Sermaye piyasasında özel sektörün payı artıyor

, , Sende yorum yap

Hazine, tahvil ve bono satarak sermaye piyasasindaki fonlarin yüzde 95 dolayindaki bölümünü toplar duruma gelince özel sektör, fon sikintisi içinde kivranmaya basladi.
Kamunun, tahvil ve bonolarini kisa vade ve yüksek faiz ile satmasi karsisinda özel sektörün rekabete girme sansi kalmiyordu. Istikrar programi uygulamasi sonucu (1) kamunun finansman ihtiyaci azaldi (2) faizler geriledi.
Bu özel sektörün, sermaye piyasasinda kamu kesimi yaninda fon toplama imkanini genisletti.
Ercan Uygur, dün Yeni Binyil’daki yazisinda 2000 yilinin ilk dört ayina ait rakamlari yayinladi.
Bu rakamlar özel sektörün 2000 yilinin ilk dört ayinda, sermaye piyasasindan aldigi payin büyümeye basladigini ortaya koyuyor.
Menkul kiymet ihraci yoluyla sermaye piyasasi imkanlarinin bölüsümü
(Yüzde olarak)
Menkul kiy. ihraci 1998 1999 2000 (4 Ay)
Hazine payi (%) 944 96.9 87.5
Özel kesim payi (%) 5.6 3.1 12.5
Hisse senedi (%) 4.6 2.5 4.9
Yatirim fonu (%) 0.9 0.6 7.6
Ercan Uygur yazisinda rakamlari degerlendirirken su görüsü ortaya koyuyor:
“Bu gelisme yilin bütününe yayilan bir trendi mi ifade etmektedir, yoksa kamu kesimi dis borçlanmasinin getirdigi geçici bir rahatlama midir? Bu durum henüz çok açik degil. 2000 yilinda özel kesim menkul kiymet ihraçlari içinde en önemli siçramayi yatirim fonlari katilim belgeleri olusturuyor. Bu fonlar içinde agirlikli olarak Hazine kagitlari bulunuyor ve özel kesim tahvil ve bonolari yok. Çünkü, bunlar nedense ortadan kalkmis durumda. Herhalde fi-nans kesiminde yapisal degisim var demek için henüz erken.”
Yilin kalan döneminde ve gelecek yil kamu kesiminin borçlanma gereginin ne olacagi, özel sektörün sermaye piyasasindan yararlanma sinirini belirleyecek.
Kamunun finasman geregi arttikça, fonlarin daha büyük bölümünü ele geçirme arayisinda faizleri yükseltmesi, özel sektörü çaresizlige itiyor. Çünkü, özel sektörün kamu ile faiz yarisi-
na girmesi imkansiz.

 

Sende yorum yap