Soros, borsadan başka şeyler de biliyor

, , Sende yorum yap

Türk halki Soros’u “borsa cambazi” olarak bilir. Halbuki ünlü filozof Kari Popper’in ögrencisi olan Soros, basta felsefe olmak üzere sosyal bilimler ve doga bilimleri konusunda entelektüel faaliyetleriyle de öne çikmistir.
Soros, bu birikimleri sayesinde “uluslararasi yatirimci” olarak basariya ulasabildigini söylemektedir.
Dünyayi sadece “para-banka-borsa ve faiz” gözlügü ile görmeye alisanlar için Soros’un hayati ve görüsleri sasirtici olabilir.
Soros diyorki;
“insanlar kürüsel ekonominin varligini kabul ediyor. Küresel ekonomi sadece mallarin ve hizmetlerin degil, daha önemlisi fikirlerin de serbestçe dolastigi bir dünyayi ifade ediyor.”
Toplumlarin özgürlükleri ve sosyal adaleti saglayacak ve koruyacak kurumlara ihtiyaçlari var. Tek tek her ülkenin bu kurumlara sahip olmasi bir sey ifade etmiyor. Küresel toplumda bu müesseseler yok. Halbuki küresel toplum için de özgürlüklerin ve sosyal adaletin saglanmasi ve korunmasi çok önemli. Bugünkü kapitalist sistemin ayakta kalabilmesi insanlarin ortak özlemlerinin karsilanmasina ve ortak degerlerin korunmasina bagli.
Soros’un “Açik Toplum” konusundaki görüsleri Milliyet’in “Entelektüel Bakis” sayfasinda 1997 yili Aralik ayinda 2 gün süre ile yayimlanmisti. Sayin okurlarima Soros’un “Açik Toplum” derken ne demek istedigini özetleyecegim.
Soros diyorki,
“Sinirlar kalkinca, bütün dünya tek bir toplum haline dönüstü. Küresel bir toplum ortaya çikti. Küresel toplum, birbirinden çok farkli inançlari, dinlen, görenekleri ve gelenekleri kapsiyor. Bu farkli inançlara, dinlere ve geleneklere sahip insanlari (küresel toplumu) bir arada tutacak ortak degerlere (ortak inançlara) ihtiyaç var.
Insanlari bir örnek olmaya, tek yönlü düsünmeye zorlamayan, küresel toplumdaki çesitlilige saygi duyan ama insanlari bir arada tutacak ortak degerlerin bulunmasi lazim.
Bu ortak degerler semsiyesi, demokratik yönetim sekilini güçler ayrimini, hukuk devletini, insan haklarini, azinliklara ve de azinlikda kalan görüslere saygiyi ve piyasa ekonomisi ilkesini kapsamak zorunda.
Iste bu degerlere sahip toplumlar “Açik Top-lum”u olusturacak. “Açik Toplum”, devamli olarak iyilestirilmeye açik olan toplumdur.
Toplumdaki bireyler eksik bilgilerle yasami sürdürüyor. Asil gerçegi kimse bilemiyor. Ger-çege ulasmak için insanlarin elestirel bir dü-sünce sistdmini benimseyip devamli gerçek arayisimi sürdürmeleri gerekir. Devamli gerdek arayisini sürdürürken, baris içinde yasabilmek için insanlarin ortak çikarlarin olmasina ve iktidarlarin düzenli biçimde el degistirebilmeleri için ise demokrasiye ihtiyaç vardir. Bu sistemin bir parçasi olarak pazar ekonomisi yapilanlara tepki vererek yanlislarin düzeltilmesini saglar. Hukukun üstünlügü azinliklarin da korunmasina, görüslerine saygi duyulmasina imkan verir. Açik toplum, yasalara ve kurumlara saygili, belirli bir düsünce ve davranis biçimini gerektiren bir olgudur.
Yanilabilirlik insanoglunun evrensel özelligidir. Bu kabul edildiginde çesitlilige saygi duyan “Açik Toplum” için ortak temel bulunmus olur.

 

Sende yorum yap