Sokak çatışmaları yarar değil, zarar getirir

, , Sende yorum yap

Esnaf ve sanatkâr, Türk toplumunun temel diregidir. Türk ve Müslüman toplumun örf, adet ve geleneklerini yasatan kesimdir.
Osmanli döneminden bu yana, hatta Osmanli’dan önceden bu yana, esnaf ve sanatkârin, Türk ve Müslüman gelenekleri içinde olusmus meslek ilkeleri, meslek disiplini vardir. Ahi teskilatlari, loncalar, günümüzün çagdas yapisinda esnaf derneklerine, meslek odalarina dönüsmüstür.
Türkiye’de çok kesim teskilatsiz ve sahipsiz iken esnaf ve sanatkârlar, “esnaf dernekleri” semsiyesi altinda haklarini koruma, sorunlarini duyurma gücü elde etmistir.
Türkiye, ciddi bir kriz yasamaktadir. Bu kriz ekonomik krizdir. Bu krizi çözmek için Türkiye’nin dis sermaye çevrelerine güven vermesi gerekmektedir.
Ankara, krizi çözmeye çalisirken, esnaf ve sanatkârin Ankara sokaklarina dökülmesi, ellerinde sopalarla polise, binalara saldirmasi neye yarar?
Bir seye yaramaz ama, çok zarar getirir. Bu zarar da en çok esnafi etkiler.
Sokaklarinda esnafin polise saldirdigi, sopalarla, taslarla etrafi yakip yiktigi bir Türkiye’nin dis güveni yok olur.
• Türkiye’nin krizden çikmasi için kredi verecek çevreler bu görüntüye sahip bir ülkede riske girmek istemez.
• Türkiye’ye bu yaz gelecek turistler, sokaklarinda kan gövdeyi götüren bir ülkede tatil yapmak istemez.
• Türkiye’den mal satin alacak olan yabancilar, esnafi sokaklarda çarpisan bir ülkenin düzenli olarak mal üretebilecegine inanamadiklarindan, baska ülkelerden mal satin almaya baslar.
• Sokaklarinda insanlarin çatistigi bir ülkede istikrar programi uygulanamaz. Kriz derinlesir. Çözümü gecikir. Bunlarin hiçbiri esnafin yararina olan seyler degildir. Unutulmamalidir ki, bu krizden çok kesim zarar gördü, ama esnaf az etkilenen kesimlerdir. Hele hele Ankara esnafi… Ankara esnafi krizden nispi olarak daha az etkilenmistir.
Küçük ve orta boy isletmeler, aile isletmeleri yapilarinin özelligi nedeniyle krize daha fazla dayanma gücüne sahiptir. Esnafin dolayli bir biçimde tarim kesimi destegi vardir. Ankara esnafi krizden göreceli olarak daha az etkilenen esnaftir. Çünkü Ankara’daki esnafin müsterileri devlet bütçesinden geliri olan memur ve müteahhit grubudur. Bu gruptakiler kriz nedeniyle talebi daralan kesimlerin basinda degil, sonunda gelir.
Umulur ki, esnaf ve sanatkârlar, Ankara hatasini bir daha tekrarlamaz.

 

Sende yorum yap