Tahtakale 333

, , Sende yorum yap

DOLARIN efektif satis fiyati 278 liraya ulasti. Buna karsi Tahtakale diye adlandirilan, dolarin yurt disinda teslim serbest piyasa fiyatinin 333 lira dolayinda oldugu belirtiliyor. Bazi çevrelerde yaygin bekleyis, Özal’in ilk is olarak dolarin resmi kurunu 330 liraya çikararak resmi kur ile Tahtakale fiyati arasindaki farki ortadan kaldirmasidir. Acaba Özal dolar kurunu hemen yükseltebilir mi? Özal dolar kurunu yüksekse resmi kur ile Tahtakale fiyati arasindaki fark ortadan kalkar mi? Ve herseyin ötesinde acaba Tahtakale fiyati dolarin gerçek fiyati midir?
TAHTAKALE fiyati dolarin gerçek fiyati degildir. Tahtakale fiyati, dolarin kitlik rantini yansitir. Açik anlatimiyla, dolar bol ve kolay temin edilebilir oldukça Tahtakale fiyatina gerek kalmaz. Tahtakale piyasasindaki talep nereden dogar? Resmi kanallardan dolar bulamayanlar, Tahtakale piyasasini kullanirlar. Türkiye’ye gelen kaçak mallar, yurt disi seyahat harcamalari, dis ticaret islemlerinin bir bölümünün finansmani Tahtakale piyasasindan yapilmaktadir. Son zamanlarda siki kontrollar Türkiye’ye kaçak dayaniksiz ve dayanikli tüketim mali, sigara-içki girislerini sinirlamistir, ingiltere’de altin piyasasini izleyen Consolidated Gold Field firmasinin yillik raporlarina göre son yillarda Türkiye’ye kaçak altin girisi olmamakta, tersine Türkiye’den altin çikisi görülmektedir. Türkiye’den servet transferi için Tahtakale’den büyük miktarlarda dolar alindigi da söylenemez. Son zamanlarda talep, genellikle dis seyahat harcamalari ile ihracat sisteminin özelliklerinden ortaya çikan döviz açiklarinin kapatilmasi nedeniyle büyümektedir. Talep büyüdükçe resmi kur ile Tahtakale fiyati arasindaki fark da artmaktadir. Piyasanin alistigi fark % 10 dolayinda iken, bugün oran % 20’lere ulasmistir.
TAHTAKALE fiyati dolarin gerçekçi fiyati degildir. Tahta-kale’nin varligi, dolarin resmi fiyatinin üzerinde % 10 ve-ya % 20 bir farkla satisin mümkün olabilmesine baglidir. Basit bir anlatimiyla dolarin resmi kuru 500 lira olarak tespit edilse bile, dolar Tahtakale’de 550 ile 600 liradan islem görecektir. Tahtakale’yi ve Tahtakale fiyatini ortadan kaldiracak tek olay, isteyenin istedigi kadar dolari resmi kurdan temin edebilme imkanina kavusmasidir. Bu da uzun bir süre alacagina göre, Tahtakale olayini kabullenmek ve Tahtakale’nin çalisma seklini iyi bilerek, Tahtakale fiyatlarini resmi kur ayarlamasinda dikkate almamak en isabetli yol olacaktir.
T TARTISMALARIN önemli yani, Özal’in dolarin degerini yükseltmeye devam edip etmeyecegidir. Dolarin degerini yükseltmemek Özal’in elinde degildir. Özal’in elinde olan enflasyonu sinirlamaktir. Dolar degerini sabit tutabilmenin tek yolu enflasyonu dizginlemektir. Özal’in isbasina gelmesinden önce artis egilimi sürdüren enflasyonun baskisi, önümüzdeki kisa dönemde döviz kuru ayarlamalarini etkileyecektir. Fiyat artislari döviz kurunu, kontrol disinda ayarlayan temel etkendir. Fiyat artislari yaninda, ihracati tesvik unsuru olarak da döviz fiyatlarini kullanmada Özal’in aliskanligi dikkate alinirsa, yil basina dogru döviz kurlarinda ciddi oynamalar bekleyenlerin yanilmadiklari söylenebilir.

 

Sende yorum yap