Taliktrum

, , Sende yorum yap

Eskisehir’deki Anadolu Üniversitesi’nin bir de Eczacilik Fakültesi var. Fakülte Dekani prof. Dr. Ihsan Sari kardasoglu’nün ihtisasi “adli tip”. Fakat kendisine ecza cilik bölümünü kurma gelistirme sorumlulugu verilmis. O da, elinden geleni yapiyor. 1968 yilinda kurulan fa kültenin bugün 340 ögrencisi var.
Prof. Dr. IhsahSarikardasoglu’ nün anlattigi çok ilginç bir öykü, Türkiye’nin dünyadaki teknoloji yarisinda ye rini gerçekçi biçimde ortaya koyuyor.
Fakültenin 1968 yilinda kurulmasiyla ögrenime basla yan genç ögrencilerden biri dikkati çekmis ve bu ögren ciye 1972 yilinda ögrenimini tamamladiktan sonra asis tan olarak Fakülte ögretim kadrosuna katilmasi teklif edilmis.
Kemal Hüsnü Can Basar isimli bu genci daha sonra Üniversite,ögrenim için Ingiltere’ye göndermis. Ba sar, Ingiltere’de üniversite kitapliginda incelemelerde bu lunurken bir bitki türü hakkinda verilen bilgi dikkatini çek mis. Bu eski basim kitapda resmi de verilen bitkinin Ana dolu’da bulundugu ve özellikler tasidigi belirtiliyormus. Kitapta bitkinin adi da “taliktrum” olarak yaziliymis.
Basar Ingiltere’den dönüp, Üniversite’de assistan ola rak çalismaya baslayinca, bagli oldugu kürsü sorumlu lularina ve dekanina kitapda resmini gördügü bu bitkiyi bulma niyetini açiklamis. Fakülte kendisini tesvik etmis. Eskisehir yöresinde 3 yil boyunca bu bitki aranmis. Ni hayet 1978 yilinda Çifteler Harasi arazisinde, belli bir ba taklik yörede bitki görülmüs. Bitkinin bulundugu yöre ko rumaya alinmis. Tohumu ele geçirilmis.
Basar, uzun ugrasilardan sonra, 1979 yilinda bitkinin yapraklarindan 2 mg. (iki miligram) ham madde çi karmayi basarmis. Fakülte Dekani büyük bir sevinç ve kivanç ile bu basariyi “bir ilim toplantisinda” meslekdaslarina duyurmak isteyince, “ne varmis bunda…” diyen lerin tebessümü ile karsilanmis…
Bunun üzerine fakülte bitki ile ilgili arastirmalari bir bil diri haline getirerek, elde edilen hammadde ile birlikte ABD’de bu tip arastirmalar üzerinde ihtisas sahibi üni versitelere basvurmus. ABD arastirmacilari Eskisehir Üni versitesi’nin bulusuna büyük ilgi göstermisler. Taliktrum isimli otun hammaddesinden 3 ayri hammadde elde et misler. Bunlara(Iznikin, Bursanin ve Istanbulamin) adlari vermisler. Bu hammaddelerin ikisi tansiyon ve böbrek bezleri düzenleyicisi, biri antikansörijen nitelik tasimakta imis.
Türkiye’de bu tip buluslari henüz canlilar üzerinde de neme imkani bulunmadigindan, simdi ABD’de far makolojik incelemeler canlilar üzerinde sürdürülüyor mus.
Anadolu Üniversitesi bünyesinde saglanan bu basariyi Türk kamu oyuna duyurmak amaciyla degisik yayin organlarina bilgiler ulastirilmis. Bugüne kadar sadece Hürriyet Gazetesi’nin Kelebek ekinde bu konuda ufak bir haber çikmis.
Bunlar Türkiye’de olanlar… Acaba bu konuda dün yada neler oluyor?
Dünyada, Türkiye’nin disindaki dünyada, su anda yeni bir sanayi devrimi gerçeklesiyor. Bu devrimin bir ögesi dejenetik denilen bilim dali. Jenetik ilmi ile insan lar, canli hücrelere (bitkide ve hayvanda) hakim olma nin pesinde kosuyorlar.

Örnegin ABD’de Pistsburg’daki Merkezinde H.J. Heinz firmasi (konserve ve özellikle domates salçasi konusunda is yapan bir firmadir ve Türkiye’den domates salçasi alip, bunu ketçap haline getirerek dünyaya satar) bu yil jenetik arastirmalara 15 milyon dolar (6 milyar TL.) ayirmistir. Bu yil üzerinde çalisilan konu daha etli fakat suyu az domates yetistirilecek tohum elde etmektir. Böylece her kök domates fidesinden daha çok ketçap elde edilebilecektir.

 

Sende yorum yap