Şoför tutuklandı

, , Sende yorum yap

34 T 5508 Plaka Sayili TIR ile Kapikule’ye gelen soför Tuncer Candemir, kamyondaki paketlerden deri giyim esyasi yerine temizlik bezinden yapilmis elbiseler çikinca ge çen Çarsamba günü tutuklandi ve Edirne Cezaevine gönderil di.
28 Subat 1985 Persembe g ün ü gazetelere yansiyan (hha) nin Edirne kaynakli. (TIR Dolusu Hayali ihracat) baslikli haberin de sunlar yaziyordu.
Bir süre önce Kapikule’de ortaya çikarilan “hayali ihracat” olayina dün bir yenisi daha eklendi. Almanyaya 500 milyon lira degerinde yüzde 100 deriden mamul giyim esyasi götüren TIR ‘da yapilan aramada, paketlerin içinde terzi ar tiklarindan yapilmis yamali isler ve makine temizlemekte kullanilan bez parçalari çikti.
Istanbul’da bulunan Ram Dis Ticaret A.S. araciligiyla ih racat yapmakta olan Rana Konfeksiyon Firmasi ‘na ait ihraç mallarini Almanya’ya götürmek için Söktas Firmasi’na ait 34 T 5508 plakali Tl R’la Kapikule’ye gelen sürücü Tuncer Candemir, çikis için gümrüge basvurdu. TIR gümrügünde yapilan aramada, paketler içinde bulunan mallarin beyan namede gösterilen ihraç mallarina uymadigi anlasildi ve Candemir gözaltina alindi. Edirne Cumhuriyet Savcisi Bur hanettin Yarkin, Hâkim Salih Oral, bilirkisi Metin Sümera ta ve TIR Gümrük Müdürü Ali Bacanli dan olusan heyet önünde TIR’dan indirilen paketler teker teker incelendi. Yurt disina gönderilen ve 500 milyon lira degerinde gösteri len mallarin, makinelerin temizlenmesinde kullanilan bez parçalari ve terzi artiklarindan yapilmis yamali modasina uygun giysi oldugu, maliyetlerinin ise 2,5 milyon lirayi bile bulmayacagi saptandi.
Yetkililerden alinan bilgilere göre, bu mallarin yurt disina çikarilabilmesi halinde gönderen firmanin dev/etten 125 mil yon lira vergi iadesi alacagi, bunun yani sira, ayni miktarda malin ithalini de yapabilecegi ögrenildi. Ayrica yetkililer, mallarin sadece devletten vergi iadesialab ilmek için gönderil digini bildirdiler.”
Bir hafta önce de Kapikule’de bir baska “Hayali Ihracat ola yi ile ilgili olarak”, bir baska TIR soförü tutuklanmisti. Bankçr olaylarinin tek suçlusu olarak Cezaevine girme ba sarisini gösteren (bir baska yaklasimla talihsizligine ugrayan) Banker Yalçin’in kader arkadaslari, yillar önceki davanin kahramani Yahya Demirel’den sonra, iki TIR soförünün Ce zaevine konulmasiyla hayali ihracat olayinin gerçek suçlulari tesbit edilmis olmaktadir.
Türkiye’de gerçek ve de hayali ihracatçilarin kimler oldugu kargasasi sürüp giderken, Hükümetin en yetkili kisileri kimle rin hayali ihracat yaptigini bildiklerini açiklamaktadirlar. Güm rüklerde yakalanan mallari gönderen firmalar, bu mallarin gönderilmesiyle kâr edecek kisiler bellidir. Bütün bunlar olup biterken TIR soförlerinin tutuklanmasiyla olaylarin kapanip gitmesi tüm kamu vicdanini olamasa bile en az bazi kisileri ze delemektedir.
Bu sütunun yazarinin bir ilkokul arkadasi TIR soförüdür. Babasi da soför olan ve bugün 50 yasma ulasan bu TIR soförü, memleketi olan Düzce’de yapacak baska is bulamadi gi için ve bulabildigi tek is soförlük oldugu için. karisini ve üç çocugunu soförlük yaparak beslemektedir. DAF Marka bü yük bir TIR’i tek basina yürütmektedir. Karli Avrupa yollarin da tek basina zincir takip sökmekte, lastik degistirmekte, ge celeri soyulmasin diye TIR’da yatmaktadir. Evine birbuçuk ayda bir gelmektedir. Tasidigi yükü bilmeyen, sadece kendi ne verilen adrese götüren TIR soförü, bu hizmeti karsiligi 1985 yilinda her ay net 100 bin lira ücret alacaktir.
Eger hayali ihracat sorunu TIR soförlerinin gözaltina alin masiyla çözülecek ise, Özdaglar olayinda da makam soförü nü, yüksek navlun ile petrol tasima olayinda tankerlerin çark çibaslarini, batan bankalar olaylarinda bankalarin gece bekçi lerini derhal tutuklamak gerekecektir.

 

Sende yorum yap