Serbest piyasa ekonomisinde belediyeler de şirket kurar mı?

, , Sende yorum yap

Izmir Büyüksehir Belediyesi’nin yerli ve yabanci sermaye ortak ligi ile kurdugu sirket sayisi sekize çikmis
Büyüksehir Belediye Baskani Burhan özfatura “sirketler saye sinde belediyemiz Türkiye’nin en zengin belediyesi olacak” demis.
O halde, belediyeler arasinda yaris basliyor demektir. Diger Be lediye Baskanlan izmir Büyüksehir BelediyeBaskani’ndan geride kalmamali, onlar daha çok sirket kurmalidir.
Böylece Türkiye’de sirketler belediyelerin eline geçer. Ticaret ve de sanayie belediyeler hakim olur. Hepsi zenginlesir. Türkiye’nin sorunlari da çözüme kavusur.
Bakiniz izmir Büyüksehir Belediyesi bu sekiz sirketi hangi amaçla ve hangi ortaklarla, kurmus:
1) Asil Nadir Sirketler Grubu’nun Basmahane’de yapacagi tu rizm ve ticaret merkezi ile otel için kurulan sirkete Belediye istirak etmis.
2) Hilton grubunun Gaziosmanpasa Bulvari’nda insa ettirecegi turistik otel, otopark ve gökdelen binasini yapacak sirkete Beledi ye ortak olmus
3) Balçova’da otel yapimi için Arizco Sirketiyle ortaklik tesis edil mis.
4) Belçikalilar ile tzbelcom adinda bir mühendislik ve müsavir lik firmasi kurulmus.
5) Federal Almanya’dan gelen Weidplan firmasiyla mühendis lik ve müsavirlik yapmak üzere ortaklik tesis edilmis.
6) Uzundere Köyünde kurulacak çöp fabrikasi için Philippe Ho orman Buhler firmasi ve Türk Gama firmasiyla ortak bir sirket ku rulmus.
7. Izmir’de gida maddelerini ucuza satacak magazalar zinciri kur mak üzere Büyüksehir Belediyesi kendi basina, “izmir Büyükse hir Belediyesi Iç ve Dis Ticaret A.S.” TANSAS adinda bir sirket meydana getirmis. Sirketin adindan anlasilacagina göre sadece iz mir’de perakende satis yapilmiyacak, yakinda ihracata da basla nacak.
8) Belediyenin kendi insaatlarini baska müteahhitlere kaptirma mak amaciyla “imar Limited Sirketi” adinda bir müteahhitlik fir masi meydana getirilmis.
Halk anlatimiyla “Izmir Büyüksehir Belediyesi bundan böyle kendi pisirip, kendi yiyecek, kimseye para kaptirmayacak, üstelik baskalarinin isini de ellerinden alacak..
Hani bir zamanlar istanbul’da Küçük Vali Fahrettin Kerim Gö kay, “ben Taksim’de domates sattiririm” dediginde kiyamet kop mus, Basbakan Ecevit’in esi Ankara’da Temsa magazalari açtiginda herkes gülümsemisti ya… Demek ki, tarih tekerrürden ibaretmis.
Acaba neden her kurulus kendi asli görevini yapmaz da, baska islere özenir ise ne olur?
Bir zamanlar da Ankara’da bir Belediye baskani, belediyenin her yil satin aldigi ampul sayisini ileri sürerek, Belediye’nin ampul fabrikasi kurmasi için bir proje hazirlatmis idi. istanbul’da bir za manlar sehrin otobüs ihtiyacinin dikkate alinarak belediye tarafin dan kurulacak otobüs fabrikasinin çok para kazanacagi söyleni yordu.
Ardindan belediyeler ekmek fabrikasi açtilar, islettiler.
Herhalde birgün herkes asli görevine döner. Ama bunun oldukça zaman alacagi anlasiliyor.

 

Sende yorum yap