigim bazi seyler var…
Tansu hanim gibi “bugüne kadar güneslenmek için bile so-yunmakdan çekinen” bir hanim, simdi iki yer için birden soyunuyor:
(1) Dogru Yol Partisi Baskanligi
(2) Basbakanlik
Her iki yer, insanlari biraraya getirmek, birarada tutmak, insanlari bir hedefe yöneltmek, bu dogrultuda “ekip kurmak”, insanlara “yetki ve sorumluluk dagitmak” sonra “söyledigini yaptirmak” isteyen mevki…
– Tansu Hanim, sans eseri degil, “layik oldugu” için koalisyon hükümetince “ekonominin dümenine” oturtuldu…Demirel ve Inönü tarafindan büyük ölçüde himaye gördü…Bugüne kadar hükümetlerde hiçbir bakana nasip olmayan hareket serbestisi elde eni.
– Hükümetdeki görevine gelmeden bir ekip kurmustu. UDIDEM adinda bir ekonomik programi vardi…KIT’leri özellestiriyordu. Sermaye piyasasini söyle yapiyordu…Enflasyonu böyle yapiyordu…
-Önceki gün bakanliktan istifa etti…Merkez Bankasi Baskani ile küs…DIE Baskani ile konusmuyor. DPT Müstesari ile arasi iyi degli. Kendi tayin ettigi Hazine Müstesari’ni isten atmisti…Onun yerine aylardir kimseyi bulamadigindan o isi de kendisi yapiyordu…Sermaye Piyasasi Kurulu Baskani (çok iyi biri, çok iyi yetismis bir kisidir Allah sifa versin…) saglik nedeniyle uzun süredir yurtdisinda…(Beni bile eskisi kadar arayip sormuyor…)
Simdi….
Ben bütün bunlara bakiyorum…Herhalde “saf ve bakir bir Anadolu çocugu oldugum için” aklim karisiyor…
Acaba benim adayim… Benim destekledigim tek aday Tansu Hanim, Dogru Yol Partisi baskani oldugunda, daha parti baskanligi koltuguna oturmadan basbakanliga atandiginda, kadrolarini nasil kuracak…Kimlerle çalisacak…Birlikte çalistigi kisiler arasinda uyumu nasil sürdürecek…Hem partiyi, hem hükümeti nasil idare edecek…
***
Ne diyebilirim ki…Allah kolaylik versin…
Dua bizden, gayret Tansu Hanim’dan…

 

Sende yorum yap