Siyasi tablo ekonomiyi kilitleyecek

, , Sende yorum yap

Siyasi tablo karisik. Bu karisikligin mevcut tablo içinde durulmasi imkânsiz. Yeni bir seçime gidilse bile bu tablonun degismesi imkânsiz. O halde Türkiye bu siyasi tablo ile yönetilmeye mahkûm… Ne kadar? “Ekonomik ve sosyal bakimdan çöküntünün hizlanmasi ile ülke dibe vurana kadar”. Veya bir “mucizenin gerçeklesip” beklenmedik bir sekilde Türkiye’nin dünya üzerindeki degeri artincaya ve de içeride ekonomide ve sosyal hayata da beklenmedik gelismeler gerçeklesinceye, kisacasi Türkiye havalara uçuncaya kadar…”
Havaya uçmak bir hayal. Mucize ister… Fakat dibe vurmak “kader”dir.
Böyle bir kader bekleyisi içinde, insanlar nasil davranir?
• Sade vatandas nakitte kalmayi tercih eder. Parasini döviz veya Türk Lirasi olarak elinin altinda tutmak ister. Kisa vadeli yatirimlar disindaki yatirimlara ilgi göstermez. Gayri menkulden kaçar.
• Içeride isadamlari, orta ve uzun vadeli yatirimlardan baglantilardan uzak durur. Yatirim programlari varsa erteler. Yatirim programlari yok ise, yatirimi aklina bile getirmez.
• Türkiye ile is yapan yabancilar, iliskilerini kisa sürede sinirlar. Orta ve uzun süreli baglantilardan kaçinir,
Bu tip bir ekonomi yapisi ise, kötü olan siyasi tablonun üzerine yük getirir. Sosyal ve ekonomik sikintilar artar. Insanlar huzursuz olur. Politik istikrarsizlik ekonomik ve sosyal huzursuzluga dönüsür.
***
Sayin okuyucularim, bunlari “felâket tellalligi” yapmak için yazmiyorum. Tehlikelere isaret ediyorum. Insanlarin ümitilerini, yarin ile ilgili bekleyislerini yok ederseniz, insanlar havada kalir. Mutsuz olur. Türkiye iste bu durumda…
• Kim çikip söyleyebilir ki, bir yil sonra, iki yil sonra isler daha iyi olacak?
• Kim inanir ki, enflasyon gelecek yil yüzde 20’lerin altina inebilecek?
• Kim görebilir ki, yatirimlar 2 yil sonr apatla-yacak?
• Kim hesap edebilir ki, gayri menkulde talep gelecek yil artacak?
Böyle bir durumda kim ne yapabilir? Insanlar sadece paralarini nakit tutarak bekler durur? Bekledikçe enflasyon o parayi da ezer, eritir…
Iyi de bu isin sonu ne olur? Sonu düsünmek bile imkânsiz… Istikrarsizlik o derecede ileri çizgide ki, bu isin sonunun nasil olabilecegini bile insanlar tahmin edemez hale geldi.

 

Sende yorum yap