Tansu Çiller işe güçlü başlıyor

, , Sende yorum yap

Ilk göstergeler Tansu Çlller’in ise güçlü baslayacagi seklinde… Tansu Çiller’in henüz ne yapacagi belli degil, programi belli degil ama, Tansu Çiller daha ise baslamadan, basarili olmasini saglayacak iki konuda “avantaj” sagladi.
(1) Koalisyon protokolünü, icraatina ayak bagi olmayacak sekilde düzenledi.
(2) TBMM’den geçen bir Yetki Kanunu’na, kamu kesiminde, Merkez Bankasi’nda ve bankalarda istedigi düzenlemeleri yapmasina imkan verecek maddeleri ekledi.
Koalisyon Protokolünün Özelligi
Sosyal Demokrat Halkçi Parti’nin, yeni koalisyon protokoluna özellestirme, KiT’lerin yönetimi, bakanliklarin dagilimi, bakanliklarin görev ve yetki kapsami, tarim ürünleri destekleme politikalari, tesvik politikalari gibi temel konularda “Tansu Çiller’in elini kolunu baglayacak ve hatta politikalariyla çelisecek” maddeler eklemesinden korkuluyordu.
Açiklanan protokol metninde Tansu Çiller’in elini kolunu baglayacak hiçbir madde yok. Tersine özellestirmede istedigi sekilde hareket edebilmesi için yolu açilmis…
Protokol yabancilarin “tailor made” bizim “ismarlama-ölçüye göre” dedigimiz tipte. Tansu Çiller’in istedigi biçimde, sekilde…
Tansu Çiller’e özel maddeler bile protokola gitmis. Örnegin Ma-liye’de, Hazine’de, DPT’de ve Merkez Bankasi’nda görevli olanlardan hükümet ile uyum içinde çalismadiklari görülenlerin “..uyum içinde çalismalarini sürdürecekleri ortam ve kosullarin mutlaka saglanacagi” konusunda Erdal Inönü söz vermis, imza vermis…
Bunun disinda protokolün en önemli maddeleri, Tansu Çiller’e özellestirme konusunda verilen genis yetkilerle ilgili maddeler.
Tansu Çiller istedigi KIT’I istedigi sekilde satma, kiralama, isletmeye verme, baskasina hibe etme yetkisini almis.
Sadece bu kadar da degil…KIT’lerin özellestirilmesi zaman alacagina göre bu geçis döneminde isterse KIT’leri daha önce düsündügü sekilde bir ayri yönetim altinda toplayip, reforma tabi tutma imkanina sahip.
SHP, Tansu Çiller’in bazi KIT’leri kapatmasini, kapatilacak KIT’lerin isçilerinin issiz kalmasini bile kabul etmis…
Bunlar çok, çok önemli seyler…
Protokol hazirlanmadan önce belli çevrelerde tereddüt uyandiran bir baska konu da SHP’li bazi bakanlarin, bakanliklarinin yetki kapsami ve bakanliklarina bagli KIT’ler konusunda belli israrlari olmasi ihtimali idi.
Protokolda görülmektedir ki, böyle bir sey olmamis…
Protokolün 2 numarali ekinde “Ortak hükümetde SHP sorumluluguna birakilan konular listesi” var.
Bu listeyi üyelerine göstererek herhalde “Bakiniz bir bu koalisyonda ne etkili ve yetkiliyiz” demeye hiç bir SHP yöneticisinin imkani olamayacak.
SHP’nin ortak sorumluluguna birakilan konulardan size birkaç örnek vereyim de ne demek istedigimi anlayiniz:
– Sosyal hizmetler ve Çocuk Esirgeme dahil olmak üzere aile, kadin çocuk ve özürlülerden sorumlu Devlet Bakanligi
– Insan Haklarindan Sorumlu Devlet Bakanligi
– Atomdan, Prodüktiviteden, Standardizasyondan Sorumlu Basbakan Yardimciligi
– Denizlerden Sorumlu (makami bile bulunmayan) Devlet Bakanligi…
Yetki Kanunu
Tansu Çiller’in, ise güçlü baslamasini saglayacak bir baska basarili adim, gece yarisi TBMM’de kabul edilen Yetki Kanunu’dur.
Daha önce meclis gündeminde sürünen, Demirel’e personel rejiminde kanun hükmünde kararnamelerle düzenleme yapma yetkisi verilmesini hedef alan bir tasan, bilinçli, becerikli bir sekilde, hizla gündeme alinmis ve bilinçli becerili bir sekilde bu tasarinin kuyruguna eklenen yeni maddeler ile, Tansu Çiller çok genis yetkileri ele geçirmistir.
Tansu Çiller bu Yetki Kanunu’nun verdigi imkânlarla, sadece hükümet kararlarina dayali olarak, kamu çalisma düzenini istedigi biçimde degistirebilecektir.
Bunun disinda Merkez Bankasi Kanunu’nda TBMM’ne gitmeden istedigi degisikligi yapma, Merkez Bankasi yönetimini istedigi sekilde degistirme, istediklerini atama, Merkez Bankasi’ni istedigi biçimde kullanma sansini elde etmistir.
Dahasi da var…Bankalar Kanunu ve Sigorta Murakabe Kanu-nu’nda da Kanun Kuvveti’nde Kararnamelerle degisiklik yapila-bilecektir.
Bir basbakanin, Merkez Bankasi ve bankalar sisteminin iplerini eline geçirmesi, ekonomiyi istedigi sekilde yönlendirmesine, kamu kesimine ve özel sektöre istedigi sekilde müdahale etmesine imkan verir…Bu basbakanin hem kamu kesiminde hem özel sektörde gücünü artirir.
***
Tansu Çiller ise güçlü basliyor…
Bu gücü ülke yararina kullan nasi ve basarili olmasi hepimizin dilegi…
***
Burada bir noktaya dikkat etmekte yarar var…Koalisyon Protokolü Tansu Çiller’in istedigi gibi olmali, TBMM’i istedigi yetkileri vermeli, bürokraside istedigi degisiklikleri yapabilmeli, icraatini yaparken kimse elini kolunu tutmamali ki…Becerisini ortaya koyabilsin…Basarisizligin (insallah basarisiz olmaz) suçunu kimseye yükleyemesin…Basari onun olsun.

 

Sende yorum yap