Sümerbank’ın arayışı

, , Sende yorum yap

Erkan Tapan baskanligindaki yeni yönetim kadrosu Sümer bank’in “bir yere yerlestirmek – misyonunu belirlemek” ko nusunda basarili görünüyorlar.
Sümerbank’in kuruldugu dönemde, Türkiye’de mevcut sartlar da, kurulus amaci baska idi. Degisen ve gelisen sartlar sonucu Sü merbank boslukta kalmisti. Sümerbank’in faaliyet konularindaki “üretimi özel sektör daha basarili olarak gerçeklestirdigine göre” Sümerbank’in artik “ömrünü tamamlayip tamamlamadigi” tartis ma konusu olmaya baslamisti.
Hele, Türkiye’de serbest piyasa ekonomisini savunan bir Hü kümet döneminde, Sümerbank’in “ne üretip ne satacagi ve hatta nasil satacagi” merak ediliyordu. En isabetli karann, Sümerbank fabrikalarini özel sektöre satmak oldugunu savunanlar çogunluk ta idi.
Iste böyle bir ortamda, Sümerbank yönetimi, “Sümerbank’i Türk pazarinda bir yere yerlestirmek, Sümerbank için ye ni bir misyon belirlemek, Sümerbank için yeni bir Imaj yaratmak” basarisini gösterdiler.
Sümerbank, dar ve sabit gelirli halkin giyim-kusam ih tiyaçlarini karsilamaya dönük üretim ve satis hizmetleri ne agirlik verdi. Acaba bu tip bir faaliyet “serbest piyasa ekono misi kurallariyla çelisir mi?”
Serbest piyasa ekonomisinde “eger rekabet sartlan mevcut ise”, tekel ve ollgopol sözkonsu degil ise, üretimin kamu veya özel ke sim tarafindan yapilmis olmasi önem tasimaz. Serbest piyasa eko nomisinin mevcut oldugu Bati ülkelerinde “tekel niteligi tasima yan, fakat kamuya ait isletmeler” böyle çalisir.
Serbest piyasa ekonomisinde de “Sosyal Devlet” kav rami, dar ve sabit gelirlilerin temel ihtiyaçlarinin “müsa it sartlarla” karsilanmasinda Devletin sorumluluk üstlen mesini zorunlu kilar.
“Türkiye’de serbest piyasa ekonomisi kurallari caridir, fiyatlar serbestçe tesekkül eder. Parasi yetmeyen elbise alamaz, ayakka bi alamaz, gömlek alamaz,” seklinde bir sey söz konusu olamaz.
Birakiniz “gerçek fiyati”, gerekiyorsa kamunun “sübvansiyonlarla” farki kapatarak, dar ve sabit gelirlile rin “zorunlu ihtiyaç maddelerini makul fiyatla temin ede bilmelerine yardimci olmak” sorumlulugu vardir.
Sümerbank simdi bu yolda faaliyet göstermektedir.
Sümerbank yetkilileri “6-7 bin liraya satilan erkek ayakkabilari nin, gerçek maliyeti yansittigini savunmaktadir.” Ayni ayakkabi lari 30-40 bin liraya satanlar, Sümerbank’in “zararindan” sözet mektedir. Sümerbank zarar bile etse, eger 6-7 bin liralik kaliteli ayakkabi ihtiyacinda olan dar ve sabit gelirlinin talebini karsila yabiliyor ise bu “Sosyal Devlet” hizmeti olarak bir basandir.
Sümerbank, sadece ucuz ayakkabi satmamaktadir. Sümerbank, giyim-kumas ile ilgili yaygin bir üretim ve pazarlama programi uy gulamaktadir.
Bu sütunun yazan, geçen hafta Sümerbank’tn Adana Satis Ma gazasinda satilan ürünleri, ve fiyattan incelemistir. Merinos kumasindan erkek takim elbise 42.750 TL. Yüzde yüz pamuklu erkek gömlek 4.175 TL., poplin kiravat 1.530 TL., ipek kravat 6.000 TL.’dir. Çocuklar için kapisonlu lüks palto 29.020 TL.’dir. Kadin etegi 9.200 TL., yazlik erkek pantalonu 3.565 TL.’ya sa tilmaktadir. “Genç ve Genç” serisinde “kaliteli” giyim esyalan üre tilmistir. En pahali, astarli kadin ayakkabilari 16.800 TL., erkek makosenleri 14.300 TL. etiket tasimaktadir.
Sümerbank magazalarinda satilan birçok maldaki “Sümerbank” etiketini çikartip, bunlari yabanci menseli mal, veya taninmis ma gazalarin ürünü olarak satmak mümkündür.
Fakat üretmek baska, pazarlamak baska seydir. Devlet memu ru “tezgahtarlik” yapamamaktadir. Adana magazasinda her köse ye kümelenmis satis elemanlari, aralanndaki sohbetin koyulugun dan, zavalli halkin kutulari açip kapayarak, raflara uzanarak nasil mal seçtigine ilgi göstermeye vakit bulamamaktadir. Bu durumu görüp de “-Siz burada acaba kaç kisi çalismiyorsunuz?” diye sa ranlara “-Burada 35 görevli var… Ama maasimiz malum…” ce vabi verilmektedir. “-Maasinizi begenmiyorsaniz, baska ise ge çin…” tavsiyesine verilen karsilik “-Beyim is mi var…”dir.
Bu yazi Sümerbank’in hizmet anlayisindaki “olumlu gelismeler için” yazilmis bir “övgü yazisidir”. Sümerbank’in yeni hizmetlerini görmemis olanlarin “Sümerbank magazalarindan birine ugrama lari için yazilmis bir tavsiye” yazisidir.
Sümerbank “bir devdir”. Bu “yasli devin kanser olmus bir çok uzvu, ameliyat gerektiren bir çok organi vardir”. Bunlar yetmiyormus gibi, sirtina yeni yükler bindirilmis tir.
Sümerbank bir bütün olarak degerlendirilirken tabii ki bunlarin da dikkate alinmasi gerekir. Fakat “iyi gelisme ler görülmez, takdir edilmez ise” çaba gösterenlerin sevki kirilir.
Bu yazida neler “söylenmek istendigini” merak edenlerin her hangi bir Sümerbank magazasinin kapisindan içeri girip, satilan 1ari ve fiyatlarini incelemeleri tavsiye olunur.

 

Sende yorum yap