STANDARD CHARTERED

, , Sende yorum yap

Geçen hafta istanbul’da bir ingiliz bankasi Standard Charte-red Bank, sube açti.
Standart Charterad Bank’in istanbul’da sube açmasi önemlidir. Çünkü, ilk defa bir “Ingiliz bankasi” Türkiye’de sube açmaktadir.
1980 yilindan sonra Türkiye’ye Amerikan bankalarinin yaygin ilgi göstermelerine karsin, (ingilizler, Almanlar ve Japonlar) ragbet etmemislerdir.
Halbuki, Türkiye’nin dis ekonomik iliskileri dikkate alindiginda öncelikle ingiliz ve Alman bankalarinin daha sonra da Japon bankalarinin sube açmalari beklenirdi.
ingiliz, Alman ve Japon bankalari sube açmak yerine Türkiye’de temsilcilik açmayi tercih etmislerdir, iste bu çerçevede Standart Chartered’in ilk ingiliz bankasi olarak Türkiye’de sube açmasi önem tasimaktadir.
Bunun ötesinde Standart Chartered Bank, ciddi ve büyük bir kurulustur.
Standard Chartered Bank, 1853 yilinda kurulan Charered Bank ile 1962 yilinda kurulan Standard Bank’in 1969 yilinda birlesmesinden meydana gelen bir ingiliz Bankasidir.
Chartered Bank’in (Orta Asya, Asya ve Uzakdogu’daki), Standard Bank’in ise (Güney Afrika, Orta Afrika, Dogu Afrika ve Bati Afrika’daki) etkenlikleri biraraya toplaninca, 60’dan fazla ülkede 2000’den fazla subenin çok yönlü bankacilik hizmetlerine yayilma imkani ortaya çikmistir. Standart Chartered’in ingiltere’de 27 subesinin 60 kadar da temsilciliginin bulundugu bilinmektedir. Subelerinin hemen tamaninin ingiltere disinda olmasina karsin 1985 yilinda “grup kârinin” % 50’sinin Ingilterede olustugu bildirilmektedir. Son yillarda yurt disinda karsilasilan sorunlar ve özellikle Singapur ve Güney Afrika’daki kayiplar 1985 yilinda ingiltere disindan saglanan gelirin düsmesine neden olmustur.
H erseye ragmen Standart Chartered’in ingiltere disindaki sube agi o kadar önemlidir ve banka o kadar güçlü bir kurulustur ki, ingiltere’nin diger büyük bankalarindan Lloyds Bank, Nisan ayinin sonundan beri Standart Chartered’in pesine düsmüstür. Lloyds Bank yetkilileri Standart Chartered’in yönetimini ellerine geçirmek ve iki bankayi birlestirmek amaciyla 1.8 milyar dolarlik (1.17 milyar Ingiliz lirasi) bir teklif ortaya atmislardir. Bu birlesme gerçeklesir ise, Lloyds ve Standart Chartered, 6.7 milyar ingiliz lirasi sermaye ve 73 milyar ingiliz lirasi aktif toplami ile ingiltere’nin en büyük bankasi haline geleceklerdir.
Standart Chartered Bank’in istanbul’da sube açmasi ekonomi’ sine neler getirir? Bunca yabanci banka yaninda, bu ingiliz bankasinin katkisi ne olabilir?
Türkiye’nin dis ticaret iliskilerinde ingiltere giderek artan ölçüde önem kazanmaktadir. Önceleri Türk mütesebbisler (Bati Almanya) üzerinden dünyaya açilma tesebbüsünde bulunmuslar ise de, Bati Almanya’nin (vize uygulamasi, agir vergi sistemi, bürokratik güçlükleri) karsisinda, baslica Türk firmalan dis temsilciliklerini Almanya’dan ingiltere’ye tasimislardir.
Bugün Türkiye’nin dis ticaret iliskileri genellikle ingiltere üzerinden sürdürülmektedir.
Bilindigi gibi ingiltere’nin bir baska özelligi vardir. Londra, (New York ve Tokyo’nun yaninda) dünyanin (finans) merkezi olma ya-risindadir. Londra’nin (Türkiye’ye yakinligi ve saat farki bakimindan sahip oldugu avantaj), Türk finansman kuruluslarinin Londra üzerinden dünya iliskilerini sürdürmelerine imkan vermektedir.
Bu açilardan degerlendirildiginde Türk is çevrelerinin ve finans çevrelerinin ingiliz banka sistemiyle yakinliginin önemi ortaya çikar.
Standart Chartered’in Türkiye’de sube açmasi, diger ingiliz bankalarina göre bir avantaj kazanmasina, Türk piyasasinin içine girmesine imkan vermistir. Türk is çevreleri açisindan ise bu gelisme, (temsilcilik yoluyla veya muhabir yoluyla) sürdürülecek iliskileri (dogrudan bir ingiliz bankasi subesiyle sürdürme) imkanini ortaya koymaktadir.
Standart Chartered’in Türkiye’de sube açmasiyla sonuçlanan iliskilerin gelisimi de ilginçtir. Türkiye’ye 1984 yili Ekim ayinda Kent Dükünün Baskanliginda gelen ingiliz isadamlari heyetinde bulunan Bankanin Kidemli Murahhas Azasi David Miller’in bu ziyaret ve temaslar sirasindaki olumlu izlenimleri, bankanin istanbul’da sube açmasina tesvik etmistir. Bir örnek, yabanci ülke isadamlari ziyaretlerinin, (yeme-içme ve protokol konusmalan ötesinde meyvalar verdigini) ortaya koymaktadir. 1984 yilinda isadamlari heyetinin üyesi olarak Türkiye’ye gelen David Miller’in 1986 yilinda bu kere bankanin üst yönetimini temsilen istanbul subesini açmasi ilginç ve güzel bir gelismedir.
Standart Chartered’in Istanbul Subesinin basinda Londra, Güney Afrika ve Güney Asya’da 26 yil yöneticilik yapmis tecrübeli bir bankaci Chiristopher Mallard bulunmaktadir. Uluslararasi ticari bankacilik da ve yatirim bankaciliginda uzmanligi bulunan Standart Chartered’in Türk bankacilik sistemine ne gibi katkilarda bulunacagini zaman gösterecektir. Niyet iyi, ibaslangiç iyidir. Ümit edilir ki, uygulama da iyi olsun. Dansi bir Bati Alman ve bir Japon bankasina…

 

Sende yorum yap